Różnice pomiędzy firmą spedycyjną a transportową
Charakter działalności firmy spedycyjnej
Firma spedycyjna specjalizuje się w organizacji procesów spedycyjnych, które gwarantują skuteczny i terminowy przewóz ładunków. W ramach umowy spedytor i zleceniodawca zobowiązują się do wywiązania się z określonych zadań, pozwalających na koordynację procesu spedycyjnego. Wśród podstawowych czynności działalności spedycyjnej wymienia się m.in.:
- koordynację przewozu ładunków/materiałów,
- kompletowanie dokumentów niezbędnych dla dostawy w danym kraju i odbioru przesyłki,
- negocjację kosztów przewozu z firmą transportową,
- negocjację warunków umowy z przewoźnikiem,
- zabezpieczenie ładunków,
- o ile zajdzie taka potrzeba - organizację odprawy celnej,
- ubezpieczenie przewożonych ładunków.
Spedytor może być odpowiedzialny za transport lotniczy, międzynarodowy, lądowy oraz morski - wszystko zależy od profilu działalności wybranej firmy spedycyjnej.
Charakter działalności firmy transportowej
W porównaniu do firmy spedycyjnej firma transportowa zajmuje się bezpośrednim przewozem ładunków na drodze powietrznej, wodnej lub lądowej - w zależności od oczekiwań zleceniodawcy i specyfiki zlecenia. Specjalista ds. transportu jest odpowiedzialny za wszelkie czynności związane z przewozem towarów, począwszy od nadania, odbioru i rozładowania paczek, po doradztwo transportowe. Co istotne - firma transportowa posiada własną flotę samochodową umożliwiającą przewóz towarów we wskazane miejsce. W związku z tym działalność transportowa obejmuje m.in.:
- nadanie i odbiór ładunków,
- kontrolę paczek - ich stanu podczas przewozu,
- doradztwo w zakresie doboru odpowiedniego środka transportu,
- omówienie warunków umowy z przewoźnikiem i zakresu jego obowiązków.
Co je łączy, a co dzieli? Firma spedycyjna a firma transportowa
Zarówno firma spedycyjna, jak i transportowa zajmują się profesjonalnym przewozem towarów, ładunków lub osób, specjalizując się tym samym w wybranym obszarze branży TSL. Podstawową różnicą pomiędzy firmą spedycyjną a transportową jest zakres obowiązków w planowaniu i realizowaniu planu przewozowego. Działalność transportowa będzie się skupiać na przewozie towarów, dysponując własną flotą i świadcząc usługi indywidualnie - bez konieczności współpracowania z innymi firmami. Z kolei przedsiębiorstwa spedycyjne nie funkcjonują samodzielnie - filarem ich działalności jest podjęcie współpracy z firmą transportową. Dodatkowo ich zakres czynności obejmuje koordynację procesu spedycyjnego, a nie sam przewóz towarów. Podsumowując - zarówno jedna, jak i druga firma muszę ze sobą współpracować, łącząc w ten sposób opiekę nad każdym z etapów realizacji zlecenia przewozowego.
Gotowe biznesplany
Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!
Cena już od: 29 zł
Zobacz listę biznesplanów ›lub
Zleć napisanie wniosku do Urzędu Pracy ›Oceń ten artykuł: