Pomysł na biznes: gabinet integracji sensorycznej
Czym jest integracja sensoryczna i jaką rolę odgrywa w niej terapeuta SI?
Integracja sensoryczna albo SI (ang. sensory integration) to zdolność do odbierania i rozumienia bodźców i informacji poprzez wszystkie zmysły - słuch, wzrok, dotyk, węch czy smak. To również umiejętność odpowiedniego reagowania na wspomniane bodźce, które mogą pochodzić zarówno z otoczenia, jak i z własnego ciała. W wielu przypadkach integracja sensoryczna jest rozwijana naturalnie, głównie podczas zabawy.
Zdarza się jednak, że ośrodkowy układ nerwowy nie jest w stanie prawidłowo rozpoznać i ocenić bodźców, a co za tym idzie - dochodzi do niewłaściwej reakcji. Właśnie to nazywamy zaburzeniami integracji sensorycznej, które odbijają się negatywnie nie tylko na dzieciństwie, ale także na życiu dorosłym. Mogą objawiać się m.in. problemami z równowagą, płaczliwością, impulsywnością, brakiem dominującej ręki czy lękiem przed wchodzeniem na drabinki i inne konstrukcje, które niosą za sobą ryzyko upadku.
Ogromny wpływ integracji sensorycznej na życie codzienne sprawia, że niezwykle istotna w terapii jej zaburzeń jest rola terapeuty SI, który jest odpowiedzialny zarówno za diagnozę, jak i prowadzenie terapii. Specjalista rozpoczyna współpracę od dokładnego wywiadu z rodzicami oraz obserwacji malucha w sali terapeutycznej. To właśnie na tym etapie można dostrzec ewentualne problemy w rozwoju sensoryczno-motorycznym dziecka. Po postawieniu diagnozy terapeuta integracji sensorycznej przygotowuje indywidualny plan terapii, podczas której wykorzystuje np. mechanizm plastyczności neuronalnej.
Jak zostać terapeutą integracji sensorycznej?
Jeżeli wiążesz swoją przyszłość zawodową z terapią SI, to masz do wyboru dwa rozwiązania - kurs integracji sensorycznej albo podyplomówkę, na które mogą zapisać się wszystkie osoby zainteresowane pracą jako terapeuta SI, mające już wykształcenie wyższe. Polecamy je w szczególności pedagogom, psychologom czy logopedom, którzy chcą poszerzyć swoje kompetencje i zdobyć nowe kwalifikacje.
Dobrym wyborem jest kurs integracji sensorycznej, który obejmuje aż 270 godzin teorii. W jego programie znajdziesz najważniejsze zagadnienia związane z pracą na stanowisku terapeuty integracji sensorycznej - podstawy pedagogiki specjalnej, wybrane zagadnienia z psychologii rozwojowej, neurologiczne podstawy integracji sensorycznej, budowę i funkcjonowanie systemów sensorycznych, metodykę pracy z dzieckiem z zaburzeniami sensorycznymi czy warsztat pracy terapeuty SI.
Co więcej, kurs integracji sensorycznej może być realizowany w dogodnym dla ciebie tempie. Wystarczy, że zapiszesz się na szkolenie w formie online, prowadzone np. przez platformę dydaktyczną ePedagog.
Własny gabinet integracji sensorycznej - co należy wiedzieć?
Wiesz już, czym zajmuje się terapeuta integracji sensorycznej oraz jak można nim zostać. Po uzyskaniu potrzebnych kwalifikacji możesz zatrudnić się w przedszkolu, klubu malucha lub innym ośrodku edukacyjnym. Możesz również otworzyć własny gabinet SI. Choć na początku może wydawać się on kosztowną inwestycją, to jednak dość szybko się zwróci, biorąc pod uwagę, jak duże jest zapotrzebowanie na terapeutów integracji sensorycznej.
Podstawą jest znalezienie odpowiedniego lokalu. Bez względu na to, czy planujesz go wynajmować, czy chcesz go kupić - wybierając miejsce, w którym będziesz prowadzić działalność, warto wziąć pod uwagę kilka aspektów. Jednym z nich jest lokalizacja - dobrze, aby dojazd był bezproblemowy (w tym również dla rodziców, którzy poruszają się np. komunikacją miejską w dużych miastach). Sprawdź, jak rozmieszczono pomieszczenia w interesującym cię lokalu, i określ, które z nich nadają się na sale terapeutyczne. Możesz też oszacować orientacyjną liczbę pacjentów i uwzględnić ją, wybierając metraż lokalu, który zamienisz we własny gabinet SI.
Nie bez znaczenia jest również wnętrze i wyposażenie gabinetu. Z uwagi na charakter pracy terapeuty integracji sensorycznej i fakt, że najczęściej pracuje on z dziećmi, warto zadbać o to, aby przestrzeń była atrakcyjna wizualnie, przytulna, pełna kolorów i obowiązkowo bezpieczna. W przypadku wyposażenia warto zainwestować w certyfikowane pomoce stymulujące - hamaki, miękkie i twarde maty, szarfy, trapezy, trampoliny, suche baseny, artykuły plastyczne, instrumenty muzyczne, drabinki, piłki rehabilitacyjne czy masażery.
Gotowe biznesplany
Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!
Cena już od: 29 zł
Zobacz listę biznesplanów ›lub
Zleć napisanie wniosku do Urzędu Pracy ›Oceń ten artykuł: