6krokow.pl -

Poradnik 6krokow.pl

Co warto wiedzieć
o prowadzeniu własnej firmy

Przegląd pożyczek i kredytów dla firm – formalności, wymagania i koszty

Ostatnia aktualizacja: 2019-07-30  |  Średni czas czytania: 01:53
Artykuł promowany
Prowadząc własną działalność gospodarczą, często stajemy przed koniecznością podejmowania trudnych decyzji. Jedną z nich może być ta dotycząca złożenia wniosku o dodatkowe wsparcie finansowe a dalszy rozwój firmy lub spłatę dotychczasowych zobowiązań. Tutaj pojawia się dylemat: pożyczka czy kredyt dla firm? Sprawdźmy, jakie warunki należy spełniać w przypadku tych ofert i ile kosztuje takie zobowiązanie.
Przegląd pożyczek i kredytów dla firm – formalności, wymagania i koszty

Kredyt dla firm a formalności

Podstawowym dokumentem, który będzie wymagany w obu tych przypadkach, jest wniosek. Niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na ofertę banku czy firmy pożyczkowej, musimy wypełnić odpowiedni formularz. Jednak dalsze formalności będą się różnić. W przypadku kredytów dla przedsiębiorstwa wiele zależy od jego formy prawnej oraz rodzaju opodatkowania. Do obowiązku wnioskodawcy będzie należeć dostarczenie dokumentu rejestrowego, którym może być: zaświadczenie o wpisie do CEIDG, zaświadczenie o numerze REGON i NIP, umowa spółki oraz jej statut. Następnie w zależności od formy opodatkowania zostaniemy poproszeni o przedłożenie:aktualnej decyzji o wymiarze podatku, oświadczenia o wysokości przychodów, rachunku zysków i strat, odpowiedniej deklaracji PIT czy też oświadczenia przedsiębiorcy o wysokości kosztów działalności gospodarczej. Szczegółowe informacje należy sprawdzić na stronie banku.

Z jakimi formalnościami wiąże się pożyczka dla firm?

Z kolei w przypadku pożyczki dla firm przez internet formalności zostaną ograniczone do wszelkiego minimum. Jednak w tym przypadku również wiele zależy od instytucji, z której skorzystamy. Liczba dokumentów, jakie musimy przedłożyć, jest dostosowana do maksymalnych kwot wsparcia finansowego. Jeżeli firma proponuje niższe sumy, wówczas dokumentów będzie niewiele. Choć nawet w przypadku wyższych kwot nie ma ich tak dużo, jak w przypadku kredytu. Spójrzmy.  W przypadku kwot do 20 000 zł pożyczkodawca gwarantuje, że wystarczy wpis w CEIDG, prawidłowo wypełniony wniosek oraz ważny dowód osobisty. Natomiast wnioskując o pożyczkę dla firm pod zastaw, będziemy zobowiązani dodatkowo do dostarczenia numeru księgi wieczystej i dokumentu poświadczającego nabycie nieruchomości. Jak widać, wszystko zależy od wewnętrznych decyzji danej instytucji. Dlatego też warto wcześniej sprawdzić informacje na ten temat.

program do wystawiania faktur

Kredyt dla firm lub pożyczka - jakie wymagania należy spełniać?

Jeżeli chodzi o wymagania stawiane wnioskodawcom, są one zazwyczaj podobne zarówno w przypadku firm pożyczkowych, jak i banków. Działalność gospodarcza musi być zarejestrowana, a jej siedziba znajdować się na terenie Polski. Dodatkowo nie powinna znajdować się również w bazach dłużników. Najważniejsze jest uzyskanie pozytywnej oceny zdolności kredytowej. Jednak warto zatrzymać się przy pytanie: czy można otrzymać pożyczkę dla firm od pierwszego dnia prowadzenia działalności? W przypadku banków rzadko spotkamy wspomnianą ofertę. Jednak wnioskując o pożyczki pozabankowe dla firm, coraz częściej pojawia się takie udogodnienie. Informacje na ten temat są one dostępne między innymi na stronach pożyczkodawców oraz w opiniach ekspertów w porównywarkach pożyczek, takich jak https://pozyczkowy-portal.pl/.

Koszt kredytu lub pożyczki dla firm

Oferty banków oraz firm pożyczkowych dla przedsiębiorstw nie są objęte ustawą o kredycie konsumenckim. Dlatego też warto zwracać szczególną uwagę na opłaty, z jakimi wiąże się takie zobowiązanie. Pamiętajmy o RRSO, które informuje nas, ile wyniesie całkowity koszt kredytu lub pożyczki. W jego skład mogą wchodzić: oprocentowanie, prowizja za udzielenie kredytu,  prowizja przygotowawcza czy też opłata za prowadzenie zobowiązania. Warto zapoznać się z różnymi ofertami, aby wybrać tę najlepszą. Aby stwierdzenie pożyczki dla firm szansą na szybszy rozwój przedsiębiorstwa można było uznać za prawdziwe, należy podejść do kwestii wyboru pożyczkodawcy z rozwagą.

Gotowe biznesplany

Gotowe biznesplany

Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!

Cena już od: 29 zł

Zobacz listę biznesplanów  ›

lub

Zleć napisanie wniosku do  Urzędu Pracy  ›

Oceń ten artykuł:

Doradztwo marketingowe

Zobacz także artykuły podobne:

Gotowe biznesplany

Gotowe biznesplany

Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!

Cena już od: 29 zł

Zobacz listę biznesplanów  ›

lub

Zleć napisanie wniosku do   Urzędu Pracy  ›

Nasze poradniki:

Przydatne linki: