Samodzielna księgowość czy biuro rachunkowe - co wybrać? 5 najważniejszych czynników

Ostatnia aktualizacja: 2023-10-15  |  Średni czas czytania: 02:24
Artykuł reklamowy
W dobie internetu samodzielna księgowość wydaje się prostsza niż kiedykolwiek – przedsiębiorcy mają szybki dostęp do programów oraz informacji na temat finansów. Jednocześnie przepisy zmieniają się jak w kalejdoskopie, co wymaga umiejętności adaptacji i dodatkowego czasu na naukę czy analizę aktów prawnych. Co zatem wybrać: samodzielne prowadzenie księgowości czy wsparcie biura rachunkowego? Sprawdź, jakie czynniki wziąć pod uwagę podczas podejmowania decyzji!
Samodzielna księgowość czy biuro rachunkowe - co wybrać? 5 najważniejszych czynników

Samodzielna księgowość i biuro rachunkowe - najważniejsze różnice

Na samodzielne prowadzenie księgowości czasami decydują się te firmy, które obowiązuje prosta księgowość. To łatwiejsza i mniej zaawansowana opcja. Pełna księgowość jest już na tyle skomplikowana, że właściwie zawsze wymaga pomocy specjalistów.

Usługi księgowe i kadrowo-płacowe obejmują między innymi:

  • prowadzenie KPiR (księgi przychodów i rozchodów) lub ksiąg rachunkowych,
  • księgowanie faktur kosztowych i sprzedażowych,
  • wyliczanie składek ZUS, rozliczanie podatków, składanie deklaracji,
  • prowadzenie różnego typu ewidencji, np. czasu pracy,
  • obsługę różnego typu umów z pracownikami,
  • tworzenie listy płac, prowadzenie teczek pracowniczych.

Sposób księgowania i zakres usług zależą od formy prowadzenia firmy oraz dochodów przedsiębiorstwa. Przykładowo: limit prostej księgowości dla JDG za 2023 r. wynosi 2 mln euro przychodu.

Czym różnią się samodzielna księgowość i wsparcie księgowej? Sprawdź 5 czynników, które warto wziąć pod uwagę! Podpowiada ekspert biura rachunkowego VKS.

1. Całkowity koszt księgowości

Koszty to temat, który rozgrzewa przedsiębiorców do czerwoności. Wielu z nich nie chce płacić księgowej za usługi i woli oszczędzić pieniądze, rozliczając się we własnym zakresie.

Teoretycznie decydując się na samodzielne księgowanie, rzeczywiście wydasz mniej. Zwykle potrzebujesz tylko odpowiedniego programu w cenie kilkudziesięciu złotych. Miesięczny koszt pomocy księgowej zaczyna się z kolei od ok. 200 zł.

Weź jednak pod uwagę, że biuro rachunkowe oferuje wsparcie eksperta, który doskonale orientuje się w aktualnych przepisach. W cenie, która jest z góry ustalona, masz nie tylko dostęp do potrzebnego programu. W ofercie zyskujesz też np. bieżącą pomoc, reprezentację przed urzędami i wiele innych możliwości.

2. Poprawność rozliczeń

W dobrych biurach rachunkowych pracują księgowe, które mają wieloletnie doświadczenie w rozliczaniu firm. Na bieżąco podnoszą kompetencje, analizują akty prawne i natychmiastowo wprowadzają w życie zasady narzucone przez rząd.

Dzięki temu rozliczenia są prowadzone rzetelnie i profesjonalnie, a Ty możesz skupić się na prowadzeniu firmy - bez niepotrzebnego stresu czy gorączkowego przeszukiwania aktów prawnych.

Jeśli nie znasz się na księgowości, wszystkiego dopiero się uczysz. Musisz też wciąż trzymać rękę na pulsie. W ferworze innych obowiązków nowe zasady mogą Ci po prostu umknąć. Znacznie wzrasta więc ryzyko błędów czy pomyłek.

3. Czas poświęcony na księgowość

Czas to pieniądz - jeśli masz właśnie taką dewizę, zatrudnienie biura rachunkowego jest prawdopodobnie znacznie lepszą opcją. Dlaczego?

Przelicz, ile czasu musisz pracować, by zapłacić księgowej. Później zastanów się, ile czasu zajmie Ci samodzielne prowadzenie księgowości. Pamiętaj, że gdy wybierasz tę drugą opcję, do standardowych czynności musisz doliczyć też naukę (np. wymagań księgowych, przepisów prawnych czy obsługi programów). Księgowa poświęca zwykle wiele lat, by zdobyć konkretną wiedzę.

Być może w Twoim przypadku znacznie bardziej opłaca się po prostu zapłacić profesjonalistom, a samemu zająć się tym, na czym znasz się najlepiej - i zamiast prowadzić księgowość, zarabiać więcej.

4. Odpowiedzialność za księgowość

Przedsiębiorca prowadzący JDG zawsze odpowiada za poprawność rozliczeń i dopełnienie wszystkich obowiązków - nawet jeśli zatrudnia księgową. Biura rachunkowe mają jednak obowiązek rzetelnej obsługi klientów oraz zawarcia odpowiedniej polisy OC.

To oznacza, że w razie ewentualnej pomyłki możesz uzyskać odszkodowanie od biura rachunkowego. Bez takiego wsparcia każdy błąd może Cię słono kosztować. A jak już wiesz - brak odpowiedniej wiedzy i wykształcenia zwiększa ryzyko potknięć.

5. Dodatkowe możliwości

Reprezentacja przed urzędami (np. US czy ZUS-em), pomoc w założeniu działalności, alerty o płatności podatków czy składek… To tylko niektóre dodatkowe opcje, które zapewnia dobre biuro rachunkowe.

Zwykle masz też bieżące wsparcie księgowej, która telefonicznie lub online odpowiada na pytania. Zamiast samodzielnie szukać rozwiązań (co zajmuje sporo czasu), zyskujesz więc bieżącą pomoc specjalisty.

Szukanie optymalnych rozwiązań to dobry sposób na oszczędności finansowe. Dla części firm samodzielna księgowość może być odpowiednią opcją. Najczęściej jednak okazuje się, że współpraca z biurem rachunkowym opłaca się bardziej - chociaż wymaga comiesięcznych przelewów, pozwala oszczędzić mnóstwo czasu i zapewnia spokój ducha. Pamiętaj jednak, by podejść do tej kwestii indywidualnie!

Gotowe biznesplany

Gotowe biznesplany

Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!

Cena już od: 29 zł

Zobacz listę biznesplanów  ›

lub

Zleć napisanie wniosku do  Urzędu Pracy  ›

Oceń ten artykuł:


Zobacz także artykuły podobne:

Gotowe biznesplany

Gotowe biznesplany

Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!

Cena już od: 29 zł

Zobacz listę biznesplanów  ›

lub

Zleć napisanie wniosku do   Urzędu Pracy  ›

Przydatne linki: