Kiedy pożyczka jest zwolniona z PCC?
PCC – najważniejsze informacje
Czym jest podatek od czynności prawnych? To należność, którą musisz uregulować w związku z zawiązaniem umowy np. darowizny czy pożyczki prywatnej. Wysokość PCC uzależniona jest od podstawy opodatkowania – w zależności od przedmiotu ustaleń może wynosić:
- 2% – w przypadku sprzedaży m.in. nieruchomości, rzeczy ruchomych czy prawa użytkowania wieczystego;
- 1% – przy przeniesieniu własności innych praw majątkowych;
- 0,5% – od umowy pożyczki lub depozytu niewłaściwego[1].
PCC należy uregulować niezwłocznie w ciągu 14 dni od zaistnienia obowiązku podatkowego – w przeciwnym razie urząd skarbowy może nałożyć na Ciebie karę finansową wynoszącą 20% podstawy opodatkowania, niezależnie od rodzaju i przedmiotu umowy. Warto jednak pamiętać, że w niektórych sytuacjach możesz być zwolniony z PCC, m.in. wtedy, gdy zdecydujesz się na pożyczkę gotówkową w banku lub innej instytucji finansowej. Dlaczego? Wszystko wynika z charakteru wsparcia finansowego – podatek od czynności cywilnoprawnych muszą odprowadzić osoby, które zdecydowały się na zobowiązanie prywatne, zaciągnięte u dalekiego członka rodziny, przyjaciela czy nieznajomego.
Zastanawiasz się nad tym, jak uzyskać środki na realizację dowolnego celu bez wychodzenia z domu? Postaw na szybką pożyczkę dostępną w PKO Banku Polskim – wszystkie formalności załatwisz online, bez dodatkowych opłat czy PCC.
W jakich przypadkach pożyczka jest zwolniona z PCC?
Oprócz tego, że z PCC zwolnione są pożyczki związane z przedsiębiorstwami zajmującymi się na co dzień sprzedażą produktów bankowych, to istnieje jeszcze kilka wyjątkowych sytuacji, gdy nie musisz przejmować się podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Dotyczą one przede wszystkim umów pożyczkowych, w których kwota nie przekracza 1 000 złotych czy pożyczkodawcą jest bliski członek rodziny.
Aby być zwolnionym z PPC w przypadku pożyczki prywatnej, muszą zaistnieć dwa istotne warunki:
- kwota zobowiązania nie może przekraczać 9 637 zł – jeżeli pożyczana kwota na przestrzeni ostatnich 5 lat jest większa, należy zgłosić się do urzędu skarbowego;
- pożyczkodawcą jest osoba, która należy do I grupy podatkowej – środki możesz otrzymać m.in. od małżonka, rodziców, dzieci, rodzeństwa czy zięcia i synowej.
O czym jeszcze należy pamiętać w przypadku umowy pożyczkowej? Przede wszystkim o udokumentowaniu przelewu (np. poprzez pokwitowanie z banku) oraz stworzeniu odpowiedniego dokumentu, na którym będą zawarte warunki udzielonego wsparcia finansowego oraz informacje o stronach umowy.
Pamiętaj:
Jeżeli umowa na pożyczkę prywatną została zawarta ustnie, to nadal masz obowiązek zgłosić się do urzędu skarbowego – nawet po upływie kilku lat fiskus może dochodzić swoich praw i nałożyć na Ciebie
PCC i pożyczka – podsumowanie
Podatek od czynności cywilnoprawnych to opłata, którą musisz uregulować każdorazowo po zawiązaniu m.in. umowy pożyczkowej. Wysokość PCC uzależniona jest od rodzaju zobowiązania finansowego, a na zgłoszenie zaistnienia obowiązku podatkowego masz dwa tygodnie (należy złożyć formularz PCC-3).
Jeżeli nie chcesz ponosić żadnych dodatkowych kosztów w związku z zaciągniętym długiem, postaw na pożyczkę gotówkową w PKO BP. Dzięki intuicyjnemu kalkulatorowi pożyczkowemu szybko ustalisz potrzebną kwotę oraz okres kredytowania czy aktywujesz usługi dodatkowe (np. ubezpieczenie). Złóż wniosek, zaakceptuj warunki umowy i zrealizuj dowolny cel dzięki PKO BP.
[1] https://www.podatki.gov.pl/pcc-sd/pcc/stawki-podatkowe/
Gotowe biznesplany
Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!
Cena już od: 29 zł
Zobacz listę biznesplanów ›lub
Zleć napisanie wniosku do Urzędu Pracy ›Oceń ten artykuł: