Jak założyć firmę remontową lub wykończeniową?

Wstępne wymagania do założenia remontowej lub wykończeniowej
Firma remontowo-wykończeniowa to firma, która zajmuje się pracami budowlanymi polegającymi na przebudowie, remoncie, rozbiórce lub montażu obiektu budowlanego. Zajmuje się również wykończaniem wnętrz. Prowadzenie działalności tego typu nie jest działalnością regulowaną. Oznacza to, że nie jest konieczne uzyskiwanie koncesji, licencji czy zezwoleń.
Właścicielem firmy remontowej lub wykończeniowej może być praktycznie każda osoba. Nie potrzebujesz do tego kierunkowego wykształcenia - wystarczą chęci i upodobania budowlane. W swojej firmie możesz zatrudniać pracowników mających odpowiednie wykształcenie.
- Plusy i minusy, czyli z czym wiąże się rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej
- Planujesz założyć firmę - opracuj model biznesowy
- Jak założyć własną firmę - zakładanie działalności gospodarczej krok po kroku
- Kreowanie wizerunku firmy, czyli jak zbudować pozytywny wizerunek własnej marki?
Zobacz gotowe, przykładowe biznesplany
Zakładanie firmy remontowej lub wykończeniowej krok po kroku
Wiesz już na czym polega działalność firmy remontowej lub wykończeniowej. Czas więc na poznanie formalności, których trzeba dopełnić żeby założyć działalność tego typu.
Krok 1. Forma działalności gospodarczej
Wybór formy prowadzonej działalności gospodarczej to pierwszy krok w zakładaniu własnej firmy remontowej lub wykończeniowej. Forma prawna to po prostu struktura prowadzonej działalności, jej organizacja i postrzeganie w obrocie prawnym.
Jednoosobowa działalność gospodarcza
Jednoosobowa działalność gospodarcza to najprostsza forma prowadzenia własnego biznesu. Tutaj sam sobie jesteś szefem, sam zajmujesz się firmą i ją reprezentujesz. Nie oznacza to jednak, że nie możesz zatrudnić pracowników. Zakładając jednoosobową działalność gospodarczą stajesz się przedsiębiorcą. Za zobowiązania swojej firmy będziesz odpowiadał całym swoim majątkiem (w tym majątkiem wspólnym małżonka). Do rozpoczęcia działalności w tej formie nie potrzebujesz kapitału początkowego.
Spółka cywilna
Spółka cywilna to działalność zawiązywana przez co najmniej dwie osoby w celu dążenia do osiągnięcia wspólnego celu gospodarczego, w szczególności poprzez wniesienie wkładów. Wspólnicy spółki podlegają rejestracji w CEIDG jako przedsiębiorcy, sama spółka nie podlega natomiast takiemu obowiązkowi. Wspólnicy spółki odpowiadają za jej zobowiązania solidarnie z pozostałymi wspólnikami. Do jej założenia nie wymagany jest kapitał początkowy.
Spółki osobowe prawa handlowego
Swoją firmę remontową lub wykończeniową możesz również założyć w formie jednej z następujących osobowych spółek handlowych:
- spółki jawnej,
- spółki komandytowej,
- spółki komandytowo-akcyjnej.
Spółki te charakteryzują się tym, że z chwilą ich rejestracji w KRS zyskują zdolność prawną. Nie mają one jednak osobowości prawnej, ale może ona zaciągać zobowiązania w swoim imieniu, zawierać umowy i występować w obrocie. W jej imieniu działają wspólnicy, którzy za zobowiązania spółki zasadniczo odpowiadają solidarnie ze spółką, co oznacza że w pierwszej kolejności długi spłacane są z majątku spółki. Wyjątkiem w spółce komandytowej jest komandytariusz, który za zobowiązania spółki odpowiada do wysokości spółki komandytowej oraz w spółce komandytowo-akcyjnej akcjonariusz, który nie odpowiada za zobowiązania w ogóle.
Spółki kapitałowe prawa handlowego
Spółki kapitałowe prawa handlowego charakteryzują się tym, że z chwilą wpisu do rejestru zyskują osobowość prawną, przez co mogą samodzielnie występować w obrocie. Spółka odpowiada za swoje zobowiązania całym swoim majątkiem, odpowiedzialności takiej nie ponoszą natomiast wspólnicy. Spółki kapitałowe mogą być również jednoosobowe.
Swoją firmę remontową lub wykończeniową możesz założyć w jednej z dwóch spółek kapitałowych, do których należą:
Spółka kapitałowa do założenia wymaga kapitału zakładowego, który w spółce z o.o. wynosi minimum 5 000 zł, a w spółce akcyjnej co najmniej 100 000 zł.
Więcej na temat czym jest osobowość prawna przeczytasz tutaj: Co to jest osobowość prawna?
Krok 2. Forma opodatkowania Twojej firmy
Gdy wybrałeś już formę prawną, w jakiej chcesz prowadzić swoją firmę remontową lub wykończeniową, czas na wybór formy opodatkowania. Forma opodatkowania oznacza sposób rozliczania podatków z fiskusem. W poniższej tabeli przedstawiamy charakterystykę każdej z form opodatkowania dochodów ze swojej firmy.
PIT - zasady ogólne | PIT - stawka liniowa | Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych | Karta podatkowa | |
---|---|---|---|---|
Dla kogo? | Wszyscy przedsiębiorcy | Wszyscy przedsiębiorcy | Przedsiębiorcy o zeszłorocznych przychodach mniejszych niż równowartość 250 000 euro | Wyselekcjowani rodzajowo przedsiębiorcy (przede wszystkim rzemieślnicy) prowadzący działalność na niewielką skalę. W działalności na karcie podatkowej można zatrudnić maksymalnie 5 pracowników |
Ewidencja dochodów | Księgi rachunkowe lub podatkowa księga przychodów i rozchodów | Księgi rachunkowe lub podatkowa księga przychodów i rozchodów | Wystarczy ewidencja uproszczona | Wystarczy prowadzenie tylko ewidencji zatrudnienia i karty przychodów pracowników |
Stawki | 17% lub 32% | 19% | Od 3% do 20% w zależności od rodzaju działalności - w przypadku firmy remontowej lub wykończeniowej jest to stawka 8,5% | Stawki są kwotowe, w zależności od rodzaju i rozmiaru działalności gospodarczej oraz miejscowości, w jakiej jest ona wykonywana |
Ulgi podatkowe | Pełny zakres ulg | Tylko składki ZUS, NFZ i IKZE | Pełny zakres ulg | Tylko składki na NFZ |
Inne | - | Traci się prawo do wspólnego rozliczenia z małżonkiem lub jako osoba samotnie wychowująca dziecko |
Jeżeli Twoim wyborem co do formy prawnej swojej firmy jest spółka kapitałowa, to musisz liczyć się również z opodatkowaniem podatkiem dochodowym od osób prawnych (CIT), który dotyczy opodatkowania dochodów spółki. Oznacza to, że oddzielnie opodatkowania jest firma, a oddzielnie Twoje dochody uzyskiwane z tej działalności.
Krok 3. Kody PKD, które opiszą Twoją działalność
Zanim rozpoczniesz działalność w swojej firmie remontowej lub wykończeniowej musisz przygotować kody PKD, które opiszą Twoją działalność. Będą Ci one potrzebne przy rejestracji działalności gospodarczej, ale również jeżeli będziesz chciał ubiegać się o dofinansowanie.
Do firmy remontowej lub wykończeniowej możesz zastosować następujące kody PKD:
- PKD 43.11.Z - rozbiórka i burzenie obiektów budowlanych
- PKD 43.31.Z - wykonywanie w budynkach i budowlach tynków lub sztukaterii wewnętrznych i zewnętrznych, włączające zakładanie siatek i listew podtynkowych
- PKD 43.32.Z - instalowanie drzwi (z wyłączeniem drzwi automatycznych i obrotowych), okien, futryn okiennych i drzwiowych z drewna i innych materiałów, wyposażanie pomieszczeń w meble wbudowane, wykańczanie pomieszczeń w zakresie sufitów, ruchomych ścianek działowych
- PKD 43.33.Z - układanie ceramicznych, betonowych lub kamiennych płytek podłogowych i ściennych, ceramicznej obudowy pieców, układanie parkietów oraz innych drewnianych pokryć podłogowych i ściennych, układanie pokryć dywanowych, linoleum, wykładzin gumowych i z tworzyw sztucznych, tapetowanie ścian
- PKD 43.39.Z - wykonywanie pozostałych robót budowlanych wykończeniowych
- PKD 43.99.Z - pozostałe specjalistyczne roboty budowlane, gdzie indziej niesklasyfikowane
Opisując swoją działalność zacznij od kodu, który w najbardziej ogólny sposób opisuje Twoją firmę. Następnie przechodź do coraz bardziej szczegółowych opisów.
Krok 4. Księgowość firmy
Kolejnym krokiem do założenia własnej działalności gospodarczej jest zadecydowanie w jaki sposób będziesz prowadził swoją księgowość. W firmowych dokumentach musi być porządek, abyś nie pogubił się w finansach firmy i nie zalegał z płatnościami do urzędu skarbowego. wyboru dokonaj jeszcze przed formalną rejestracją działalnością, ponieważ we wniosku o wpis do rejestru musisz podać miejsce, gdzie będą przechowywane dokumenty finansowe Twojej firmy.
Księgowość w swojej firmy możesz prowadzić na kilka sposobów:
- samodzielnie,
- korzystając z usług biura rachunkowego,
- współpracując z internetowym biurem rachunkowym,
- zatrudnić księgowego.
Samodzielne prowadzenie księgowości
Samodzielne prowadzenie księgowości jest polecane osobom, które mają jakieś pojęcie na temat rachunkowości i nie boją się podjąć prowadzenia finansów swojej firmy remontowej lub wykończeniowej. Zanim zdecydujesz się na to rozwiązanie, przemyśl dokładnie czy jesteś w stanie zająć się księgowością. Na początku może to nie być skomplikowane, ale z czasem gdy firma będzie się rozwijać, dokumentacji może być więcej i będziesz musiał poświęcić więcej czasu na pilnowanie porządku w dokumentach firmowych.
Biuro rachunkowe
Jeżeli nie chcesz podjąć się samodzielnego prowadzenia księgowości w swojej firmie remontowej lub wykończeniowej, możesz zdecydować się na usługi biura rachunkowego. Współpraca z takim biurem najczęściej polega na dostarczaniu w określonym w miesiącu dniu dokumentów księgowych w celu ich rozliczenia. Następnie biuro poinformuje Cię o wysokościach podatków do zapłaty, zaliczek na podatek oraz składek na ubezpieczenia. Dokumenty będą przechowywane w biurze rachunkowym i to ono będzie Cię reprezentować w razie kontroli podatkowej.
Internetowe biuro rachunkowe
Internetowe biuro rachunkowe jest alternatywą do korzystania z usług tradycyjnego biura rachunkowego. Współpraca z takim biurem odbywa się za pośrednictwem Internetu przez wgrywanie do programu księgowego dokumentów sprzedażowych, które sprawdzane są przez ekspertów biura rachunkowego. Takie rozwiązanie odznacza się wieloma korzyściami, bowiem jest zdecydowanie tańsze od klasycznego biura rachunkowego oraz szybkością i rzetelnością w rozliczeniach. Poza tym biura rachunkowe online często oferują dodatkowe narzędzia do prowadzenia działalności gospodarczej, takie jak programy do fakturowania.
Zatrudnienie księgowego
Własny księgowy to rozwiązanie dla dużych firm, które stać na zatrudnienie dodatkowego pracownika, ponieważ jest to związane z dodatkowymi kosztami. Poza tym jeśli nie prowadzić księgowości pełnej, czyli za pomocą ksiąg rachunkowych, zatrudnianie księgowego może okazać się zbędne. Dlatego też jest to rozwiązanie przydatne dla tych firm, które prowadzą pełną księgowość, są dobrze rozwinięte i mają dużo dokumentów księgowych do rozliczenia.
Program do faktur - porównanie internetowych programów księgowych
W ramach programów do wystawiania faktur masz dwie możliwości: albo wybierzesz program, który zainstalujesz lokalnie na Twoim komputerze, albo program który działa online (w chmurze). Ze względu na to, że to drugie rozwiązanie bardzo szybko rośnie na popularności poniżej znajdziesz funkcje, jakie oferuje kilka najpopularniejszych na rynku systemów do wystawiania faktur online. Poniższe porównanie ofert powinno pomóc Ci w podjęciu decyzji jaki program do fakturowania wybrać.
Praktycznie każdy program do wystawiania faktur online ma w ofercie darmowy okres testowy. W zależności od programu może to być 14, 30 dni lub nawet kilka miesięcy. Tak więc warto założyć konto w kilku aplikacjach i porównać ich funkcjonalności. Dzięki temu możesz wybrać program, który najbardziej będzie pasował do Twoich potrzeb.
Program |
Cena |
Dane kontrahenta |
Limit wystawiania faktur |
Możliwość edycji faktur |
Możliwość wystawiania różnych dokumentów sprzedażowych |
Przejrzysty interfejs |
Aplikacja mobilna |
Integracja z innymi programami |
Wsparcie w obsłudze |
Waluta i języki |
Indywidualizm |
Wysyłanie faktur |
www |
|
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
FakturaXL | 0 zł - 10 faktur/mc | Dane kontrahenta pobierane z bazy GUS-u przez nr NIP, REGON, KRS. Weryfikacja kontrahenta w wykazie Podatników VAT (Biała Księga) oraz weryfikacja numeru konta na Białej Liście Podatników MF. | Fakturowanie do 10 faktur w miesiącu bezpłatnie lub bez limitu w abonamencie | Możliwość poprawiania wszystkich danych na fakturze | Przejrzysty i bardzo intuicyjny | Tak | Brak - system działa online, automatycznie rozpoznaje urządzenia mobilne i dostosowuje interfejs | Posiada open API, integracja z systemami płatności PayU, Przelewy24, PayPal | Bezpłatna pomoc z zespołem wsparcia 24/7 przez e-mail i chat oraz infolinia: pn-pt od 10 do 17 | Możliwość wystawiania faktur w dowolnej walucie i dwuwalutowych. Faktury w 7 wersjach językowych i dwujęzyczne. Interfejs programu również w języku angielskim. | Możliwość wybrania szablonu faktury, dostosowania kolorystyki, umieszczenia własnego logo i dodatkowego elementu graficznego na dole szablonu (np. pieczęć) | Bezzałącznikowy i załącznikowy system wysyłania faktur do kontrahenta na e-mail lub smsem! bezpośrednio z programu. Również automatycznie dla faktur cyklicznych. | fakturaxl.pl | |
Uwaga - specjalna oferta dla czytelników 6krokow.pl! Podczas zakładania konta w platformie FakturaXL podaj kod "6krokow", otrzymasz wówczas jednorazowy rabat w wysokości 30%. |
||||||||||||||
Fakturownia | Abonament od 0 zł do 3 faktur/mc | Dane kontrahenta pobierane są z listy kontrahentów oraz bazy GUS-u przez nr NIP, REGON, KRS | Faktury nielimitowane | Możliwość poprawiania danych | Tak | System dosyć prosty w obsłudze | Dostępna w systemie iOS i Android | Integracja z systemami płatności automatycznych tj. PayU, PayPal, dotPay, przelewy24, bankowością online i sklepami internetowymi; posiada open API | Możliwość bezpłatnego kontaktu z zespołem wsparcia: telefonicznie, e-mail, czat | Możliwość wystawiania faktur w w około 30 językach | Możliwość wybrania szablonu faktury (7 dostępnych) lub stworzenia własnego szablonu oraz umieszczenia własnego logo | Droga elektroniczna | fakturownia.pl | |
Streamsoft Firmino | Abonament 0 zł | Dane kontrahenta pobierane z bazy GUS-u przez nr NIP, REGON, KRS, weryfikacja kontrahenta w wykazie Podatników VAT | Faktury nielimitowane | Możliwość poprawiania wszystkich danych | Tak | Przejrzysty i intuicyjny w obsłudze | W przygotowaniu | Integracja z innymi programami, API umożliwiające dowolne integracje | Bezpłatne wsparcie mailowe i telefoniczne | Możliwość wystawiania faktur w dowolnej walucie wg. Kursu NBP, wielojęzyczne wydruki dokumentów | Logo na fakturze oraz możliwość wyboru szablonu i kolorystyki faktury | Wysyłanie faktur mailowo bezpośrednio z systemu | firmino.pl | |
COMARCH ERP XT | od 15 zł/mc za moduł Faktury do 95 zł/mc z obsługą Księgowości i Magazynu | Dane kontrahenta pobierane z bazy GUS-u przez nr NIP. Weryfikacja kontrahenta w wykazie Podatników VAT (Biała Księga) | Brak limitu w abonamencie, 10 faktur (lub dokumentów księgowych) w wersji testowej | Bez ograniczenia, dostępny graficzny edytor wydruków | Możliwość wystawiania różnych faktur i dokumentów sprzedażowych | Przejrzysty i bardzo intuicyjny | Tak - iOS oraz Android | Integracja z systemami bankowymi: poprzez wymianę plików i mechanizmy Webservice. Integracja z aplikacją mobilną do obsługi klientów detalicznych (POS) oraz narzędziem analitycznym BI POINT i mechanizmem do rozpoznawania faktur kosztowych (OCR) | Bezpłatna Asysta telefoniczna i mailowa w dni powszednie od 8:00 do 18:00 i w soboty od 9:00 do 14:00 | Możliwość wystawiania faktur w innych walutach. Interfejs programu w języku: angielskim, francuskim i niemieckim | Pełna modyfikacja szablonów wydruków (wraz z możliwością wstawiania logo na wydruki) oraz możliwość edycji skrótów na pulpicie aplikacji | Możliwość automatycznej wysyłki faktur drogą mailową | erpxt.pl | |
iFirma | 0 zł do 3 faktur/mc | Dane kontrahenta pobierane są z bazy GUS-u przez nr NIP | Fakturowanie do 3 faktur w miesiącu bezpłatnie lub bez limitu z abonamentem, 30-dniowy okres testowy | Możliwość poprawiania danych | Tak | Rozbudowany interfejs, dużo zbędnych elementów | Dostępna w systemie iOS i Android | Integracja z bankowością online | Możliwość kontaktu z zespołem księgowym telefonicznie, e-mail, czat | Możliwość wystawiania faktur w obcej walucie | Możliwość umieszczenia własnego logo | Droga elektroniczna lub zlecenie wysyłki tradycyjnej | iFirma.pl | |
Faktura.pl | 0 zł, wersja premium do 13 zł/mc | Dane kontrahenta pobierane z listy kontrahentów oraz z bazy GUS-u przez nr NIP, REGON, KRS. | 3 dokumenty przychodowe w pakiecie bezpłatnym na zawsze, w wersji premium bez ograniczeń | Edycja danych bez ograniczeń | Tak | Tak - wystawienie trwa nawet 30 sekund | Brak - system działa online, automatycznie rozpoznaje urządzenia mobilne i dostosowuje interfejs | Płatność on-line we wspołpracy z Blue Media, brak open API. Integracja z faktoringiem i windykacją | Bezpłatna pomoc z zespołem wsparcia poprzez e-mail oraz infolinię: pn-pt: 9.00-17.00 | Możliwość wystawiania faktur w dowolnej walucie. Faktury w 1 wersji językowej. Interfejs programu wyłącznie PL. | Możliwość utworzenia nowego schematu numeracji, opcje dokumentu zapisywane jako szablony, dzięki czemu wystawianie trwa kilka chwil. Można wstawić własne logo oraz stopkę. | Wysyłka dokumentów w formie emaila (załącznik). Klient widzi w systemie czy udało się dostarczyć e-mail do kontrahenta oraz ma możliwość wysyłki do kontrahentów SMSów. | faktura.pl | |
mOrganizer Finansów | Abonament od 0 zł | Dane kontrahenta pobierane z bazy GUS-u przez NIP. Weryfikacja kontrahenta w wykazie Podatników VAT oraz weryfikacja numeru konta na Białej Liście Podatników MF | Faktury nielimitowane | Edycja danych bez ograniczeń | Tak | Intuicyjny, daje możliwość szybkiej obsługi | Dostępna w systemie iOS i Android | Integracja z bankowością online, windykacja należności, bramka płatnicza | Bezpłatna pomoc techniczna oraz kontakt z zespołem księgowym przez e-mail, chat oraz infolinię: pn-pt od 9-17 | Możliwość wystawiania faktur w dowolnej walucie, wydruk w języku polskim lub polsko-angielskim | Logo na fakturze oraz możliwość wyboru szablonu i kolorystyki faktury | Wysyłanie faktur mailowo bezpośrednio z systemu. Również automatycznie dla faktur cyklicznych | morganizerfinansow.pl | |
ING Księgowość | Abonament za 0 zł z gwarancją ceny przez 2 lata | Dane kontrahenta pobierane są z bazy GUS oraz VIES przez nr NIP | Faktury nielimitowane | Możliwość edycji wszystkich danych na fakturze - bez dodatkowych opłat | Tak, możliwość wystawiania faktur cyklicznych | Intuicyjny, przejrzysty interfejs, tworzony razem z klientami | Dostępna w systemie iOS i Android | Finansowanie Faktur, Windykacja należności, Bramka płatnicza - iMoje, Open Api, Bankowość internetowa: Moje ING, ING Business, MultichashPL | Bezpłatna pomoc z zespołem wsparcia infolinia, chat, e-mail: pon - pt od 8 do 18, chatbot dostępny 24/7 | Możliwość wystawiania faktur w dowolnej walucie, faktury w 4 wersjach językowych i dwujęzyczne, interfejs programu również w języku angielskim | Możliwość umieszczenia własnego logo, personalizacji faktury, możliwość oznaczania GTU na produktach | Wysyłka dokumentów w formie e-maila. Klient widzi w systemie czy udało się dostarczyć fakturę oraz czy została odczytana przez kontrahenta | ingksiegowosc.pl |
Krok 5. Rejestracja działalności gospodarczej
Działalność gospodarcza może być zarejestrowana w jednym z dwóch rejestrów, w zależności od tego jaka jest to forma działalności. Rejestrami tymi są:
- Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej (CEIDG)
- Krajowy Rejestr Sądowy (KRS)
Rejestracji w CEIDG
Rejestracji w CEIDG podlegają jednoosobowe działalności gospodarcze. Wniosek o wpis do CEIDG składa się na urzędowym formularzu CEIDG-1, przy czym można to zrobić osobiście w urzędzie miasta lub gminy albo bezpośrednio do CEIDG przez Internet. Wpis do CEIDG nie podlega żadnym opłatom.
Formularze wniosku są dostępne w urzędach miast lub gmin oraz na stronie internetowej CEIDG. Stamtąd możesz pobrać wniosek, wypełnić go i zanieść do urzędu albo wysłać listem poleconym. Decydując się na dostarczenie wniosku za pośrednictwem poczty, podpis na nim złożony musi potwierdzić notariusz.
Złożenie wniosku przez Internet wymaga jego podpisania za pomocą bankowości internetowej, profilem zaufanym albo podpisem elektronicznym.
Rejestracji w CEIDG nie podlegają spółki cywilne, a jej wspólnicy.
Rejestracji w KRS
Rejestracji firmy w KRS podlegają spółki handlowe. Wniosek o wpis, podobnie jak wniosek o wpis do CEIDG składa się na urzędowym formularzu, który jest inny dla każdego rodzaju spółki. Wniosek możesz złożyć osobiście w sądzie rejestrowym albo za pośrednictwem strony internetowej KRS. W przeciwieństwie do wpisu w CEIDG, wpis w KRS podlega opłacie. Jeżeli wpis podlega publikacji w Monitorze Sądowym i Gospodarczym, to opłacie podlega również takie ogłoszenie.
Krok 6. Firmowe konto bankowe
Gdy zarejestrujesz już swoją firmę remontową lub wykończeniową, czas na założenie firmowego rachunku bankowego. Zasadniczo konto bankowe dla firmy nie jest obowiązkiem przedsiębiorcy, ale warto je mieć, żeby rozdzielić pieniądze firmowe z pieniędzmi prywatnymi.
Firmowe kontro bankowe jest obowiązkowe, jeżeli zamierzasz dokonywać lub przyjmować płatności związanych z wykonywaną działalnością gospodarczą za pośrednictwem rachunku bankowego i stroną transakcji jest inny przedsiębiorca. Dodatkowym warunkiem, który powoduje konieczność dokonywania przelewów z firmowego konta bankowego jest to, że jednorazowa wartość transakcji (bez względu na ilość wynikających z niej płatności) przekracza równowartość 15 000 euro. Poniżej tej kwoty należności z innym przedsiębiorcą możesz regulować w gotówce.
Do założenia firmowego rachunku bankowego banki najczęściej wymaga przedstawienia zaświadczenia i wpisie firmy do CEIDG albo KRS, dowodu osobistego oraz pieczątki firmowej. W przypadku spółki handlowej konieczne może być również zaświadczenie o nadaniu numeru REGON lub NIP.
Założenie firmowego konta bankowego musi widnieć w rejestrze. Dlatego po jego założeniu koniecznie zaktualizuj wpis swojej firmy remontowej lub wykończeniowej w CEIDG lub KRS.
Ranking najtańszych i darmowych firmowych kont bankowych
W poniższym rankingu firmowych kont bankowych pod uwagę zostały wzięte przede wszystkim koszty prowadzenia konta bankowego. Jako kolejne kryterium przyjęto różne promocje i bonusy, z których można skorzystać otwierając firmowe konto bankowe. Pamiętaj jednak, że musisz wziąć pod uwagę swoje indywidualne potrzeby i specyfikę branży w jakiej prowadzisz działalność.
Bank | Koszty prowadzenia konta | Koszty utrzymania karty | Wypłaty z bankomatów krajowych | Opłata za przelewy krajowe | Bonus dodatkowe usługi | - |
---|---|---|---|---|---|---|
![]() Nest Bank BIZNest Konto |
0 zł | 0 zł | 0 zł | 0 zł | w promocji do 400 zł dla Twojej firmy + terminal za 0 zł | Sprawdź › |
Konto przeznaczone dla firm: jednoosobowa działalność gospodarcza, spółka cywilna, spółka jawna, spółka partnerska, spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, oragnizacja pozarządowa, spółka akcyjna |
||||||
![]() Bank Pekao Konto Przekorzystne Biznes |
0 zł jeśli w mc-u zrobiłeś przelew do ZUS/US lub miałeś wpływ min. 2000 zł lub zostanie rozliczona min. 1 transakcja z terminala Pekao lub opłacisz 1 ratę leasingu w Pekao Leasing, jeśli nie to opłata 9 zł |
0 zł jeśli wykonasz płatności kartą na min. 300 zł/mc, jeśli nie to opłata 7 zł |
0 zł dla bankomatów Pekao i 2 pierwsze wypłaty/mc z pozostałych, kolejne wypłaty z pozostałych 2%, min. 5 zł |
0 zł dla przelewów wewnętrznych oraz 15 darmowych przelewów do innych banków, pozostałe 1,50 zł/szt. |
do 1000 zł premii, weź udział w loterii i wygraj samochód BMW i3 | Sprawdź › |
Konto przeznaczone dla firm: jednoosobowa działalność gospodarcza, spółka cywilna, spółka jawna, spółka partnerska, spółka komandytowa, spółka komandytowo-akcyjna, spółka z o.o., spółka akcyjna |
||||||
![]() Santander Bank Polska Konto Firmowe Godne Polecenia |
0 zł darmowe przez 24 mc-e, potem darmowe jeśli w poprzednim miesiącu zrobiłeś przelew do ZUS na kwotę min. 200 zł, jeśli nie to opłata 25 zł |
0 zł darmowe przez 24 mc-e, potem jeśli wykonasz płatności kartą min. 400 zł/mc, jeśli nie to opłata 7 zł |
0 zł dla bankomatów Santander, pozostałe bankomaty - 3,5%, min. 5 zł |
0 zł darmowe przez 24 mc-e, potem 15 przelewów/mc, każdy kolejny 1 zł |
do 900 zł premii za transakcje kartą płatniczą w promocji, 400 zł premii za terminal płatniczy w promocji | Sprawdź › |
Konto przeznaczone dla firm: jednoosobowa działalność gospodarcza, spółka cywilna, spółka jawna, spółka partnerska, spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, fundacja, stowarzyszenie rejestrowe, spółdzielnia |
||||||
![]() Alior Bank iKonto Biznes |
0 zł jeśli średnie saldo na koncie wyniesie min. 1000 zł, jeśli nie to opłata 15 zł |
0 zł jeśli zrobisz min. 4 transakcje kartą w miesiącu, jeśli nie to opłata 8 zł |
0 zł dla bankomatów Alior Bank, pozostałe bankomaty 5 pierwszych wypłat, każda następna 2 zł |
0 zł | w ciągu roku można uzyskać premię do 1500 zł | Sprawdź › |
Konto przeznaczone dla firm: jednoosobowa działalność gospodarcza |
||||||
![]() Bank Millenium Konto Mój Biznes |
0 zł przez 24 miesiące dla nowych Klientów, którzy otworzą konto w promocji „Zyskaj z kontem dla Biznesu”. Szczegóły i regulamin dostępny po kliknięciu przycisku Sprawdź. |
0 zł jeśli wykonasz płatności kartą min. 500 zł/mc, jeśli nie to opłata 7 zł |
0 zł dla bankomatów Banku Millennium, 1 zł bankomaty Santander Bank Polska i Planet Cash, pozostałe 3,5% prowizji min. 5 zł |
0 zł dla pierwszych 20 przelewów, kolejne 1 zł – dotyczy przelewów zlecanych w Millenecie/aplikacji mobilnej |
Do 700 zł premii, dla nowych Klientów, którzy do 31 sierpnia 2021 r. skorzystają z promocji „Zyskaj 700 zł z letnią promocją Konta Mój Biznes”. 0 zł za konta walutowe dla nowych Klientów, którzy otworzą konto w promocji „Zyskaj z kontem dla Biznesu.” Szczegóły i regulaminy promocji dostępne po kliknięciu przycisku Sprawdź. | Sprawdź › |
Konto przeznaczone dla firm: jednoosobowa działalność gospodarcza, spółka cywilna |
||||||
![]() mBank mBIZNES Standard |
0 zł bezpłatne przez 2 lata, potem 9 zł (0 zł jeśli zrobisz 1 przelew do ZUS/mc) |
0 zł brak opłat przez 2 lata, potem 5 zł |
0 zł bezpłatnie bankomaty mBank, Santander, Planet Cash, Euronet (wypłata min. 100 zł), pozostałe bankomaty - 3%, min. 5 zł |
0 zł bezpłatne przelewy przez 2 lata |
mPlatforma Walutowa mNawigacja Finansowa platforma mikroFirmy.pl | Sprawdź › |
Konto przeznaczone dla firm: jednoosobowa działalność gospodarcza, spółka cywilna, spółka jawna, spółka partnerska, spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, fundacja, stowarzyszenie rejestrowe, spółdzielnia |
||||||
![]() ING Bank Śląski Konto Direct dla Firmy |
0 zł jeśli w poprzednim miesiącu zrobiłeś przelew do ZUS lub US lub miałeś wpływ na konto min. 2000 zł, jeśli nie to opłata 9 zł |
0 zł jeśli wykonasz płatności kartą min. 300 zł/mc, jeśli nie to opłata 7 zł |
0 zł dla bankomatów ING, Planet Cash i 1 wypłata /mc w pozostałych, kolejne wypłaty 2,5 zł |
0 zł jeśli w poprzednim miesiącu zrobiłeś przelew do ZUS lub US lub miałeś wpływ na konto min. 2000 zł, jeśli nie to opłata 0,90 zł |
możliwość zadłużenia konta do 200 000 zł; można zyskać 100 zł za otwarcie konta | Sprawdź › |
Konto przeznaczone dla firm: jednoosobowa działalność gospodarcza, spółka cywilna korzystająca z uproszczonych metod księgowości, spółka jawna korzystająca z uproszczonych metod księgowości, spółka partnerska korzystająca z uproszczonych metod księgowości, wspólnota mieszkaniowa |
||||||
![]() BNP Paribas Konto Otwarte na Biznes |
0 zł jeśli średnie saldo rachunku wynosi min. 3 000 zł/mc lub suma wpływów wynosi min. 20 000 zł/mc, jeśli nie to opłata 9 zł |
0 zł jeśli wykonasz płatności kartą min. 700 zł/mc lub wpływy wyniosły powyżej 100 000 zł/mc, jeśli nie to opłata 7 zł dla wpływy poniżej 20 000 zł/mc, 3,50 zł dla wpływy 20 000 do 100 000 zł/mc |
0 zł dla bankomatów BNP Paribas, pozostałe bankomaty 1,5% min. 5 zł |
0 zł |
- | Sprawdź › |
Konto przeznaczone dla firm: jednoosobowa działalność gospodarcza, spółka cywilna, spółka jawna, spółka partnerska, spółka komandytowa, spółka komandytowo-akcyjna, spółka akcyjna, spółka z ograniczoną odpowiedzialnością |
Więcej na temat zakładania kont bankowych znajdziesz tutaj:
- Najtańsze i najlepsze konto firmowe - jak wybrać?
- Najtańsze lub darmowe firmowe konto bankowe - ranking kont bankowych 2021
- Ranking firmowych kont bankowych - porównanie kont dla jednoosobowej działalności gospodarczej w 2021
- Ranking firmowych kont bankowych - porównanie kont dla spółki z o.o. W 2021

Gotowe biznesplany
Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!
Cena już od: 29 zł
Zobacz listę biznesplanów ›lub
Zleć napisanie wniosku do Urzędu Pracy ›Oceń ten artykuł: