Jakie są możliwości założenia sklepu internetowego?
Platformy e-commerce do sklepów internetowych
Platformy e-commerce to jeden ze sposobów na rozpoczęcie działalności związanej z handlem elektronicznym. To gotowe CMS-y, czyli oprogramowanie umożliwiające utworzenie e-sklepu bez znajomości języków programowania, kodu HTML. Jest to system pozwalający na zarządzanie sklepem internetowym, dostosowaniem jego wyglądu i możliwości do twoich potrzeb.
Platformy e-commerce dzieli się na oprogramowanie typu open-source oraz abonamentowe. Korzystanie z platform typu open-source jest bezpłatne, jedynie za niektóre wtyczki/funkcjonalności dopłacasz. Przykładem jest WooCommerce (dostępny tylko na strony oparte na WordPressie), PrestaShop, czy Magento. W wersji bezpłatnej, bazowej, nierzadko do ich obsługi potrzebna jest techniczna wiedza, inaczej ich dostosowanie będzie utrudnione.
Platformy typu SaaS wymagają opłacania comiesięcznego abonamentu (czasami dostępne są pakiety roczne). Dzięki temu otrzymujesz platformę do sprzedaży, której konfiguracja jest prosta, oferuje zaawansowane możliwości dopasowywania do swoich potrzeb. Przykładem jest Shoplo, Shoper oraz Shopify.
Zarówno w pierwszym, jak i w drugim przypadku, uruchomienie sklepu internetowego wymaga wcześniejszych przygotowań, mniej lub bardziej zaawansowanych konfiguracji. Jeśli nie zależy ci na rozbudowanym e-sklepie, może to potrwać tydzień, choć znacznie częściej takie prace przedłużają się do miesiąca. A czy są szybsze rozwiązania?
Sklep na Sprzedajemy.pl
Nową możliwością, o której nie każdy jeszcze wie, jest sklep internetowy na Sprzedajemy.pl, czyli na portalu ogłoszeniowym. Jak to działa?
Decydując się na utworzenie sklepu na tym serwisie, otrzymujesz dedykowaną stronę o unikalnym adresie, na której znajduje się wyłącznie twój asortyment (np. twojeuslugi.sprzedajemy.pl). Możesz umieścić na niej swoje logo oraz baner graficzny, a także uzupełnić ją o dodatkowe informacje (np. numer telefonu, adres i godziny otwarcia siedziby stacjonarnej). Oprócz tego otrzymujesz dostęp do statystyk, możesz sprawdzać, jakie oferty są najpopularniejsze oraz jakie trendy obecnie panują.
Jak otworzyć sklep na Sprzedajemy.pl? Na początku należy wybrać jeden z trzech pakietów: podstawowy za 29 zł/miesiąc, optymalny za 49zł/miesiąc lub premium za 99 zł/miesiąc. W droższych pakietach uzyskujesz dodatkowe możliwości jak strona z banerem i mapą, cashback, czy oznaczenie Partnera Premium.
Bez względy na kwotę abonamentu, możesz wystawiać tyle ogłoszeń, ile chcesz, nie obowiązują limity. Co istotne, nie płacisz dodatkowej prowizji za sprzedaż. Konfiguracja takiego sklepu trwa kilka minut, możesz od razu zacząć dodawać oferty.
Z takiej opcji korzystają zarówno osoby, które chcą rozpocząć działalność w internecie, jak i firmy posiadające swój e-sklep, które korzystają ze wszelkich możliwych sposobów dotarcia do nowych klientów.
Sklep na Allegro.pl
Ostatnią, popularną możliwością, jest prowadzenie sprzedaży na Allegro.pl, aczkolwiek to działa w nieco inny sposób, niż na Sprzedajemy.pl.
Zakładasz konto firmowe, a wraz z nim otrzymujesz swój profil użytkownika (nie jest to dedykowana strona). Nie opłacasz żadnego abonamentu, ale musisz za to uiszczać opłaty za wystawianie ofert, a także prowizje od sprzedaży (te z roku na rok są coraz wyższe, na co narzeka wielu sprzedających). Ponadto koszty promowania produktu są wysokie.
Jakie są plusy sklepu na Allegro.pl? Z tego serwisu korzysta kilkanaście milionów użytkowników, a więc możesz dotrzeć do wielu potencjalnych klientów. Nie ponosisz kosztów początkowych, otrzymujesz za to gotowe narzędzie do sprzedaży, z systemem PayU oraz wysyłką Allegro InPost.
Tak jak w przypadku Sprzedajemy.pl, to korzystne rozwiązanie zarówno dla początkujących, jak i dla „starych wyjadaczy”, choć w tym wypadku koszty prowadzenia działalności zwykle są wyższe, niż na serwisie ogłoszeniowym.
Gotowe biznesplany
Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!
Cena już od: 29 zł
Zobacz listę biznesplanów ›lub
Zleć napisanie wniosku do Urzędu Pracy ›Oceń ten artykuł: