Jaka jest wartość dobrego biznesplanu?

Ostatnia aktualizacja: 2023-06-10  |  Średni czas czytania: 02:23
Artykuł reklamowy
Do prowadzenia własnej działalności gospodarczej potrzebne są trzy trzy składniki: pomysł, plan oraz środki. Te trzy elementy łączy biznesplan, który może okazać się przydatny na każdym etapie prowadzenia firmy. Sprawdź, co może zapewnić Ci wysokiej jakości analiza finansowa.
Jaka jest wartość dobrego biznesplanu?

Biznesplan w wielu przypadkach bywa przydatny, a często wręcz niezbędny. Jest tak chociażby przy składaniu dokumentów w celu uzyskania dotacji z urzędu pracy. Poprzez dobrą konstrukcję biznesplanu można odkryć zarówno mocne, jak i słabe strony swojej wizji biznesu. Poznaj najistotniejsze informacje związane z prowadzeniem działalności w oparciu o biznesplan.

Po co przedsiębiorcy biznesplan?

Zazwyczaj biznes plan kojarzy się z chwilą rozpoczęcia działalności w kontekście pozyskania źródła finansowania czy też weryfikacji własnego pomysłu - jakie szanse powodzenia ma firma, jak prezentuje się na tle analizy rynku? Dobry biznesplan to również swego rodzaju harmonogram działań związany z zakładaniem własnej działalności gospodarczej. Realizując kolejne punkty, całe przedsięwzięcie ma większą szansę powodzenia, a także minimalizuje ryzyko popełnianych błędów. W przypadku wielu typów programów dotacji czy innych form dofinansowania na rzecz przyszłej działalności, biznesplan jest wręcz formalnym wymogiem i na jego podstawie dokonywana jest ocena, które potem przekłada się na faktyczne dofinansowanie.

Warto jednak zauważyć, że biznesplan to nie tylko domena początkujących przedsiębiorców. Równie dobrze plan biznesowy może posłużyć doświadczonym właścicielom firm, którzy stawiają m.in. na innowacyjność produktu czy nową strategię marketingową. Bez biznesplanu rachunek zysków i strat pozostaje zagadką. Bez chociaż części biznesplanu, obejmującej planowane wydatki oraz prognozowane korzyści, trudno o sukces.

Jak napisać biznesplan - najważniejsze cechy

Przełożenie pomysłu na biznes na biznesplan ułatwia rozeznanie w szczegółowych aspektach prowadzenia firmy. Czasami bowiem podstawowa analiza SWOT nie wystarczy, żeby realnie ocenić szanse i zagrożenia  dla przedsiębiorstwa. Niemniej sama analiza to oczywiście istotny element w każdym biznesplanie. Warto przypomnieć, że w skład analizy SWOT wchodzą cztery podstawowe kwestie związane z prowadzeniem firmy:

  • mocne strony,
  • słabe punkty,
  • szanse produktu bądź usługi,
  • zagrożenia dla realizacji pomysłu.

Przykład analizy SWOT pokazuje, jak bardzo każda forma diagnozy przekłada się na realizację planów. Czasami wystarczy zadać sobie kilka elementarnych pytań, które wpłyną na losy Twojego przedsiębiorstwa.

Ważnym elementem biznesplanu jest również streszczenie. Im lepiej będziesz potrafić scharakteryzować swoje przedsiębiorstwo, tym łatwiej wejdziesz na nowe rynki czy wdrożysz sukcesywnie nowe rozwiązania. Charakterystyka rynku i przedsiębiorstwa pozwala też zachować większy obiektywizm względem nierzadko wymarzonego biznesu.

Tym samym możemy przejść do kolejnego niezwykle ważnego elementu, jakim jest zestawienie swojej firmy czy pomysłu na biznes na tle konkurencji. Analiza rynku to jedno z kluczowych zagadnień, gdyż nawet świetny pomysł na firmę nie sprawdzi się, jeśli rynek będzie przesycony. Trudniej będzie wówczas zdobyć klientów, a nawet pozyskać pracowników. Wielkość rynku odgrywa więc niebagatelną rolę, a przeanalizowanie sytuacji ma bardzo duże znaczenie. Biznesplan pomoże Ci określić, czy będziesz działać lokalnie czy globalnie, czy stawiasz na biznes stacjonarny czy wybierasz internetowe kanały dotarcia do klienta.

Napisz biznesplan ze wsparciem profesjonalistów

Wiesz już, jak duże znaczenie ma plan powstania lub rozwoju firmy. Bez względu na to czy chodzi wyłącznie o plan sprzedaży, plan marketingowy czy plan finansowy - konkretne cele najlepiej rozbić na szczegóły i poddać analizie. Jeśli uświadomisz sobie, jak ważne jest odpowiednie zarządzanie biznesem, że przychody z tytułu działalności będą głównym źródłem Twoich dochodów, a na rozwój przeznaczysz w dużej mierze środki własne - docenisz wartość solidnego biznesplanu.

Na szczęście bez względu na to, czy sprzedajesz produkty czy świadczysz usługi, czy dopiero zaczynasz, a może pragniesz pozyskać nowych klientów - w tworzeniu biznesplanu warto zdać się na profesjonalne wsparcie. Oczywiście bezpłatny wzór biznesplanu możesz pobrać z internetu w kilka minut, jednak w ten sposób nigdy nie skupisz się na wszystkich aspektach swojej firmy. Kluczowe jest bowiem to, żeby biznesplan był stworzony ściśle dla Twojego przedsiębiorstwa. Dlatego przedsiębiorcy coraz częściej korzystają z ofert takich firm jak Well Done Business, czyli grupy doświadczonych profesjonalistów, którzy pomogą Ci zoptymalizować każdy biznesplan. Możesz zacząć od zera lub skonsultować się w kwestii realizacji wcześniej poczynionych założeń. Dzięki wsparciu nie tylko przygotujesz solidny dokument, ale również dowiesz się, jak znaleźć środki na założenie lub rozwój firmy czy też zapewnisz sobie doradztwo prawne. Poznaj pełnię możliwości i stwórz optymalny plan dla swojego przedsiębiorstwa.

Gotowe biznesplany

Gotowe biznesplany

Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!

Cena już od: 29 zł

Zobacz listę biznesplanów  ›

lub

Zleć napisanie wniosku do  Urzędu Pracy  ›

Oceń ten artykuł:


Zobacz także artykuły podobne:

Znajdź urząd

Lista urzędów dla wybranych miejscowości

Baza kodów PKD

(Aktualna Polska Klasyfikacja Działalności)

Kody PKD ›
Gotowe biznesplany

Gotowe biznesplany

Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!

Cena już od: 29 zł

Zobacz listę biznesplanów  ›

lub

Zleć napisanie wniosku do   Urzędu Pracy  ›

Przydatne linki: