Jak zostać konferansjerem?

Ostatnia aktualizacja: 2022-04-06  |  Średni czas czytania: 01:46
Artykuł reklamowy
Konferansjer to osoba prowadząca uroczystości, konferencje, eventy, a nawet panele dyskusyjne. To od niej zależy, czy dane wydarzenie okaże się sukcesem, czy publiczność wyjdzie z niego zadowolona i co najważniejsze, czy oceni nasz event pozytywnie. Jakie cechy musi posiadać konferansjer i jak zacząć pracę w tej branży? Podpowiadamy!
Jak zostać konferansjerem?

Jak zostać konferansjerem?

W idealnym świecie odpowiedź byłaby prosta ‒ skończyć szkołę dla konferansjerów. Niestety nie jest to aż tak łatwe. Oczywiście możemy zapisać się na kurs krasomówczy i pracować nad dykcją. Możemy też pójść na warsztaty improwizacji ćwiczyć przed lustrem lub znajomymi, ale to za mało, by liczyć na sukces w tej branży.

Zawód konferansjera często wybierają osoby, które od dłuższego czasu mają kontakt z estradą. Mowa tu o celebrytach, pracownikach telewizji, czy artystach estradowych. Są to osoby, które nie obawiają się wyjść na scenę i przemawiać do szerokiej publiczności, a jednocześnie potrafią budować relację z artystami lub prelegentami, którzy także będą występować. Dlatego, jeśli na samą myśl o tym, że musimy stanąć przed widownią, zżera nas trema, to może się okazać, że konferansjer to nie zawód dla nas. W branży mówi się o tym, że dobry konferansjer musi posiadać też naturalność sceniczną.

Jakie cechy ma dobry konferansjer na event?

Prowadzenie eventów to nie czytanie z kartki lub zapowiadanie kolejnego gościa, który ma pojawić się na scenie. Dobrze widać to w telewizji podczas relacji z dużych koncertów, wydarzeń kulturalnych czy nawet występów kabaretowych. Osoba, która nie potrafi wtopić się w wydarzenie, stać się jego częścią, nie poradzi sobie dobrze ze swoim zadaniem.

-Bywa, że człowiek, którego znamy osobiście, na co dzień pogodny i ujmujący, w świetle reflektorów staje się kimś zupełnie innym. Traci swoje supermoce. Niepewny, skrępowany, zdaje się odliczać sekundy do końca swojego występu. Prowadzący musi stać się częścią wydarzenia — mówi konferansjer Maciej Kautz.

Profesjonalista nie obawia się scenicznych świateł. Zna swoją rolę, bo nad nią wcześniej pracował i robi to we właściwy sposób. Zawodowy prezenter nie tylko przygotowuje się do swojego występu na scenie, a robi to, między innymi pisząc scenariusz wydarzenia, zbierając informacje o zaproszonych gościach i występujących na scenie artystach lub prelegentach, ale także potrafi improwizować i to nie tylko w sytuacjach kryzysowych, ale także, gdy widzi, że pozwoli mu to na zbudowanie relacji z publicznością.

To osoba, która potrafi rozpoznawać ludzkie emocje i wie, jak w razie czego pomóc innym występującym, gdy to dopadnie ich trema. Każda przygoda profesjonalnego prowadzącego na scenie to droga, która zaczyna się na długo przed wydarzeniem i nie kończy się wraz ze zgaśnięciem świateł. Pamiętajmy o tym podczas organizacji imprez plenerowych czy też biznesowych eventów. Dobry konferansjer staje się twarzą naszej marki.

Czy warto zaczynać pracę w zawodzie konferansjera?

Konferansjerzy to artyści, którzy są jednocześnie scenarzystami, technikami i event managerami. Muszą się znać na wielu aspektach wstępów scenicznych. Aby zdobyć wiedzę i doświadczenie, musimy występować, próbować i stawiać pierwsze kroki w branży. Jeśli będziemy cały czas uczyć się, rozszerzać swoje kompetencje, to mamy szansę na pracę w świetle reflektorów. Czasami po prostu warto spróbować.

Gotowe biznesplany

Gotowe biznesplany

Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!

Cena już od: 29 zł

Zobacz listę biznesplanów  ›

lub

Zleć napisanie wniosku do  Urzędu Pracy  ›

Oceń ten artykuł:


Zobacz także artykuły podobne:

Znajdź urząd

Lista urzędów dla wybranych miejscowości

Baza kodów PKD

(Aktualna Polska Klasyfikacja Działalności)

Kody PKD ›
Gotowe biznesplany

Gotowe biznesplany

Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!

Cena już od: 29 zł

Zobacz listę biznesplanów  ›

lub

Zleć napisanie wniosku do   Urzędu Pracy  ›

Przydatne linki: