Jak założyć firmę remontową lub wykończeniową?

Ostatnia aktualizacja: 2019-11-11  |  Średni czas czytania: 06:05
Zakładanie własnej działalności gospodarczej to coraz chętniej wybierane rozwiązanie na rynku pracy. Chcesz założyć swoją firmę, ale nie wiesz jak się do tego zabrać? W tym artykule dowiesz się jak w 6 krokach założyć firmę remontową lub wykończeniową.
Jak założyć firmę remontową lub wykończeniową?

Wstępne wymagania do założenia remontowej lub wykończeniowej

Firma remontowo-wykończeniowa to firma, która zajmuje się pracami budowlanymi polegającymi na przebudowie, remoncie, rozbiórce lub montażu obiektu budowlanego. Zajmuje się również wykończaniem wnętrz. Prowadzenie działalności tego typu nie jest działalnością regulowaną. Oznacza to, że nie jest konieczne uzyskiwanie koncesji, licencji czy zezwoleń.

Właścicielem firmy remontowej lub wykończeniowej może być praktycznie każda osoba. Nie potrzebujesz do tego kierunkowego wykształcenia - wystarczą chęci i upodobania budowlane. W swojej firmie możesz zatrudniać pracowników mających odpowiednie wykształcenie.


Zobacz gotowe, przykładowe biznesplany

Zobacz więcej biznesplanów w kategorii: Budownictwo, architektura i ogrodnictwo

Zakładanie firmy remontowej lub wykończeniowej krok po kroku

Wiesz już na czym polega działalność firmy remontowej lub wykończeniowej. Czas więc na poznanie formalności, których trzeba dopełnić żeby założyć działalność tego typu.

Krok 1. Forma działalności gospodarczej

Wybór formy prowadzonej działalności gospodarczej to pierwszy krok w zakładaniu własnej firmy remontowej lub wykończeniowej. Forma prawna to po prostu struktura prowadzonej działalności, jej organizacja i postrzeganie w obrocie prawnym.

Jednoosobowa działalność gospodarcza

Jednoosobowa działalność gospodarcza to najprostsza forma prowadzenia własnego biznesu. Tutaj sam sobie jesteś szefem, sam zajmujesz się firmą i ją reprezentujesz. Nie oznacza to jednak, że nie możesz zatrudnić pracowników. Zakładając jednoosobową działalność gospodarczą stajesz się przedsiębiorcą. Za zobowiązania swojej firmy będziesz odpowiadał całym swoim majątkiem (w tym majątkiem wspólnym małżonka). Do rozpoczęcia działalności w tej formie nie potrzebujesz kapitału początkowego.

Spółka cywilna

Spółka cywilna to działalność zawiązywana przez co najmniej dwie osoby w celu dążenia do osiągnięcia wspólnego celu gospodarczego, w szczególności poprzez wniesienie wkładów. Wspólnicy spółki podlegają rejestracji w CEIDG jako przedsiębiorcy, sama spółka nie podlega natomiast takiemu obowiązkowi. Wspólnicy spółki odpowiadają za jej zobowiązania solidarnie z pozostałymi wspólnikami. Do jej założenia nie wymagany jest kapitał początkowy.

Spółki osobowe prawa handlowego

Swoją firmę remontową lub wykończeniową możesz również założyć w formie jednej z następujących osobowych spółek handlowych:

Spółki te charakteryzują się tym, że z chwilą ich rejestracji w KRS zyskują zdolność prawną. Nie mają one jednak osobowości prawnej, ale może ona zaciągać zobowiązania w swoim imieniu, zawierać umowy i występować w obrocie. W jej imieniu działają wspólnicy, którzy za zobowiązania spółki zasadniczo odpowiadają solidarnie ze spółką, co oznacza że w pierwszej kolejności długi spłacane są z majątku spółki. Wyjątkiem w spółce komandytowej jest komandytariusz, który za zobowiązania spółki odpowiada do wysokości spółki komandytowej oraz w spółce komandytowo-akcyjnej akcjonariusz, który nie odpowiada za zobowiązania w ogóle.

Spółki kapitałowe prawa handlowego

Spółki kapitałowe prawa handlowego charakteryzują się tym, że z chwilą wpisu do rejestru zyskują osobowość prawną, przez co mogą samodzielnie występować w obrocie. Spółka odpowiada za swoje zobowiązania całym swoim majątkiem, odpowiedzialności takiej nie ponoszą natomiast wspólnicy. Spółki kapitałowe mogą być również jednoosobowe.

Swoją firmę remontową lub wykończeniową możesz założyć w jednej z dwóch spółek kapitałowych, do których należą:

Spółka kapitałowa do założenia wymaga kapitału zakładowego, który w spółce z o.o. wynosi minimum 5 000 zł, a w spółce akcyjnej co najmniej 100 000 zł.

Krok 2. Forma opodatkowania Twojej firmy

Gdy wybrałeś już formę prawną, w jakiej chcesz prowadzić swoją firmę remontową lub wykończeniową, czas na wybór formy opodatkowania. Forma opodatkowania oznacza sposób rozliczania podatków z fiskusem. W poniższej tabeli przedstawiamy charakterystykę każdej z form opodatkowania dochodów ze swojej firmy.

  PIT - zasady ogólne PIT - stawka liniowa Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych Karta podatkowa
Dla kogo? Wszyscy przedsiębiorcy Wszyscy przedsiębiorcy Przedsiębiorcy o zeszłorocznych przychodach mniejszych niż równowartość 250 000 euro Wyselekcjowani rodzajowo przedsiębiorcy (przede wszystkim rzemieślnicy) prowadzący działalność na niewielką skalę. W działalności na karcie podatkowej można zatrudnić maksymalnie 5 pracowników
Ewidencja dochodów Księgi rachunkowe lub podatkowa księga przychodów i rozchodów Księgi rachunkowe lub podatkowa księga przychodów i rozchodów Wystarczy ewidencja uproszczona Wystarczy prowadzenie tylko ewidencji zatrudnienia i karty przychodów pracowników
Stawki 17% lub 32% 19% Od 3% do 20% w zależności od rodzaju działalności - w przypadku firmy remontowej lub wykończeniowej jest to stawka 8,5% Stawki są kwotowe, w zależności od rodzaju i rozmiaru działalności gospodarczej oraz miejscowości, w jakiej jest ona wykonywana
Ulgi podatkowe Pełny zakres ulg Tylko składki ZUS, NFZ i IKZE Pełny zakres ulg Tylko składki na NFZ
Inne - Traci się prawo do wspólnego rozliczenia z małżonkiem lub jako osoba samotnie wychowująca dziecko

Jeżeli Twoim wyborem co do formy prawnej swojej firmy jest spółka kapitałowa, to musisz liczyć się również z opodatkowaniem podatkiem dochodowym od osób prawnych (CIT), który dotyczy opodatkowania dochodów spółki. Oznacza to, że oddzielnie opodatkowania jest firma, a oddzielnie Twoje dochody uzyskiwane z tej działalności.

Krok 3. Kody PKD, które opiszą Twoją działalność

Zanim rozpoczniesz działalność w swojej firmie remontowej lub wykończeniowej musisz przygotować kody PKD, które opiszą Twoją działalność. Będą Ci one potrzebne przy rejestracji działalności gospodarczej, ale również jeżeli będziesz chciał ubiegać się o dofinansowanie.

Do firmy remontowej lub wykończeniowej możesz zastosować następujące kody PKD:

 • PKD 43.11.Z - rozbiórka i burzenie obiektów budowlanych
 • PKD 43.31.Z - wykonywanie w budynkach i budowlach tynków lub sztukaterii wewnętrznych i zewnętrznych, włączające zakładanie siatek i listew podtynkowych
 • PKD 43.32.Z - instalowanie drzwi (z wyłączeniem drzwi automatycznych i obrotowych), okien, futryn okiennych i drzwiowych z drewna i innych materiałów, wyposażanie pomieszczeń w meble wbudowane, wykańczanie pomieszczeń w zakresie sufitów, ruchomych ścianek działowych
 • PKD 43.33.Z - układanie ceramicznych, betonowych lub kamiennych płytek podłogowych i ściennych, ceramicznej obudowy pieców, układanie parkietów oraz innych drewnianych pokryć podłogowych i ściennych, układanie pokryć dywanowych, linoleum, wykładzin gumowych i z tworzyw sztucznych, tapetowanie ścian
 • PKD 43.39.Z - wykonywanie pozostałych robót budowlanych wykończeniowych
 • PKD 43.99.Z - pozostałe specjalistyczne roboty budowlane, gdzie indziej niesklasyfikowane

Opisując swoją działalność zacznij od kodu, który w najbardziej ogólny sposób opisuje Twoją firmę. Następnie przechodź do coraz bardziej szczegółowych opisów.

Krok 4. Księgowość firmy

Kolejnym krokiem do założenia własnej działalności gospodarczej jest zadecydowanie w jaki sposób będziesz prowadził swoją księgowość. W firmowych dokumentach musi być porządek, abyś nie pogubił się w finansach firmy i nie zalegał z płatnościami do urzędu skarbowego. wyboru dokonaj jeszcze przed formalną rejestracją działalnością, ponieważ we wniosku o wpis do rejestru musisz podać miejsce, gdzie będą przechowywane dokumenty finansowe Twojej firmy.

Księgowość w swojej firmy możesz prowadzić na kilka sposobów:

 • samodzielnie,
 • korzystając z usług biura rachunkowego,
 • współpracując z internetowym biurem rachunkowym,
 • zatrudnić księgowego.

Samodzielne prowadzenie księgowości

Samodzielne prowadzenie księgowości jest polecane osobom, które mają jakieś pojęcie na temat rachunkowości i nie boją się podjąć prowadzenia finansów swojej firmy remontowej lub wykończeniowej. Zanim zdecydujesz się na to rozwiązanie, przemyśl dokładnie czy jesteś w stanie zająć się księgowością. Na początku może to nie być skomplikowane, ale z czasem gdy firma będzie się rozwijać, dokumentacji może być więcej i będziesz musiał poświęcić więcej czasu na pilnowanie porządku w dokumentach firmowych.

Biuro rachunkowe

Jeżeli nie chcesz podjąć się samodzielnego prowadzenia księgowości w swojej firmie remontowej lub wykończeniowej, możesz zdecydować się na usługi biura rachunkowego. Współpraca z takim biurem najczęściej polega na dostarczaniu w określonym w miesiącu dniu dokumentów księgowych w celu ich rozliczenia. Następnie biuro poinformuje Cię o wysokościach podatków do zapłaty, zaliczek na podatek oraz składek na ubezpieczenia. Dokumenty będą przechowywane w biurze rachunkowym i to ono będzie Cię reprezentować w razie kontroli podatkowej.

Internetowe biuro rachunkowe

Internetowe biuro rachunkowe jest alternatywą do korzystania z usług tradycyjnego biura rachunkowego. Współpraca z takim biurem odbywa się za pośrednictwem Internetu przez wgrywanie do programu księgowego dokumentów sprzedażowych, które sprawdzane są przez ekspertów biura rachunkowego. Takie rozwiązanie odznacza się wieloma korzyściami, bowiem jest zdecydowanie tańsze od klasycznego biura rachunkowego oraz szybkością i rzetelnością w rozliczeniach. Poza tym biura rachunkowe online często oferują dodatkowe narzędzia do prowadzenia działalności gospodarczej, takie jak programy do fakturowania.

Zatrudnienie księgowego

Własny księgowy to rozwiązanie dla dużych firm, które stać na zatrudnienie dodatkowego pracownika, ponieważ jest to związane z dodatkowymi kosztami. Poza tym jeśli nie prowadzić księgowości pełnej, czyli za pomocą ksiąg rachunkowych, zatrudnianie księgowego może okazać się zbędne. Dlatego też jest to rozwiązanie przydatne dla tych firm, które prowadzą pełną księgowość, są dobrze rozwinięte i mają dużo dokumentów księgowych do rozliczenia.

Program do faktur - porównanie internetowych programów księgowych

W ramach programów do wystawiania faktur masz dwie możliwości: albo wybierzesz program, który zainstalujesz lokalnie na Twoim komputerze, albo program który działa online (w chmurze). Ze względu na to, że to drugie rozwiązanie bardzo szybko rośnie na popularności poniżej znajdziesz funkcje, jakie oferuje kilka najpopularniejszych na rynku systemów do wystawiania faktur online. Poniższe porównanie ofert powinno pomóc Ci w podjęciu decyzji jaki program do fakturowania wybrać.

Jaki dobry i prosty program do fakturowania online wybrać? Praktycznie każdy program do wystawiania faktur vat online ma w ofercie darmowy okres testowy. W zależności od programu może to być 14, 30 dni lub nawet kilka miesięcy. Tak więc warto założyć konto w kilku aplikacjach i porównać ich funkcjonalności. Dzięki temu możesz wybrać program, który najbardziej będzie pasował do Twoich potrzeb.

Program
Cena
Dane kontrahenta
Limit wystawiania faktur
Możliwość edycji faktur
Możliwość wystawiania różnych dokumentów sprzedażowych
Przejrzysty interfejs
Aplikacja mobilna
Integracja z innymi programami
Wsparcie w obsłudze
Waluta i języki
Indywidualizm
Wysyłanie faktur
www
FakturaXL 0 zł - 10 faktur/mc Dane kontrahenta pobierane z bazy GUS-u przez nr NIP, REGON, KRS. Weryfikacja kontrahenta w wykazie Podatników VAT (Biała Księga) oraz weryfikacja numeru konta na Białej Liście Podatników MF. Fakturowanie do 10 faktur w miesiącu bezpłatnie lub bez limitu w abonamencie Możliwość poprawiania wszystkich danych na fakturze Przejrzysty i bardzo intuicyjny Tak Brak - system działa online, automatycznie rozpoznaje urządzenia mobilne i dostosowuje interfejs Posiada open API, integracja z systemami płatności PayU, Przelewy24, PayPal Bezpłatna pomoc z zespołem wsparcia 24/7 przez e-mail i chat oraz infolinia: pn-pt od 10 do 17 Możliwość wystawiania faktur w dowolnej walucie i dwuwalutowych. Faktury w 7 wersjach językowych i dwujęzyczne. Interfejs programu również w języku angielskim. Możliwość wybrania szablonu faktury, dostosowania kolorystyki, umieszczenia własnego logo i dodatkowego elementu graficznego na dole szablonu (np. pieczęć) Bezzałącznikowy i załącznikowy system wysyłania faktur do kontrahenta na e-mail lub smsem! bezpośrednio z programu. Również automatycznie dla faktur cyklicznych. fakturaxl.pl
Uwaga - specjalna oferta dla czytelników 6krokow.pl!
Podczas zakładania konta w platformie FakturaXL podaj kod "6krokow", otrzymasz wówczas jednorazowy rabat w wysokości 30%.
Fakturownia Abonament od 0 zł do 3 faktur/mc Dane kontrahenta pobierane są z listy kontrahentów oraz bazy GUS-u przez nr NIP, REGON, KRS Faktury nielimitowane Możliwość poprawiania danych Tak System dosyć prosty w obsłudze Dostępna w systemie iOS i Android Integracja z systemami płatności automatycznych tj. PayU, PayPal, dotPay, przelewy24, bankowością online i sklepami internetowymi; posiada open API Możliwość bezpłatnego kontaktu z zespołem wsparcia: telefonicznie, e-mail, czat Możliwość wystawiania faktur w w około 30 językach Możliwość wybrania szablonu faktury (7 dostępnych) lub stworzenia własnego szablonu oraz umieszczenia własnego logo Droga elektroniczna fakturownia.pl
Streamsoft Firmino Abonament 0 zł Dane kontrahenta pobierane z bazy GUS-u przez nr NIP, REGON, KRS, weryfikacja kontrahenta w wykazie Podatników VAT Faktury nielimitowane Możliwość poprawiania wszystkich danych Tak Przejrzysty i intuicyjny w obsłudze W przygotowaniu Integracja z innymi programami, API umożliwiające dowolne integracje Bezpłatne wsparcie mailowe i telefoniczne Możliwość wystawiania faktur w dowolnej walucie wg. Kursu NBP, wielojęzyczne wydruki dokumentów Logo na fakturze oraz możliwość wyboru szablonu i kolorystyki faktury Wysyłanie faktur mailowo bezpośrednio z systemu firmino.pl
COMARCH ERP XT od 15 zł/mc za moduł Faktury do 95 zł/mc z obsługą Księgowości i Magazynu Dane kontrahenta pobierane z bazy GUS-u przez nr NIP. Weryfikacja kontrahenta w wykazie Podatników VAT (Biała Księga) Brak limitu w abonamencie, 10 faktur (lub dokumentów księgowych) w wersji testowej Bez ograniczenia, dostępny graficzny edytor wydruków Możliwość wystawiania różnych faktur i dokumentów sprzedażowych Przejrzysty i bardzo intuicyjny Tak - iOS oraz Android Integracja z systemami bankowymi: poprzez wymianę plików i mechanizmy Webservice. Integracja z aplikacją mobilną do obsługi klientów detalicznych (POS) oraz narzędziem analitycznym BI POINT i mechanizmem do rozpoznawania faktur kosztowych (OCR) Bezpłatna Asysta telefoniczna i mailowa w dni powszednie od 8:00 do 18:00 i w soboty od 9:00 do 14:00 Możliwość wystawiania faktur w innych walutach. Interfejs programu w języku: angielskim, francuskim i niemieckim Pełna modyfikacja szablonów wydruków (wraz z możliwością wstawiania logo na wydruki) oraz możliwość edycji skrótów na pulpicie aplikacji Możliwość automatycznej wysyłki faktur drogą mailową erpxt.pl
iFirma 0 zł do 3 faktur/mc Dane kontrahenta pobierane są z bazy GUS-u przez nr NIP Fakturowanie do 3 faktur w miesiącu bezpłatnie lub bez limitu z abonamentem, 30-dniowy okres testowy Możliwość poprawiania danych Tak Rozbudowany interfejs, dużo zbędnych elementów Dostępna w systemie iOS i Android Integracja z bankowością online Możliwość kontaktu z zespołem księgowym telefonicznie, e-mail, czat Możliwość wystawiania faktur w obcej walucie Możliwość umieszczenia własnego logo Droga elektroniczna lub zlecenie wysyłki tradycyjnej iFirma.pl
Faktura.pl 0 zł, wersja premium do 13 zł/mc Dane kontrahenta pobierane z listy kontrahentów oraz z bazy GUS-u przez nr NIP, REGON, KRS. 3 dokumenty przychodowe w pakiecie bezpłatnym na zawsze, w wersji premium bez ograniczeń Edycja danych bez ograniczeń Tak Tak - wystawienie trwa nawet 30 sekund Brak - system działa online, automatycznie rozpoznaje urządzenia mobilne i dostosowuje interfejs Płatność on-line we wspołpracy z Blue Media, brak open API. Integracja z faktoringiem i windykacją Bezpłatna pomoc z zespołem wsparcia poprzez e-mail oraz infolinię: pn-pt: 9.00-17.00 Możliwość wystawiania faktur w dowolnej walucie. Faktury w 1 wersji językowej. Interfejs programu wyłącznie PL. Możliwość utworzenia nowego schematu numeracji, opcje dokumentu zapisywane jako szablony, dzięki czemu wystawianie trwa kilka chwil. Można wstawić własne logo oraz stopkę. Wysyłka dokumentów w formie emaila (załącznik). Klient widzi w systemie czy udało się dostarczyć e-mail do kontrahenta oraz ma możliwość wysyłki do kontrahentów SMSów. faktura.pl
mOrganizer Finansów Abonament od 0 zł Dane kontrahenta pobierane z bazy GUS-u przez NIP. Weryfikacja kontrahenta w wykazie Podatników VAT oraz weryfikacja numeru konta na Białej Liście Podatników MF Faktury nielimitowane Edycja danych bez ograniczeń Tak Intuicyjny, daje możliwość szybkiej obsługi Dostępna w systemie iOS i Android Integracja z bankowością online, windykacja należności, bramka płatnicza Bezpłatna pomoc techniczna oraz kontakt z zespołem księgowym przez e-mail, chat oraz infolinię: pn-pt od 9-17 Możliwość wystawiania faktur w dowolnej walucie, wydruk w języku polskim lub polsko-angielskim Logo na fakturze oraz możliwość wyboru szablonu i kolorystyki faktury Wysyłanie faktur mailowo bezpośrednio z systemu. Również automatycznie dla faktur cyklicznych morganizerfinansow.pl
ING Księgowość Abonament za 0 zł z gwarancją ceny przez 2 lata Dane kontrahenta pobierane są z bazy GUS oraz VIES przez nr NIP Faktury nielimitowane Możliwość edycji wszystkich danych na fakturze - bez dodatkowych opłat Tak, możliwość wystawiania faktur cyklicznych Intuicyjny, przejrzysty interfejs, tworzony razem z klientami Dostępna w systemie iOS i Android Finansowanie Faktur, Windykacja należności, Bramka płatnicza - iMoje, Open Api, Bankowość internetowa: Moje ING, ING Business, MultichashPL Bezpłatna pomoc z zespołem wsparcia infolinia, chat, e-mail: pon - pt od 8 do 18, chatbot dostępny 24/7 Możliwość wystawiania faktur w dowolnej walucie, faktury w 4 wersjach językowych i dwujęzyczne, interfejs programu również w języku angielskim Możliwość umieszczenia własnego logo, personalizacji faktury, możliwość oznaczania GTU na produktach Wysyłka dokumentów w formie e-maila. Klient widzi w systemie czy udało się dostarczyć fakturę oraz czy została odczytana przez kontrahenta ingksiegowosc.pl

Krok 5. Rejestracja działalności gospodarczej

Działalność gospodarcza może być zarejestrowana w jednym z dwóch rejestrów, w zależności od tego jaka jest to forma działalności. Rejestrami tymi są:

 • Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej (CEIDG)
 • Krajowy Rejestr Sądowy (KRS)

Rejestracji w CEIDG

Rejestracji w CEIDG podlegają jednoosobowe działalności gospodarcze. Wniosek o wpis do CEIDG składa się na urzędowym formularzu CEIDG-1, przy czym można to zrobić osobiście w urzędzie miasta lub gminy albo bezpośrednio do CEIDG przez Internet. Wpis do CEIDG nie podlega żadnym opłatom.

Formularze wniosku są dostępne w urzędach miast lub gmin oraz na stronie internetowej CEIDG. Stamtąd możesz pobrać wniosek, wypełnić go i zanieść do urzędu albo wysłać listem poleconym. Decydując się na dostarczenie wniosku za pośrednictwem poczty, podpis na nim złożony musi potwierdzić notariusz.

Złożenie wniosku przez Internet wymaga jego podpisania za pomocą bankowości internetowej, profilem zaufanym albo podpisem elektronicznym.

Rejestracji w CEIDG nie podlegają spółki cywilne, a jej wspólnicy.

Rejestracji w KRS

Rejestracji firmy w KRS podlegają spółki handlowe. Wniosek o wpis, podobnie jak wniosek o wpis do CEIDG składa się na urzędowym formularzu, który jest inny dla każdego rodzaju spółki. Wniosek możesz złożyć osobiście w sądzie rejestrowym albo za pośrednictwem strony internetowej KRS. W przeciwieństwie do wpisu w CEIDG, wpis w KRS podlega opłacie. Jeżeli wpis podlega publikacji w Monitorze Sądowym i Gospodarczym, to opłacie podlega również takie ogłoszenie.

Krok 6. Firmowe konto bankowe

Gdy zarejestrujesz już swoją firmę remontową lub wykończeniową, czas na założenie firmowego rachunku bankowego. Zasadniczo konto bankowe dla firmy nie jest obowiązkiem przedsiębiorcy, ale warto je mieć, żeby rozdzielić pieniądze firmowe z pieniędzmi prywatnymi.

Firmowe kontro bankowe jest obowiązkowe, jeżeli zamierzasz dokonywać lub przyjmować płatności związanych z wykonywaną działalnością gospodarczą za pośrednictwem rachunku bankowego i stroną transakcji jest inny przedsiębiorca. Dodatkowym warunkiem, który powoduje konieczność dokonywania przelewów z firmowego konta bankowego jest to, że jednorazowa wartość transakcji (bez względu na ilość wynikających z niej płatności) przekracza równowartość 15 000 euro. Poniżej tej kwoty należności z innym przedsiębiorcą możesz regulować w gotówce.

Do założenia firmowego rachunku bankowego banki najczęściej wymaga przedstawienia zaświadczenia i wpisie firmy do CEIDG albo KRS, dowodu osobistego oraz pieczątki firmowej. W przypadku spółki handlowej konieczne może być również zaświadczenie o nadaniu numeru REGON lub NIP.

Założenie firmowego konta bankowego musi widnieć w rejestrze. Dlatego po jego założeniu koniecznie zaktualizuj wpis swojej firmy remontowej lub wykończeniowej w CEIDG lub KRS.

Ranking najtańszych i darmowych firmowych kont bankowych

W poniższym rankingu firmowych kont bankowych pod uwagę zostały wzięte przede wszystkim koszty prowadzenia konta bankowego. Jako kolejne kryterium przyjęto różne promocje i bonusy, z których można skorzystać otwierając firmowe konto bankowe. Pamiętaj jednak, że musisz wziąć pod uwagę swoje indywidualne potrzeby i specyfikę branży w jakiej prowadzisz działalność.

Ranking darmowych/najtańszych kont firmowych kwiecień 2024:

 1. Nest Bank BIZNest Konto
 2. Santander Bank Polska Konto Firmowe Online
 3. Bank Pekao Konto Przekorzystne Biznes
 4. Alior Bank iKonto Biznes
 5. Millennium Bank Konto Firmowe Mój Biznes
 6. Bank PKO BP konto firmowe
 7. City Bank konto Firmowe CitiKonto

Ranking opracowany w oparciu o elementy: jakość, promocja, cena w promocji, cena po okresie promocyjnym.

1. Nest Bank BIZNest Konto

0 zł
Prowadzenia konta
0 zł
Utrzymania karty
0 zł / 6 zł
Wypłaty z bankomatów
0 zł
Opłata za przelewy
Otwórz konto ›

Promocja: pakiet korzyści do 4400 zł i 25% zwrotu za zakupy na stacjach paliw

Konto przeznaczone dla firm: jednoosobowa działalność gospodarcza, spółka cywilna, spółka jawna, spółka partnerska, spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, oragnizacja pozarządowa, spółka akcyjna

 • opłata za założenie konta: 0 zł
 • opłata za prowadzenie konta: 0 zł
 • karta płatnicza: brak opłat za wydanie i używanie karty płatniczej
 • wypłata gotówki w bankomatach: Euronet 0 zł, pozostałe bankomaty 6 zł, wypłata za granicą 5 zł + 3% prowizji za przewalutowanie
 • przelew krajowy: 0 zł
 • przelew natychmiastowy: 5 zł
 • przelewy do ZUS i US: 0 zł
 • przelew europejski SEPA: 0 zł
 • przelew zagraniczny SWIFT: 20 zł
 • polecenie zapłaty: 5 zł
 • konto walutowe: dodatkowe bezpłatne rachunki walutowe EUR, USD, GBP, CHF, CZK, DKK, HUF, JPY, NOK, RON, SEK
 • aplikacja mobilna

2. Santander Bank Polska Konto Firmowe Online

0 zł
Prowadzenia konta
0 zł
Utrzymania karty
0 zł
Wypłaty z bankomatów
0 zł
Opłata za przelewy
Otwórz konto ›

Promocja: Do 2700 zł za aktywność + bezterminowy brak opłat za konto

Konto przeznaczone dla firm: jednoosobowa działalność gospodarcza, spółka cywilna, spółka jawna, spółka partnerska, spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, stowarzyszenie

 • opłata za założenie konta: 0 zł
 • opłata za prowadzenie konta: 0 zł (bezterminowo) jeśli otworzysz konto w ramach aktualnej promocji
 • karta płatnicza: wydanie karty 0 zł, miesięczna opłata za kartę 0 zł (bezterminowo) jeśli otworzysz konto w ramach aktualnej promocji
 • wypłata gotówki w bankomatach: w Polsce 0 zł prowizji (wszystkie bankomaty w Polsce darmowe przez 2 lata), następnie 0 zł (bankomaty Santander Bank Polska), pozostałe bankomaty 3,5%, min. 5 zł. Wypłata gotówki w bankomatach za granicą 4%, min. 10 zł +2,8% opłaty za przewalutowanie
 • przelew krajowy: 0 zł
 • przelew natychmiastowy: 0 zł (10 pierwszych przelewów w miesiącu, każdy kolejny 10 zł)
 • przelew europejski SEPA: 0 zł (10 przelewów/mc potem 1,30 zł)
 • przelew zagraniczny SWIFT: 0,25%, min. 25 zł maks. 200 zł
 • przelewy do ZUS i US: 0 zł
 • zlecenie stałe i polecenie zapłaty: 0 zł
 • opracej kasowe w placówce banku: wpłata lub wypłata gotówki w oddziale banku 0,65%, min. 20 zł
 • konta walutowe: można założyć dodatkowe konto walutowe w 17 walutach - w ramach promocji 1 konto walutowe jest bezpłatnie (USD, EUR, GBP) w przypadku innych walut konto płatne 25 zł (CHF, CZK, DKK, NOK, SEK, AUD, CAD, HUF, JPY, CNY, RON, RUB, MXN, TRY) do niektórych walut konieczna jest pozytywna decyzja Banku
 • usługi dodatkowe: dostęp do portalu Santander Trade, mobilny terminal płatniczy, dostepne są również dodatkowe usługi płatne (eKsięgowość, eUmowy, eWadia, eFaktoring, eWindykacja, eLeasing, eZdrowie)

3. Bank Pekao Konto Przekorzystne Biznes

0 zł / 9 zł
Prowadzenia konta
0 zł / 8 zł
Utrzymania karty
0 zł / 2% min. 5 zł
Wypłaty z bankomatów
0 zł/1,50 zł
Opłata za przelewy
Otwórz konto ›

Promocja: do 2 000 zł premii w tym 200 zł na start, 0 zł za wystawianie faktur online bez limitu na platformie księgowej, 0 zł przez 2 lata za dzierżawę terminala POS

Konto przeznaczone dla firm: jednoosobowa działalność gospodarcza, spółka cywilna, spółka jawna, spółka partnerska, oragnizacja pozarządowa (fundacja, stowarzyszenie), spółka akcyjna

 • opłata za założenie konta: 0 zł
 • opłata za prowadzenie konta: przez pierwszy rok 0 zł, potem 9 zł/mc, jednak opłata może wynieść 0 zł jeżeli w miesiącu zostanie spełniony jeden z warunków: na konto wpłynie minimum 2000 zł, zostanie wykonany przelew do ZUS lub US, będzie co najmniej 1 transakcja zrealizowana za pomocą terminala płatniczego (wydanego przez Bank Pekao S.A.), zrealizowana zostanie płatność na rzecz Pekao Leasing lub zostanie wykonana co najmniej 1 transakcja wymiany walut w Banku Pekao S.A.
 • karta płatnicza: brak opłat za kartę przez 2 lata, potem 8 zł, chyba, że w danym miesiącu będzie wykonana transakcja kartą na kwotę minimum 500 zł
 • wypłata gotówki w bankomatach: Banku Pekao 0 zł, w innych bankomatach bezpłatne 2 wypłaty, kolejne wypłaty 2%, min. 5 zł, wypłata gotówki w bankomatach za granicą: 2% min. 5 zł
 • przelew krajowy: 0 zł na inne konta Banku Pekao oraz 15 darmowych przelewów miesięcznie do innych banków, potem 1,50 zł/szt.
 • przelew natychmiastowy: 10 zł
 • przelewy do ZUS i US: 0 zł
 • przelew zagraniczny SWIFT: 0,25% min 30,00 zł max 120,00 zł (tryb zwykły), 0,25% min 80,00 zł max 170,00 zł (tryb pilny), 0,25% min 110,00 zł max 200,00 zł (tryb ekspres)
 • konto walutowe: możliwość uruchomienia bezpłatnego konta pomocniczego w 20 walutach
 • atrakcyjny program rabatowy Galeria Rabatów dla firm
 • aplikacja mobilna PeoPay

4. Alior Bank iKonto Biznes

0 zł
Prowadzenia konta
0 zł / 8 zł
Utrzymania karty
0 zł / 3% min. 5 zł
Wypłaty z bankomatów
0 zł
Opłata za przelewy
Otwórz konto ›

Promocja: nawet 2850 zł premii w ciągu roku 350 zł na start - podczas zakładania konta użyj kodu PROMO350, do 1000 zł zwrotu za paliwo z kartą z Plusem (do 200 zł/ mies.), do 1500 zł premii - bankuj regularnie i zyskuj

Konto przeznaczone dla firm: jednoosobowa działalność gospodarcza

 • konto przeznaczone jest dla firmy jednoosobowej
 • opłata za założenie konta: 0 zł
 • opłata za prowadzenie konta: 0 zł
 • wydanie karty: 0 zł
 • miesięczna opłata za kartę: 8 zł, jednak przy co najmniej 4 transakcjach miesięcznie brak opłat
 • wypłata gotówki w bankomatach: Alior Banku 0 zł, w bankomatach Euronet, Planet Cash oraz innych banków 0 zł przy pierwszych 5 wypłatach w miesiącu, potem każda kolejna wypłata 2 zł, wypłata gotówki w bankomatach za granicą 3%, min. 8 zł
 • przelew krajowy: 0 zł
 • przelew do ZUS i US: 0 zł
 • przelew natychmiastowy Express Elixir: pierwszy przelew w miesiącu 0 zł, kolejne 10 zł, w systemie Blue Cash 10 zł
 • przelew europejski SEPA: 0 zł za pierwsze 5 przelewów, potem 5 zł/przelew
 • przelew zagraniczny SWIFT: 20 zł
 • zlecenie stałe: 1 zł za realizację przelewu
 • polecenie zapłaty: 0 zł, 1 zł odwołanie polecenia
 • konto walutowe: możliwość założenia rachunku w 19 walutach
 • autodealing: całodobowy system wymiany walut

5. Millennium Bank Konto Firmowe Mój Biznes

0 zł
Prowadzenia konta
0 zł / 7 zł
Utrzymania karty
0 zł / 1 zł / 3% min. 5 zł
Wypłaty z bankomatów
0 zł / 1 zł
Opłata za przelewy
Otwórz konto ›

Promocja "Konto firmowe z premią dla Twojej działalności”: premia do 1500 zł za aktywność. Prowadzenie Konta za 0 zł przez aż 2 lata

Konto przeznaczone dla firm: jednoosobowa działalność gospodarcza, spółka cywilna

 • opłata za założenie konta: 0 zł
 • opłata za prowadzenie konta: 0 zł przez 2 lata; potem 20 zł chyba, że w poprzedni miesiącu wpływy wyniosą min. 1000 zł lub z rachunku zrealizowany został przelew do ZUS, US - wówczas 0 zł
 • wydanie karty: 0 zł
 • miesięczna opłata za kartę: 7 zł, jednak opłata wyniesie 0 zł jeżeli w miesiącu zostaną zrealizowane transakcje min. 500 zł
 • wypłata gotówki w bankomatach: Banku Millennium 0 zł, 1 zł w sieci Planet Cash i Santander, pozostałe bankomaty 3% min. 5 zł, wypłata gotówki w bankomatach za granicą 2,5% min. 9 PLN
 • przelew krajowy: 0 zł za 20 pierwszych przelewów, każdy następny - 1 zł, przelew do ZUS i US 0 zł
 • przelew natychmiastowy: 10 zł
 • przelew europejski SEPA: 0 zł za 20 pierwszych przelewów, 1 zł za każdy następny
 • przelew zagraniczny SWIFT: 0,25% min. 17 zł max. 170 zł
 • zlecenie stałe: 4 zł za realizację przelewu
 • polecenie zapłaty: 3 zł - zlecenie, modyfikacja, odwołanie; 1 zł - realizacja polecenia
 • konto walutowe: możliwość założenia bezpłatnego rachunku walutowego w 4 walutach: EUR, USD, GBP i CHF

6. Bank PKO BP konto firmowe

0 zł / 12 zł
Prowadzenia konta
0 zł / 10 zł
Utrzymania karty
0 zł / 3,5%, min. 5 zł
Wypłaty z bankomatów
0 zł / 1 zł
Opłata za przelewy
Otwórz konto ›

Promocja: "Tankuj, ładuj i zyskaj z kartą VISA" - zyskaj do 1200 zł zwrotu za wydatki na stacjach paliw (do 200 zł/mc)

Konto przeznaczone dla firm: jednoosobowa działalność gospodarcza, spółka cywilna, spółka jawna, spółka z o.o., spółka partnerska, oragnizacja pozarządowa (fundacja, stowarzyszenie), spółka akcyjna

 • opłata za założenie konta: 0 zł
 • opłata za prowadzenie konta: 0 zł jeśli odnotowano wpływy w danym m-cu w wysokości 2000 zł, w przeciwnym wypadku 12 zł/mc
 • karta płatnicza: 0 zł jeśli został wykonanych min 5 transakcji w m-cu, jeśli nie to opłata za kartę wynosi 10 zł/mc
 • wypłata gotówki w bankomatach: 0 zł w bankomatach PKO BP, pozostałe 3,5% min 5 zł
 • przelew krajowy: przelewy elixir 0 zł za 10 pierwszych przelewów przez bankowość internetową i 10 przez aplikację za darmo potem 1 zł/przelew
 • przelew express elixir: 10 zł/przelew
 • przelew zagraniczny SEPA: przelew SEPA (europejski) 0 zł - przelewy wliczają się do limitu 10 darmowych przelewów potem 1 zł
 • przelew do ZUS i US: 0 zł
 • polecenie zapłaty: 1 zł (0 zł dla przelewów na rachunki w PKO BP, dodanie nowego 0 zł, modyfikacja 7,50 zł)
 • opracej kasowe w placówce banku: 0,6% min 20 zł
 • wpłata we wpłatomacie: 0 zł do 50 000 zł powyżej 0,5% wpłacanej kwoty
 • SMS-y autoryzacyjne 0 zł
 • dodatkowe usługi: e-księgowość, kantor internetowy, terminal płatniczy, faktoring

7. City Bank konto firmowe CitiKonto

0 zł / 20 zł
Prowadzenia konta
9 zł
Utrzymania karty
0 zł / 2%, min. 9 zł
Wypłaty z bankomatów
0 zł / 1,50 zł
Opłata za przelewy
Otwórz konto ›

Promocja: Zyskaj do 1500 zł premii i 0 zł za prowadzenie konta

Konto przeznaczone dla firm: jednoosobowa działalność gospodarcza, spółki, fundacja, stowarzyszenie rejestrowe, spółdzielnia

 • opłata za założenie konta: 0 zł
 • opłata za prowadzenie konta: 20 zł, opłaty unikniesz, jeśli co miesiąc na rachunek wpłynie min. 2000 zł lub gdy prowadzisz jednoosobową działalność gospodarczą i dodatkowo posiadasz konto osobiste w Citi Handlowym zwolnione z opłaty za prowadzenie
 • karta płatnicza: Mastercard Business
 • opłata za wydanie karty: 0 zł
 • miesięczna opłata za kartę: 9 zł
 • wypłata gotówki w bankomatach: w Polsce 0 zł za wypłaty w bankomatach Citi, 2%, min. 9 zł z pozostałych bankomatów, za granicą 0 zł za wypłaty w bankomatach Citi, 2%, min. 9 zł z pozostałych bankomatów
 • wpłata gotówki we wpłatomacie: 0 zł w wpłatomatach City Handlowy 0,6%, min. 9 zł z innych wpłatomatów
 • przelewy internetowe: pierwsze 60 przelewów za 0 zł, każdy następny 1,50 zł (w danym miesiącu)
 • przelew do ZUS i US: 0 zł
 • przelew natychmiastowy: 10 zł
 • przelew europejski SEPA: pierwsze 60 przelewów za 0 zł, każdy następny 1,50 zł (w danym miesiącu)
 • przelew zagraniczny SWIFT: 0,35% min. 20 zł, maks. 100 zł
 • zlecenie stałe: 0 zł
 • polecenie zapłaty: 0 zł
 • konto walutowe: możliwość uruchomienia rachunku walutowego (dostępne konta prowadzone w 11 walutach: EUR, USD, GBP, CHF, AUD, CAD, DKK, NOK, SEK, CZK i HUF)
 • dostępność kredytów firmowych do kwoty nawet 3 000 000 złotych

Powyższe wyliczenia oraz parametry mogą się różnić od ostatecznej decyzji banku, tym samym nie stanowią oferty w rozumieniu ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. z 1964 r., Nr 16, poz. 93, z późniejszymi zmianami).

Gotowe biznesplany

Gotowe biznesplany

Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!

Cena już od: 29 zł

Zobacz listę biznesplanów  ›

lub

Zleć napisanie wniosku do  Urzędu Pracy  ›

Oceń ten artykuł:


Zobacz także artykuły podobne:

Znajdź urząd

Lista urzędów dla wybranych miejscowości

Baza kodów PKD

(Aktualna Polska Klasyfikacja Działalności)

Kody PKD ›
Gotowe biznesplany

Gotowe biznesplany

Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!

Cena już od: 29 zł

Zobacz listę biznesplanów  ›

lub

Zleć napisanie wniosku do   Urzędu Pracy  ›

Przydatne linki: