Skąd wziąć kredyt dla nowej firmy?

Ostatnia aktualizacja: 2018-12-18  |  Średni czas czytania: 04:15
Artykuł reklamowy
Wystartowanie z nowym biznesem oznacza najczęściej konieczność zainwestowania sporej ilości gotówki. Nie każdy świeżo upieczony przedsiębiorca może sobie na to pozwolić. Właśnie z tego powodu wiele osób zakładających swoje firmy myśli o zasięgnięciu kredytu, którego celem jest umożliwienie mocnego wejścia na rynek. Jak i skąd uzyskać pieniądze na początek działalności?
Skąd wziąć kredyt dla nowej firmy?

Trudne początki nowych firm

Już samo planowanie wizji własnego przedsiębiorstwa może przyprawić o zawrót głowy. Jednak bez wątpienia jednym z najbardziej stresujących aspektów całego procesu jest finansowanie firmy. Nowa działalność to ogromne ryzyko - nigdy nie można mieć pewności, że wszystko pójdzie po naszej myśli, a same dochody będą pozwalały na bezproblemowe utrzymanie siebie i samego biznesu.

Jak podają dane statystyczne, nawet 75% nowych firm upada w ciągu 2 lat od swojego powstania. Nie wygląda to zachęcająco - zarówno z perspektywy osób chcących wystartować z własnym pomysłem, jak i z perspektywy banków. Z tego właśnie powodu możliwości uzyskania kredytu dla nowej firmy są ograniczone. Najlepszym rozwiązaniem jest zwrócenie się o poradę do ekspertów finansowych - na przykład z firmy Expander.

Kredyt zaufania - oferta banków

W rzeczywistości propozycja kredytów dla nowych firm nie jest tak wielka, jak chcieliby tego przedsiębiorcy. Oferta zaledwie kilku banków obejmuje możliwość finansowania firmy od pierwszego dnia działalności. Częściej niestety można spotkać się z możliwością wzięcia kredytu wtedy, gdy firma posiada już swoją historię - banki wolą współpracować z przedsiębiorstwami, które istnieją na rynku od co najmniej 6 lub nawet 12 miesięcy.

Kredyt zaufania

Należy mieć także na uwadze fakt, że maksymalne kwoty kredytów proponowanych przez instytucje finansowe nie są ogromne - w tej chwili największa oferta opiewa na 100 000 złotych. Warto także wiedzieć, że warunki tego typu pożyczek dla firm są mniej korzystne niż standardowe kredyty konsumenckie. W zdecydowanej większości wiążą się one z wyższym oprocentowaniem oraz krótkim okresem spłaty - od kilkunastu miesięcy do kilku lat.

Jak zwiększyć swoje szanse na kredyt?

Należy zdawać sobie sprawę z tego, że wszelkie instytucje finansowe dokładnie analizują to, z jakim ryzykiem wiąże się udzielenie kredytu nowemu przedsiębiorcy. Czy osoba starająca się o finansowanie może mieć wpływ na swoje szanse? Jak najbardziej.

Podstawową kwestią, o którą należy zadbać, jest biznesplan. Przyłożenie się do napisania tego dokumentu nie tylko będzie ogromnym atutem podczas starań o kredyt, ale także rozjaśni wszelkie inne wątpliwości - nawet te niedotyczące finansów. Porządnie sporządzony biznesplan powinien zawierać wszystkie elementy analizy rynku, mocnych i słabych stron, szans oraz zagrożeń.

Niezwykle ważne jest także uwzględnienie planu budżetowego - zarówno pod kątem dochodów, jak i kosztów. Warto wykazać, że pomysł jest naprawdę przemyślany, a pieniądze banku nie zostaną zmarnowane. Szanse na uzyskanie kredytu może zwiększyć także zabezpieczenie - szczególnie to w postaci nieruchomości lub środków trwałych, które w przypadku ewentualnej niewypłacalności pozwolą uregulować zobowiązanie.

Kredyt zaufania

Ponadto, już zawczasu warto zadbać o swoją historię kredytową - dla banków ona również ma znaczenie. Z pewnością można się spodziewać tego, że analitycy dokładnie przyjrzą się zdolności kredytowej osoby, która stara się o uzyskanie kredytu dla swojej nowej firmy. Niewidnienie w rejestrze dłużników to w tym przypadku absolutna konieczność.

Pożyczki pozabankowe

Alternatywą dla kredytu bankowego są pożyczki pozabankowe. Firmy oferujące tego typu finansowanie chętniej pożyczają pieniądze, ale jednocześnie ich produkty wiążą się z większym oprocentowaniem. W tym przypadku zazwyczaj nie są wymagane zabezpieczenia czy zaświadczenia z US i ZUSu, a sam okres oczekiwania na decyzję jest zaskakująco krótki - jak deklarują niektóre przedsiębiorstwa, może on zmieścić się nawet w 1 godzinie.

Tego typu pożyczkę można uzyskać nieco łatwiej niż kredyt w banku - dla niektórych osób będzie to jedyne rozwiązanie, które pozwoli na urzeczywistnienie marzeń o własnej firmie.

Podsumowanie

Uzyskanie środków finansowych dla nowej firmy może odbyć się na dwa sposoby: poprzez kredyt w banku lub dzięki pożyczce pozabankowej. Które rozwiązanie jest lepsze? Tutaj nie ma jednej recepty na sukces - wszystko zależy od konkretnej sytuacji i planów związanych ze świeżym biznesem.

Oceń ten artykuł:


Zobacz także artykuły podobne:

Przydatne linki: