O czym należy pamiętać przy zaciąganiu pożyczki?
Pożyczki na nieprzewidziane wydatki
Jeśli czekają nas nieplanowane wydatki, najczęściej decydujemy się na pożyczki chwilówki, czyli krótkoterminowe zobowiązania, które trzeba spłacić jednorazowo, niedługo po otrzymaniu pieniędzy. Zazwyczaj nie są to duże kwoty, dlatego ich spłata nie nastręcza problemów. Mimo to decyzja o zaciągnięciu pożyczki powinna zostać podjęta odpowiedzialnie. Zastanów się, czy na pewno musisz pożyczać pieniądze. Może uda Ci się odłożyć wydatek w czasie? Jeżeli ostatecznie podejmiesz decyzję o pożyczce gotówkowej, oblicz dokładnie, jaka kwota będzie optymalna. Łatwo jest dać się ponieść szaleństwu i pożyczyć więcej, niż potrzebujemy, przy okazji niepotrzebnie się zadłużając.
Na rynku można spotkać się z wieloma ofertami pożyczek bez zaświadczeń, pożyczek bez BIK, kredytów w 15 minut itp. Ich cechą wspólną jest minimum formalności oraz szybka decyzja o przyznaniu finansowania. Nietrudno w ten sposób podjąć pochopną decyzję, wybierając pożyczkę, która w niedługim czasie stanie się dla nas obciążeniem. Jeśli natomiast podejdziemy do tego z głową, pożyczka gotówkowa może być dobrym sposobem na sfinansowanie większych wydatków, które pojawiły się niespodziewanie.
Warto zwrócić uwagę przede wszystkim na oferty Skok lub Bank Instytucje te, w przeciwieństwie do firm pożyczkowych, nadzorowane są przez KNF (Komisję Nadzoru Finansowego), w związku z czym oferowane przez nie produkty finansowe powinny mieć korzystniejsze warunki.
Przed pożyczeniem gotówki poznaj swoje prawa
Przed pożyczeniem pieniędzy, powinieneś dokładnie zapoznać się z umową i wszystkimi innymi dokumentami przekazanymi przez pożyczkodawcę. Pamiętaj też, że pożyczki gotówkowe są objęte ustawą o kredycie konsumenckim. W związku z tym pożyczkodawca przed udzieleniem pożyczki ma obowiązek:
- przekazać formularz zawierający wszystkie istotne informacje, m.in. o całkowitym koszcie kredytu, wysokości oprocentowania, wymaganych zabezpieczeniach czy obowiązkowym ubezpieczeniu;
- udostępnić projekt umowy;
- dostarczyć harmonogram spłat;
- poinformować o uprawnieniach konsumenta.
Zgodnie z ustawą konsument ma prawo do odstąpienia od umowy kredytowej oraz do wcześniejszej spłaty kredytu. W ciągu 14 dni od daty podpisania umowy możesz z niej zrezygnować bez podawania przyczyny. W tym celu należy dostarczyć pożyczkodawcy pisemne oświadczenie o odstąpieniu od umowy. Jeżeli środki zostały już wypłacone, trzeba je niezwłocznie zwrócić (w ciągu 30 dni od dnia złożenia oświadczenia) wraz z odsetkami za okres od dnia wypłaty do dnia spłaty.
Pożyczka gotówkowa - na co zwrócić uwagę?
Decydując się na pożyczkę i każdy inny rodzaj zobowiązania, należy liczyć się z tym, że najprawdopodobniej nie dostaniemy nic za darmo. Musimy być świadomi, jaki jest całkowity koszt pożyczki. Podczas analizy ofert pożyczek zwróć uwagę na wszystkie koszty, jakie musisz ponieść w związku z zawarciem umowy: odsetki, prowizje, ubezpieczenie, produkty i opłaty dodatkowe.
Parametr, któremu należy się szczególnie przyjrzeć to RRSO, czyli rzeczywista roczna stopa oprocentowania. Jest to najbardziej wymierny wskaźnik informujący o tym, ile realnie będzie kosztowała pożyczka na przestrzeni roku. RRSO to całkowity koszt kredytu ponoszony przez konsumenta, wyrażony jako wartość procentowa całkowitej kwoty kredytu w skali roku.
Więcej porad znajdziesz na stronie: https://pomagamypozyczac.pl/
Gotowe biznesplany
Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!
Cena już od: 29 zł
Zobacz listę biznesplanów ›lub
Zleć napisanie wniosku do Urzędu Pracy ›Oceń ten artykuł: