Kiedy warto założyć firmę?
Wielu osobom własna firma kojarzy się tylko z kosztami i problemami. Co prawda państwo wyciąga do przedsiębiorców pomocną dłoń przez pierwsze dwa lata, kiedy to gwarantuje obniżone składki na ubezpieczenie społeczne. Jednak w późniejszym okresie pozostawia przedsiębiorców samych sobie. Wbrew pozorom jest jednak wiele powodów, dla których opłaca się otworzyć działalność gospodarczą.
1. Zakupy w cenie netto
Każdy przedsiębiorca, który jest płatnikiem podatku VAT, ma możliwość odliczenia podatku naliczonego od podatku należnego. W praktyce oznacza to, że zakupy, związane z działalnością, może realizować w cenach „bez VAT” (oczywiście do wysokości kwoty należnego podatku). Założenie działalności gospodarczej w dużej mierze opłaca się więc freelancerom, którzy pracują w oparciu o umowę zlecenie lub o dzieło i miesiąc w miesiąc dokonują sporych zakupów na materiały niezbędne do pracy.
2. Odliczanie kosztów
Prowadzenie firmy wiąże się nierozerwalnie z płaceniem podatków. Jednym z nich jest podatek dochodowy. Przedsiębiorca może jednak go pomniejszyć o koszty, poniesione w związku z prowadzoną działalnością. Dzięki temu zyskuje dwukrotnie – płacąc niższą składkę i otrzymując „zwrot” wydatkowanych pieniędzy. Otworzenie własnej firmy jest zatem korzystne dla osób, których pracy towarzyszą relatywnie wysokie koszty.
3. Swoboda działania.
Największe korzyści, płynące z prowadzenia działalności gospodarczej, nie mają wymiaru finansowego. Przechodząc na samozatrudnienie stajesz się własnym szefem i nareszcie jesteś zupełnie niezależny. To od Ciebie zależy ile godzin dziennie i w jakich porach będziesz pracował. Jednocześnie to Ty podejmujesz wszystkie decyzje biznesowe i jesteś w stu procentach odpowiedzialny za własne wyniki i zyski.
4. Profesjonalny wizerunek
Dla wielu osób, wykonujących „wolny zawód” założenie działalności gospodarczej często staje się po prostu koniecznością. Posiadanie firmy świadczy wówczas o ich profesjonalizmie. Wielu zleceniodawców nie traktuje bowiem poważnie osób, które za wykonane czynności nie są w stanie wystawić faktury. Spisywanie kolejnej umowy zlecenia lub o dzieło jest dla nich natomiast sporym problemem. Rezygnują więc z takiej współpracy, szukając rzetelnego kontrahenta. Jeśli chcesz być postrzegany w kategoriach profesjonalisty, koniecznie rozważ możliwość założenia działalności.
Podsumowując, prowadzenie własnej firmy daje wiele możliwości Z pewnością warto przejść na samozatrudnienie w sytuacji, gdy:
- Wykonywane czynności przynoszą nam regularne, stabilne dochody i zależy nam na rozliczaniu się z podwykonawcami oraz klientami bez większych problemów;
- Ponosimy wysokie koszty, w związku ze zlecanymi pracami;
- Chcemy być niezależni i podejmować samodzielne decyzje zawodowe;
- Możemy liczyć na dofinansowanie na założenie działalności z Urzędu Pracy lub Unii Europejskiej.
Pożyczki dla firm
Jeżeli już założyłeś własną firmę, ale brakuje Ci funduszy na jej rozwój, możesz sięgnąć po pożyczki dla firm. W przeciwieństwie do kredytów bankowych, biorąc pożyczkę dla firm nie musisz podawać dokładnego celu, na jaki przeznaczysz otrzymane środki. Daje Ci to więc całkowitą swobodę w dysponowaniu dodatkowymi pieniędzmi. Pożyczki dla firm mogą się więc stać dla Ciebie impulsem do dalszego działania i realizowania innowacyjnych przedsięwzięć.
Gotowe biznesplany
Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!
Cena już od: 29 zł
Zobacz listę biznesplanów ›lub
Zleć napisanie wniosku do Urzędu Pracy ›Oceń ten artykuł: