Prowadzenie działalności gospodarczej a urlop macierzyński

Ostatnia aktualizacja: 2019-04-30  |  Średni czas czytania: 01:57
Artykuł reklamowy
Narodziny dziecka to duże wyzwanie dla kobiet, zwłaszcza w sytuacji, gdy prowadzą one własną działalność gospodarczą. Na wysokość zasiłku macierzyńskiego wpływa nie tylko wartość opłacanych składek, ale również okres czasu przez jaki były one uiszczane. Co następuje w sytuacji, gdy przedsiębiorcza mama pragnie pogodzić wychowanie dziecka z prowadzeniem firmy?
Prowadzenie działalności gospodarczej a urlop macierzyński

Zasiłek macierzyński a prowadzenie firmy

W przypadku kobiet zatrudnionych na umowę o pracę nie występują obawy czy otrzymają one zasiłek macierzyński. Bardziej problematyczna jest sytuacja, w której przyszła mama prowadzi własną działalność gospodarczą. W takim przypadku kobiecie nie przysługuje urlop macierzyński, natomiast ma ona prawo do pobierania zasiłku macierzyńskiego w okresie 52 tygodni.

Wysokość składek na ubezpieczenie chorobowe (na podstawie którego wypłacane jest świadczenie) jest dla każdego przedsiębiorcy dobrowolną kwestią. Nie trudno więc domyślić się, że jeżeli przyszła mama wpłacała niskie kwoty, bądź też dokonuje tego od niedawna, to wartość zasiłku będzie niewystarczająca na potrzeby jej oraz dziecka. Na szczęście, kobieta prowadząca działalność gospodarczą ma prawo do pobierania świadczenia, a zarazem uzyskiwania bieżących przychodów z własnej firmy. Pytanie: jak pogodzić to z wychowaniem nowonarodzonego dziecka?

Działalność gospodarcza a opieka nad dzieckiem

Bez wątpienia, pogodzenie życia zawodowego z wychowaniem dziecka stanowi niemałe wyzwanie. Niemniej, wiele matek, które zdecydowały się na taki krok uważają, że aktywność biznesowa pozwala im lepiej cieszyć się macierzyństwem.

Po pierwsze, należy znaleźć złoty środek pomiędzy dwoma sferami, a więc: pogodzić się z tym, że macierzyństwo nie pozwala na pełen perfekcjonizm w pracy, jak również nie przekładać i nie zawalać terminów, usprawiedliwiając się cały czas małym dzieckiem.

Nieoceniona okaże się również pomoc bliskich - jeśli kobieta posiada możliwość, aby jej mąż, rodzice czy teściowie zajęli się np. przez 5 godzin maleństwem, powinna ten czas spożytkować na spokojną pracę. Jeśli takiej opcji nie ma, może zorientować się czy w gronie przedsiębiorczych matek nie ma osoby o podobnej sytuacji. W rezultacie obie panie mogą wprowadzić dyżury opieki, a tym samym pomóc sobie nawzajem.

Niestety, prowadzenie firmy wraz z opieką na dzieckiem eliminują możliwość robienia wszystkiego idealnie. Przedsiębiorcza mama nie powinna zarzucać sobie, że nie ma zawsze perfekcyjnego porządku w mieszkaniu czy też nie przygotowała wykwintnego obiadu. Oczywiście, musi ona podchodzić do swoich obowiązków sumiennie, natomiast nie może marnować czasu na dopracowanie mało istotnych detali.

Ile czasu powinna więc poświęcać pracy, a ile dziecku? Skutecznym rozwiązaniem jest określenie np. 5 najważniejszych rzeczy, którego danego dnia należy dokonać na polu zawodowym. W przypadku ustalanie terminów zawsze warto doliczać czas na nieprzewidziane zdarzenia np. choroba malucha czy nieprzespana noc. W codziennym harmonogramie, poza czuwaniem nad zyskami firmy i opieką nad dzieckiem, musi się znaleźć choć chwila na odpoczynek np. relaksująca kąpiel czy ćwiczenia rozciągające. W przeciwnym wypadku mama nie będzie czerpać satysfakcji, ani z działalności firmy, ani też z macierzyństwa.

Kursy doszkalające

Doskonałym rozwiązaniem zarówno dla mam, które chcą rozwijać swoją firmę, jak i tych, które dopiero zamierzają założyć własną działalność, są kursy doszkalające. Wiele z nich przeprowadzanych jest w formie online oraz otwierają duże możliwości pracy zdalnej np. w branży IT czy ecommerce. Dużą popularnością wśród mam cieszą się kursy językowe, a w ostatnim czasie także szkolenia programowania lub tworzenia stron internetowych.

W ostatnim czasie ukazało się wiele publikacji na temat łączenia macierzyństwa z prowadzeniem biznesu. Ich autorami są najczęściej kobiety, którym udało się pogodzić obie sfery. Znajdziesz je w atrakcyjnych cenach na tej stronie: https://www.kod-rabatowy.pl/ksiegarniapwn/.

Gotowe biznesplany

Gotowe biznesplany

Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!

Cena już od: 29 zł

Zobacz listę biznesplanów  ›

lub

Zleć napisanie wniosku do  Urzędu Pracy  ›

Oceń ten artykuł:


Zobacz także artykuły podobne:

Gotowe biznesplany

Gotowe biznesplany

Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!

Cena już od: 29 zł

Zobacz listę biznesplanów  ›

lub

Zleć napisanie wniosku do   Urzędu Pracy  ›

Przydatne linki: