6krokow.pl -
Krok 4 z 6

Wybierz dobre biuro rachunkowe

Ostatnia aktualizacja: 2015-09-24  |  Średni czas czytania: 02:07
Księgowość w firmie wiąże się z prowadzeniem odpowiedniej dokumentacji związanej z Twoją działalnością gospodarczą, a co za tym idzie - z wyborem biura księgowego. Dokumentacja ta ma na celu rejestrowanie wszystkich przychodów, kosztów ponoszonych przez firmę, wynagrodzeń pracowników oraz rozliczeń podatków.

Księgowość możesz prowadzić samodzielne jednakże, jeśli nie posiadasz odpowiedniej wiedzy w dziedzinie księgowości, będzie to dla Ciebie zadanie bardzo pracochłonne i niosące ze sobą duże ryzyko pomyłki. Dlatego też, jeśli nie jesteś biegłym w tematach księgowości to lepiej czas, który musiałbyś poświęcić na naukę przeznacz na rozwój Twojej firmy, a sprawy rachunkowości przekaż komuś, kto zajmuje się tym zawodowo - dobremu biuru rachunkowemu. Czy opłaca się zatrudniać księgowego? Odpowiedź znajdziesz poniżej.

Zanim zarejestrujesz firmę musisz wybrać biuro księgowe, ponieważ w momencie rejestracji działalności gospodarczej musisz określić gdzie będzie przechowywana dokumentacja księgowa firmy – jeżeli jest to biuro księgowe to musisz je podać.

Tradycyjne biuro rachunkowe

Tradycyjne biuro rachunkowe - do określonego dnia miesiąca przekazujesz faktury i dokumenty sprzedażowe do biura. Biuro sporządza za Ciebie odpowiednią dokumentacje. Informuje Cię o wysokości podatków do zapłaty na rzecz państwa. Ponadto biuro rachunkowe składa w Twoim imieniu deklaracje VAT, sporządza i przechowuje dokumentacje oraz reprezentuje Cię w razie kontroli podatkowej.

Warto się dokładnie zastanowić nad wyborem biura rachunkowego, w końcu będziesz powierzać mu firmowe tajemnice. Przede wszystkim sprawdź, w jakim zakresie dane biuro reprezentuje przedsiębiorcę przed urzędem skarbowym i ZUS-em oraz jak wygląda komunikacja pomiędzy biurem a klientem. Chodzi tu o sposób zadawania pytań i dostarczania dokumentów (np. czy możesz zrobić to drogą mailową). Istotną kwestią jest także to czy współpracując z danym biurem będziesz mieć stały dostęp do informacji o Twoich finansach. Przepisy wymagają także tego, aby biuro posiadało certyfikat księgowy i ubezpieczenie OC. W razie błędu, będziesz mógł domagać się odszkodowania. Te cechy charakteryzują dobre biuro rachunkowe.

Koszty księgowości zaczynają się od 150 zł miesięcznie. Koszt współpracy z biurem zależą od rodzaju ewidencji jaką chcemy prowadzić - pełne księgi rachunkowe, książka przychodów i rozchodów czy ryczałt od przychodów, zależą również od ilości dokumentów oraz ilości zatrudnionych przez Ciebie pracowników.

Jeśli szukasz biura rachunkowego w Twojej okolicy możesz zapytać znajomych, którzy już prowadzą wałsną firmę o godnego polecenia księgowego lub też znaleźć go samodzielnie w różnego rodzaju bazach. Przykładowo - jeśli jesteś z Warszawy to moższe szukać tutaj: Biura-Rachunkowe.waw.pl.

Zatrudnienie księgowego

Rozwiązaniem dla większych firm jest zatrudnienie księgowego. To duży komfort, aczkolwiek to dodatkowy pracownik, któremu należy wypłacić wynagrodzenie. Dla małych przedsiębiorców może się to okazać zbyt dużym kosztem.

Księgowość internetowa - internetowe biuro rachunkowe

Zdecydowanie obecnie najpopularniejszą formą prowadzenia biura jest księgowość internetowa (księgowość online). To rozwiązanie, które ma wiele zalet.

Przede wszystkim - internetowe biuro rachunkowe jest znacznie tańsze niż księgowość tradycyjna, oferowana przez stacjonarne biura rachunkowe.

Internetowe biuro rachunkowe to rozwiązanie, które łączy wygodny program online do fakturowania, księgowości i wystawiania umów, z profesjonalną obsługą księgową. Dokumenty do systemu wprowadzamy samodzielnie lub robią to Twoi pracownicy, a biuro sprawdza ich poprawność.

Każde biuro posiada ubezpieczenie OC, dzięki czemu w razie pomyłki możemy ubiegać się o ubezpieczenie. Dzięki temu możemy obniżyć koszty księgowości i pracować w dowolnym miejscu.

Aplikacje księgowości internetowej (np. wFirma albo iFirma) gwarantują stabilność i niezawodność działania z wykorzystaniem najnowszych technologii. Dane przechowywane na serwerze są zabezpieczone Certyfikatem Bezpieczeństwa SSL, a osoby nieupoważnione nie mają do nich dostępu. Korzystanie z internetowego biura rachunkowego jest nieograniczone i możliwe w każdym czasie. W dziale sprzedaży możemy wystawiać faktury, magazyn daje nam kontrolę nad zapasami, a operacje finansowe w firmie są rejestrowane przez księgowość. Na podstawie wprowadzanych do aplikacji dokumentów, program sam wypełnia ewidencje podatkowe i rejestry VAT. Jednym kliknięciem generuje się odpowiednie deklaracje miesięczne, a po zakończeniu roku podatkowego, rozliczenie roczne. Wszystkie dokumenty mogą być przechowywane i przesyłane elektronicznie lub wydrukowane w formie papierowej.

Gotowe biznesplany

Gotowe biznesplany

Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!

Cena już od: 29 zł

Zobacz listę biznesplanów  ›

lub

Zleć napisanie wniosku do  Urzędu Pracy  ›

Oceń ten artykuł:


Zobacz także artykuły podobne:

Znajdź urząd

Lista urzędów dla wybranych miejscowości

Baza kodów PKD

(Aktualna Polska Klasyfikacja Działalności)

Kody PKD ›
Gotowe biznesplany

Gotowe biznesplany

Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!

Cena już od: 29 zł

Zobacz listę biznesplanów  ›

lub

Zleć napisanie wniosku do   Urzędu Pracy  ›

Przydatne linki: