Kredyt gotówkowy - jak wyliczyć jego wartość i wybrać najlepsza ofertę?

Ostatnia aktualizacja: 2017-05-20  |  Średni czas czytania: 02:08
Artykuł reklamowy
Planujesz wzięcie kredytu gotówkowego? Potrzebne Ci są dodatkowe środki z banku, ale nie wiesz, od czego masz zacząć i na co zwrócić uwagę przy wyborze oferty? Podpowiadamy, jak zabrać się za temat kredytu gotówkowego i na co zwrócić uwagę w ofercie banku, aby wybrać tę najlepszą.
Kredyt gotówkowy - jak wyliczyć jego wartość i wybrać najlepsza ofertę?

Przelicz swoje wydatki i zarobki

Punktem wyjścia w sytuacji, kiedy chcesz wziąć kredyt gotówkowy, powinno być każdorazowo przeliczenie Twoich wydatków i zarobków. Aby sprawdzić, jaką kwotę możesz miesięcznie przeznaczyć na spłatę zadłużenia w banku, powinieneś usiąść na spokojnie z kartką i długopisem, a następnie wypisać na niej wszystkie swoje miesięczne wydatki i zarobki. Gdy już to zrobisz, odejmij koszty od dochodów i zobaczysz, jaką kwotę miesięcznej raty kredytowej jesteś w stanie płacić. Podpowiadamy, aby do tego zadania podejść w sposób pesymistyczny. Lepiej zakładać mniej korzystny scenariusz i być mile zaskoczonym, niż rozczarowanym z powodu braku środków na spłatę raty. Dlatego, najlepiej, jeżeli w kosztach odnotujesz najwyższe wartości z możliwych i przewidzisz również niespodziewane wydatki. Dzięki temu, w poszczególnych miesiącach będziesz w stanie wygenerować kwotę, którą przeznaczysz na oszczędności lub na nadpłatę kredytu w ramach umowy.  

Zastanów się nad kwotą kredytu

Wiesz już, ile jesteś w stanie przeznaczyć miesięcznie na spłatę kredytu bankowego. A czy wiesz ile konkretnie potrzebujesz pożycz od banku? Teoretycznie, ta kwestia jest małoznacząca, ponieważ mógłbyś wziąć tyle, ile potrzeba na zakup auta lub innej rzeczy. Inaczej wygląda to jednak w przypadku remontu domu, w przypadku którego nie jesteś w stanie przewidzieć niespodziewanych kosztów. Pomyśl nad tą kwotą trzy razy, ponieważ po podpisaniu umowy, nie będzie możliwości dobrania pieniędzy, a procedura kredytowania również nie należy do najkrótszych.

Wybór odpowiedniej oferty bankowej

Kiedy już znasz swoje możliwości oraz kwotę, o którą chcesz się ubiegać, czas najwyższy na przeliczenie kredytów i poznanie ofert banków. Po wpisaniu na tej stronie oczekiwanej przez Ciebie kwoty oraz czasu, na jaki chcesz zaciągnąć kredyt, otrzymasz informacje o tym, jakie są propozycje z banków i ile będzie Cię to kosztowało. W pierwszej kolejności, powinna wyświetlić się najkorzystniejsza dla Ciebie propozycja kredytu gotówkowego. Zanim jednak dokonasz wyboru, powinieneś zwrócić uwagę na kilka ważnych szczegółów. Pierwszym z nich jest RRSO - czyli wartość odzwierciedlająca całkowity koszt kredytu, który jest Ci proponowany. W tym wskaźniku zawiera się nie tylko oprocentowanie podstawowe, ale również prowizja i koszty dodatkowe. Im niższe RRSO, tym lepiej dla Ciebie. Drugą rzeczą są ubezpieczenia i usługi dodatkowe. Część z banków będzie proponowała Ci ubezpieczenie od utraty pracy. Konieczne będzie też prowadzenie konta w banku, gdzie zostanie zaciągnięte zobowiązanie. To wszystko może Cię jednak trochę kosztować. Niektóre z banków oferują darmowe prowadzenie konta. Może się jednak okazać, że w pozostałych bankach będziesz musiał płacić nie tylko za kartę i jej ubezpieczenie, ale również za sam rachunek bankowy. Ubezpieczenie bankowe może być konieczne w części z ofert. Niesie ono za sobą zarówno korzyści, jak i straty. Wszystko zależy od tego, czy naprawdę go potrzebujesz. Nieodłącznym elementem jest też opłata wstępna. Ona również stanowi koszt kredytu. Kolejną rzeczą jest wybór raty, które może być malejąca lub stała. W zależności od wybranej raty, możesz postawić na tańszy kredyt, który będzie wiązał się z większymi ratami na początku lub stałą ratę z wyższymi kosztami kredytowania.  I pamiętaj o ostatniej rzeczy - bądź czujny. W momencie, kiedy przejdziesz proces kredytowania i będziesz miał już umowę do podpisania, czytaj wszystko i pytaj o to, czego nie wiesz. To żaden wstyd. Od tego są eksperci, żeby wyjaśnić Ci, o co chodzi. Musisz być świadomy sowich praw i obowiązków, które są zawarte w umowie. Gdy już podpiszesz, możesz cieszyć się dodatkową gotówką na swoim koncie.

Oceń ten artykuł:


Zobacz także artykuły podobne:

Przydatne linki: