Leasing w 2021 roku - czym jest i jak działa leasing samochodowy?

Ostatnia aktualizacja: 2021-06-14  |  Średni czas czytania: 02:48
Artykuł reklamowy
Z roku na rok leasing zyskuje coraz większą popularność wśród mikroprzedsiębiorców. Osoby prowadzące jednoosobowe działalności gospodarcze coraz chętniej wybierają tę formę finansowania ze względu na dużo niższe oprocentowanie niż w tradycyjnych kredytach. Czym jest leasing, jak działa oraz gdzie szukać najlepszej oferty?
Leasing w 2021 roku - czym jest i jak działa leasing samochodowy?

Leasing jest jedną z dostępnych na rynku form zakupu samochodu osobowego lub ciężarowego, która znacząco różni się od zwykłego kredytu samochodowego czy gotówkowego. Leasing przeznaczony jest głównie dla firm, jednak na polskim rynku można już spotkać odpowiednik dla zwykłego konsumenta.

Tutaj zajmiemy się propozycją skierowaną dla osób prowadzących firmy, ponieważ to oni w większości korzystają z takiej formy finansowania.

Czym zatem jest leasing? W dużym uogólnieniu jest to połączenie kredytu z wynajmem długoterminowym. W leasingu to leasingodawca tj. finansujący np. Alior Leasing jest właścicielem samochodu, którego na podstawie umowy leasingu użycza leasingobiorcy tj. korzystającemu np. jednoosobowej działalności gospodarczej, w zamian za równe miesięczne raty. Po upływie terminu i spłaceniu wszystkich rat klient ma dwie możliwości zakończenia umowy- wykup samochodu lub jego pozostawienie leasingodawcy. 

Oferta leasingu składa się z 3 wartości:

  1. Opłata wstępna (wkład własny, opłata inicjacyjna) – kwota ustalona na etapie ofertowania, którą klient musi zapłacić bezpośrednio po podpisaniu umowy leasingu w celu rozpoczęcia dalszych procedur. Wartości tej kwoty mogą wahać się między 1% a 45%, z tym że minimalny wkład nie zawsze jest możliwy.
  2. Okres finansowania – najprościej rzecz ujmując, jest to ilość rat. W odróżnieniu od kredytu, minimalny okres finansowania to 24 miesiące przy samochodach do 3,5t. Maksymalny okres to zazwyczaj 7 lat jednak pod pewnym warunkiem. Okres finansowania plus wiek pojazdu (licząc od roku produkcji) nie może przekroczyć 10 lat. Jest to dość ogólne założenie, od którego można czasem zrobić odstępstwo. W celu uzyskania informacji na jak długi okres można rozłożyć finansowanie najlepiej zapytać o to swojego doradcę leasingowego lub zadzwonić do firmy leasingowej.
  3. Wykup (wartość rezydualna) – ostatnia rata. Jej wartość ustalana jest osobno przy tworzeniu oferty, ponieważ może być różna od pozostałych, gdyż pełni dodatkową funkcję w umowie. Jej wartość może wynosić 1% wartości samochodu lub nawet w niektórych przypadkach 50%. Jest to kwota, za którą możemy, ale nie musimy wykupić samochodu od leasingodawcy.

Te 3 parametry tworzą całą ofertę leasingu oraz są ze sobą ściśle powiązane. Przy samochodzie nowym można liczyć na opłatę wstępną na poziomie 1%, ale gdy zrobimy finansowanie na 5 lat, to wykup już nie będzie maksymalnie 40% a np.20%. Każdy parametr ma też wpływ na koszty całkowite finansowania. Najniższy koszt uzyskamy przy krótkim finansowaniu, niskim wykupie i bardzo dużej wpłacie własnej. Im dłuższy okres i wyższy wykup a niższy wkład własny tym te koszty są coraz wyższe. Do tego dochodzi jeszcze wiek pojazdu, który nie jest bez znaczenia. Jest kilka sposobów na poznanie kosztów całkowitych leasingu oraz raty. 

Pierwszym sposobem jest kontakt bezpośrednio z leasingodawcą. Jest to dobre rozwiązanie, jednak nie zawsze wiadomo, do którego się zgłosić. Specjalistów jest wielu, a każdy ma inne warunki leasingowe, inne opłaty itd.

Drugim rozwiązaniem jest kontakt z firmą leasingową, która współpracuje z wieloma leasingodawcami i przedstawi Ci najbardziej optymalne rozwiązanie. Pomimo że takie firmy pośredniczą w kontakcie z leasingodawcą, to wcale nie mają gorszej oferty niż bezpośrednie instytucje finansujące.

Trzecim wyjściem jest skorzystanie z internetowych narzędzi takich jak porównywarki lub kalkulatory. Takie kalkulatory jak np. MyLease.pl - kalkulator leasingowy pozwolą Ci na dynamiczną zmianę parametrów i dostosowanie raty do własnych upodobań. Wystarczy uzupełnić kilka danych i po chwili otrzymasz gotową wstępną ofertę finansowania oraz najbardziej odpowiedniego leasingodawcę dla Ciebie.

Jak każdy produkt finansowy, leasing ma swoje zalety i wady.

Do zalet możemy zaliczyć:

  1. Niskie koszty całkowite finansowania.
  2. Szybkie i proste procedury – decyzję o przyznaniu finansowania można otrzymać już tego samego dnia, a do złożenia wniosku zazwyczaj są potrzebne tylko dane z dowodu osobistego oraz oświadczenie o przychodach firmy.
  3. Dostępność – leasing może otrzymać osoba nawet w pierwszym dniu założenia działalności.
  4. Stałe miesięczne koszty dla firmy – kosztem dla firmy jest cała rata leasingowa oraz 50% VAT-u przy samochodach wykorzystywanych jednocześnie prywatnie i do celów firmowych.
  5. Opłata wstępna w całości zalicza się do kosztów firmy.
  6. Wykup – możemy, ale nie musimy wykupić pojazd z leasingu.

Do wad należy zaliczyć:

  1. Minimalny okres finansowania to 24 miesiące.
  2. Przy dłuższym finansowaniu wcześniejsze zakończenie umowy możliwe dopiero po upływie 24 miesięcy.
  3. Samochód musi być kupiony na podstawie faktury Vat 23% w innym wypadku nie ma możliwości leasingu.
  4. Maksymalny wiek pojazdu – wiek pojazdu i okres finansowania nie powinny przekraczać 10 lat (łącznie).
  5. Polisa OC/AC – leasingodawcy wymagają polisy OC/AC. 

Biorąc pod uwagę wszystkie za i przeciw wyraźnie widać, dlaczego leasing stał się tak popularny. Dostępność, niskie koszty oraz stałe miesięczne raty przekonują do siebie wielu przedsiębiorców, którzy decydują się na takie rozwiązanie dla swoich firm. 

Gotowe biznesplany

Gotowe biznesplany

Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!

Cena już od: 29 zł

Zobacz listę biznesplanów  ›

lub

Zleć napisanie wniosku do  Urzędu Pracy  ›

Oceń ten artykuł:


Zobacz także artykuły podobne:

Gotowe biznesplany

Gotowe biznesplany

Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!

Cena już od: 29 zł

Zobacz listę biznesplanów  ›

lub

Zleć napisanie wniosku do   Urzędu Pracy  ›

Przydatne linki: