Rozliczenie PIT online

Ostatnia aktualizacja: 2022-10-26  |  Średni czas czytania: 02:38
Artykuł reklamowy
Złożenie deklaracji PIT online, jest niewątpliwie wygodną i szybką opcją rocznego rozliczenia podatkowego. Coraz więcej osób decyduje się na taką formę składania deklaracji. Jakie są jego zalety, jak działa usługa e-PIT oraz jak przekazać swój 1% podatku?
Rozliczenie PIT online

Czy warto przeprowadzić swoje rozliczenie PIT online?

Rozliczanie swoich podatków drogą elektroniczną, niewątpliwie posiada wiele zalet. Do niedawna, aby przesłać PIT online potrzebne były do tego specjalne programy, w których podatnik samodzielnie musiał wypełnić swoje rozliczenie, a następnie przesłać je do swojego urzędu. Jednak od kilku lat możemy zalogować się na stronę podatki.gov.pl i skorzystać z usługi e-Urząd Skarbowy. Aby wejść do panelu Twój e-PIT, należy zalogować się do niego za pomocą m.in. aplikacji mObywatel, Profilem Zaufanym, eDowodem lub poprzez swoją bankowość elektroniczną. Po zalogowaniu do panelu Twój e-PIT, znajdziemy w nim praktycznie gotową deklarację podatkową. Program sam naniesie wszystkie niezbędne nasze dane. Musimy jeszcze jedynie wybrać organizację, której chcemy przekazać swój 1%, a następnie po weryfikacji wszystkich formularzy należy użyć podpisu elektronicznego do zaakceptowania i przesłania swojej deklaracji.

Złożenie deklaracji podatkowej w formie elektronicznej jest bardzo proste i intuicyjne. Nie musimy samodzielnie uzupełniać formularzy podatkowych pit, a jedynie sprawdzić ich poprawność. Zaoszczędzamy więc dużo czasu i minimalizujemy ryzyko popełnienia błędu w formularzach. Dodatkowo omija nas czekanie w długich kolejkach w Urzędzie Skarbowym, a swój gotowy formularz pit, możemy złożyć o każdej porze bez wychodzenia z domu. Rozliczanie PIT online jest więc bardzo wygodnym i szybki procesem.

Jak działa usługa e-PIT?

Od kilku lat każdy podatnik może skorzystać z usługi e-PIT, która w automatyzowany sposób wypełnia za niego deklarację PIT-u 37 oraz PIT-u 38. Osoba może zarejestrować się na swoje konto, sprawdzić PIT i ewentualnie wprowadzić niezbędne poprawki. Po zaakceptowaniu, jest on wysyłany bezpośrednio do Urzędu Skarbowego. Jeżeli podatnik nie ingerował w żaden sposób w swój elektroniczny PIT, druk zostaje wtedy wysłany automatycznie do Urzędu Skarbowego w ostatni dzień, w którym upływa termin składania deklaracji.

W przyszłym rozliczeniu podatkowym tj. w 2023 roku, usługa e-PIT, zostanie rozszerzona o kolejne deklaracje, a mianowicie o PIT-36 oraz PIT36L. Będzie ona działała w analogiczny sposób jak w przypadku PIT-u 37 oraz PIT-u 38.

Należy pamiętać, że urząd zwraca nasz podatek w przeciągu trzech miesięcy od otrzymania deklaracji PIT. Oznacza to tym samym, że im szybciej wyślemy PIT, tym szybciej możemy otrzymać zwrot nadpłaty. Możemy go otrzymać na trzy sposoby:

  1. na podane przez nas osobiste konto bankowe
  2. na preferowany adres pocztowy
  3. w kasie Urzędu Skarbowego, gdzie osobiście możemy odebrać swoją należność

W przypadku kiedy urząd nie wypłaci podatnikowi zwrotu w określonym terminie, zobowiązany jest do powiększenia danej kwoty o odsetki z tytułu zwłoki.

Jak przekazać swój 1% podatku?

Co roku każdy podatnik ma możliwość wspomóc wybraną organizację pożytku publicznego przekazując swój 1% przy wypełnianiu formularzy podatkowych pit. W portalu podatkowym Twój e-PIT automatycznie zostanie przypisana taka organizację pożytku publicznego, jaką wskazaliśmy w poprzednim roku. Zasada ta będzie jednak obowiązywać tylko w przypadku, gdy wskazany OPP wciąż ma prawo do otrzymania 1% podatku.

Jeżeli chcemy zmienić OPP, możemy w łatwy i szybki sposób wpisać nowe dane i wskazać inny cel. W tym celu należy podać przede wszystkim nr KRS nowej organizacji. Jeżeli nie będziemy wprowadzać żadnych zmian, swój 1% przekażemy takiemu OPP, jaki wskazaliśmy w roku poprzednim.

Ulgi i odliczenia

Przy rocznym obliczeniu podatku, warto pamiętać o ulgach które przysługują w niektórych przypadkach, oto przykładowe z nich:

Ulgi dla dzieci

Usługa Twój e-PIT uwzględnia ulgę na dzieci nowonarodzone dzięki integracji z rejestrem PESEL. Dane w zeznaniu, powinny zaczytać się automatycznie.

Ulga przysługuje również na dzieci do 18 roku życia oraz te, które skończyły 18 lat jednak w dalszym ciągu uczą się. Zostanie ona przydzielona w sposób automatyczny chyba, że dziecko uczy się po za granicami kraju.

Ulga dla młodych

Ulga dla młodych przysługuje osobom, które nie ukończyły 26 roku życia. Jest ona przyznawana automatycznie na podstawie PIT-u 11. Po zalogowaniu podatnik otrzyma informację iż nie musi składać deklaracji PIT jeżeli jego dochody w całości objęte są ulgą. W przypadku, gdy osoba posiadała dodatkowe dochody podlegające opodatkowaniu lub na przykład przekroczył on próg, wtedy zostanie udostępnione w panelu zeznanie PIT, które należy uzupełnić.

Ulga dla krwiodawców

Aby otrzymać ulgę dla krwiodawców należy przedstawić zaświadczenie z jednostki krwiodawstwa. Dokument ten powinien przedstawiać ilość nieodpłatnie oddanej krwi bądź osocza.

Ważne jest aby przekazać krew lub jej składniki, bezpłatnie na rzecz publicznej służby krwi. Wtedy podatnik może otrzymać ulgę przeznaczoną dla honorowych krwiodawców. Ulga ta nie przysługuje osobom, które oddały krew do prywatnej instytucji.

Gotowe biznesplany

Gotowe biznesplany

Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!

Cena już od: 29 zł

Zobacz listę biznesplanów  ›

lub

Zleć napisanie wniosku do  Urzędu Pracy  ›

Oceń ten artykuł:


Zobacz także artykuły podobne:

Gotowe biznesplany

Gotowe biznesplany

Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!

Cena już od: 29 zł

Zobacz listę biznesplanów  ›

lub

Zleć napisanie wniosku do   Urzędu Pracy  ›

Przydatne linki: