Pomysł na biznes - praca zdalna

Ostatnia aktualizacja: 2017-11-20  |  Średni czas czytania: 02:03
Praca zdalna to świetny pomysł na biznes. Dynamiczny rozwój technologii internetowych umożliwia realizowanie się w obszarze zawodowym bez konieczności podejmowania zatrudnienia w tradycyjnej formie. A zatem czym można zajmować się w domu? Czy warto podjąć wyzwanie?
Pomysł na biznes - praca zdalna

Praca zdalna – plusy i minusy

Praca zdalna to obecnie coraz popularniejsza forma zarabiania pieniędzy. Stanowi doskonałą alternatywę dla osób, które z różnych względów nie chcą bądź nie mogą pracować poza domem. Spośród największych jej zalet wymienia się:

  • elastyczny czas pracy,
  • oszczędność na dojazdach do biura,
  • brak konieczności wynajmowania/zakupu lokalu pod działalność,
  • możliwość selekcjonowania zleceń wg indywidualnych preferencji.

Medal ma jednak drugą stronę:

  • trudno oddzielić życie zawodowe od prywatnego,
  • brak kontaktów z ludźmi „twarzą w twarz”,
  • brak płatnego urlopu,
  • tendencja do przyjmowania zbyt wielu zleceń, co skutkuje m.in. przemęczeniem, niedostateczną ilością snu czy mniejszym zaangażowaniem w życie rodzinne,
  • nie każdą pracę da się wykonać zdalnie.

Zdalny pomysł na biznes – propozycje

Pomysłów na pracę zdalną jest sporo. Oto kilka propozycji:

1. Własny blog

Blogowanie na pełen etat wymaga bardzo dużego zaangażowania. Aby odnieść sukces – czyli pozyskać szerokie grono czytelników i reklamodawców, trzeba zadbać o wiele aspektów takich jak m.in. graficzna oprawa bloga, solidne jakościowo treści uwzględniające SEO czy przykuwające wzrok fotografie. Zamieszczanie tekstów na stronie to jednak nie wszystko – bloger powinien też aktywnie działać w mediach społecznościowych i utrzymywać stały kontakt ze swoimi czytelnikami. Mówiąc innymi słowy – na popularność własnej marki trzeba ciężko zapracować. Do form zarabiania na blogu zaliczają się m.in. teksty sponsorowane, programy afiliacyjne oraz reklamy AdSense. Wielu blogerów stawia też na autorskie produkty, np. wyroby rękodzielnicze, kursy, poradniki itp. Ile można zarobić? Najbardziej poczytni blogerzy „wyciagają” miesięcznie od kilku tysięcy złotych wzwyż.

2. Copywriting

Pisanie tekstów na zlecenie? Czemu nie? Jeśli ktoś ma lekkie pióro i potrafi przelewać myśli na papier, z pewnością nie będzie mieć większych problemów z pozyskaniem zleceniodawców. Gdzie ich szukać? Służą do tego odpowiednie serwisy takie jak np. Textbroker czy Giełda Tekstów. Znaleźć tam można bardzo różnorodne zlecenia – zarówno jeśli chodzi o tematykę, jak i o stawki. Kilkaset złotych miesięcznie to standard, niemniej za atrakcyjny slogan reklamowy dostać można nawet kilka tysięcy złotych.

3. Grafika komputerowa

Usługi świadczone przez dobrych grafików komputerowych niezmiennie od lat są w cenie – najlepsi fachowcy zarabiają przeciętnie kilka tysięcy złotych, chociaż wysokość wynagrodzenia jest uzależniona od wielu czynników: doświadczenia, renomy, rodzaju projektu itp. W zawodzie grafika komputerowego istotne jest nieustanne szlifowanie umiejętności i aktualizowanie wiedzy. Klienci zwracają ponadto uwagę na terminowość, dokładność i umiejętność elastycznego dopasowania się do indywidualnych potrzeb zleceniodawcy. Z pewnością trzeba zainwestować w porządny komputer i specjalistyczne programy.

4. Sklep internetowy

Rozwiązanie idealne dla osób stawiających pierwsze kroki w świecie biznesu – nie wymaga dużych inwestycji na początek. Część osób prowadzących tego typu działalność sprzedaje wytwarzane przez siebie produkty, lecz to wcale nie musi być regułą. Sklep może z powodzeniem funkcjonować w modelu dropshippingu polegającym na przeniesieniu procesu dostawy towaru na dostawcę. Pozwala to nie tylko obniżyć koszty z uwagi na brak własnego magazynu, ale też dowolnie różnicować asortyment sklepu. Oprogramowania dedykowane sklepom online posiadają szereg integracji – w tym z hurtowniami współpracującymi ze sklepami w ramach dropshippingu.

5. Wirtualna asystentka/wirtualny asystent.

Takie osoby zajmują się promocją firm, blogów itp. w obszarze wizerunku. Prowadzą profile w mediach społecznościowych, piszą teksty na strony, przygotowują newslettery etc. – szczegółowy zakres obowiązków ustalany jest w porozumieniu z klientem.

Gotowe biznesplany

Gotowe biznesplany

Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!

Cena już od: 29 zł

Zobacz listę biznesplanów  ›

lub

Zleć napisanie wniosku do  Urzędu Pracy  ›

Oceń ten artykuł:


Zobacz także artykuły podobne:

Znajdź urząd

Lista urzędów dla wybranych miejscowości

Baza kodów PKD

(Aktualna Polska Klasyfikacja Działalności)

Kody PKD ›
Gotowe biznesplany

Gotowe biznesplany

Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!

Cena już od: 29 zł

Zobacz listę biznesplanów  ›

lub

Zleć napisanie wniosku do   Urzędu Pracy  ›

Przydatne linki: