Kredyt na budowę domu: ile musisz zarabiać, żeby go dostać?

Ostatnia aktualizacja: 2021-06-15  |  Średni czas czytania: 02:04
Artykuł reklamowy
Budowa własnego domu to dla wielu osób jeden z najważniejszych życiowych celów. Jednocześnie, co oczywiste, wiąże się również ze znacznymi kosztami. Często sięgamy wobec tego po kredyt na budowę domu. Oferta proponowanych przez banki produktów jest bardzo bogata, jednak - co oczywiste - kredytobiorca musi spełnić pewne warunki instytucji. Warto wobec tego dowiedzieć się, jak wygląda cała procedura oraz jakie zarobki pozwolą na uzyskanie finansowania.
Kredyt na budowę domu: ile musisz zarabiać, żeby go dostać?

Kredyty hipoteczne na budowę domu: na czym polegają?

Do dyspozycji kredytobiorców pozostaje wiele zróżnicowanych produktów. Wśród nich szczególne miejsce zajmują oczywiście kredyty hipoteczne, które wyróżniają się przede wszystkim bardzo atrakcyjnymi warunkami finansowymi. Wynika to głównie z zastosowania zabezpieczenia hipotecznego, umożliwiającego znaczne ograniczenie ryzyka. - Kredyt na budowę domu bazuje na tych samych zasadach, jednak - co oczywiste - tryb jego przyznawania prezentuje się nieco inaczej - mówi Michał Dawidowicz, autor bloga blogkredytowy.pl, na którym tłumaczy m.in., jaki kredyt na budowę domu wybrać. - To zobowiązanie, do którego należy się dobrze przygotować oraz posiadać także m.in. odpowiednią zdolność kredytową - dodaje.

Czy warto brać kredyt na budowę domu?

Realizacja marzenia o własnym domu nie musi być odwlekana w czasie albo pochłaniać wypracowanych w pocie czoła oszczędności. Kredyt na budowę domu umożliwia zdecydowanie szybsze nabycie nieruchomości, a dobrze dobrany produkt nie okaże się także znacznym obciążeniem dla możliwości domowego budżetu. Bez wątpienia warto więc sięgnąć po to rozwiązanie. Z drugiej strony należy pamiętać o tym, że to poważne zobowiązanie, którego spłata zazwyczaj obejmuje bardzo długi okres (wynoszący nawet 30-35 lat). Aby uniknąć zbędnego ryzyka, należy wobec tego skrupulatnie przygotować się do tego procesu, przemyśleć, ile kredytu na budowę domu będzie potrzebne, oraz wybrać jak najlepszą ofertę.

Kredyt na budowę domu: warunki dla kredytobiorcy

Kredyty na budowę domu zazwyczaj są udzielane na wysokie kwoty i długie okresy spłaty. Jednocześnie dodatkowym czynnikiem ryzyka jest kwestia samej budowy. Dom, który ma dopiero powstać, będzie w końcu zabezpieczeniem kredytu. Przekłada się to na kształt procedury poprzedzającej przyznanie środków. Kredyt na budowę domu będzie dostępny dla osób, które będą posiadały określoną zdolność kredytową. Z drugiej strony należy również przygotować m.in. kosztorys oraz harmonogram budowy, które umożliwią wypłatę kolejnych transz kredytu. Wyjątkowo ważne jest wobec tego określenie, ile kredytu na budowę domu będzie potrzebne. Instytucje operują przy tym również stawkami minimalnymi, które umożliwią bezpieczne dokończenie inwestycji.

Wkład własny przy kredycie na budowę domu

Kredyty hipoteczne na budowę domu, podobnie jak inne produkty tego typu, zgodnie z obowiązującymi zaleceniami muszą wiązać się również z wpłaceniem wkładu własnego. Ten wynosi w większości instytucji minimum 10-20%. Jednocześnie im wyższy wkład własny, tym lepszych warunków może oczekiwać klient. W przypadku kredytu na budowę domu w charakterze wkładu własnego można jednak zastosować m.in. wartość posiadanej działki budowlanej, a często także inne udokumentowanie koszty poniesione w związku z inwestycją (takie jak np. przygotowanie projektu budowlanego czy zakup materiałów lub usług). Taki scenariusz jest w większości przypadków korzystny z perspektywy kredytobiorcy. Co oczywiste, wiąże się jednak z koniecznością posiadania stosunkowo wysokich środków na start.

Jakich zarobków oczekuje bank?

Z perspektywy wielu klientów kluczowe jest przy tym posiadanie określonej zdolności kredytowej. Na ten czynnik ma z kolei wpływ wiele czynników. Osiągane dochody są zaledwie jednym z nich, jednak często to właśnie one decydują o tym, czy uda się uzyskać kredytowanie. Wysokość zdolności kredytowej zależy również od tego, jaki kredyt na budowę domu wybierze klient. Im wyższa suma i im krótszy okres spłaty, tych większych wpływów będzie oczekiwać instytucja. Warto mieć jednak świadomość, że niekiedy uzyskanie zobowiązania będzie możliwe po wprowadzeniu drobnych zmian dotyczących np. oczekiwanej kwoty kredytu, okresu spłaty lub rodzaju oprocentowania.

Gotowe biznesplany

Gotowe biznesplany

Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!

Cena już od: 29 zł

Zobacz listę biznesplanów  ›

lub

Zleć napisanie wniosku do  Urzędu Pracy  ›

Oceń ten artykuł:


Zobacz także artykuły podobne:

Gotowe biznesplany

Gotowe biznesplany

Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!

Cena już od: 29 zł

Zobacz listę biznesplanów  ›

lub

Zleć napisanie wniosku do   Urzędu Pracy  ›

Przydatne linki: