Sklep internetowy - jak założyć i od czego zacząć?

Ostatnia aktualizacja: 2021-09-22  |  Średni czas czytania: 02:45
Artykuł reklamowy
Sklep internetowy to rodzaj serwisu, który umożliwia ci sprzedaż w sieci. Jak rozpocząć działalność własnego sklepu internetowego? Gdzie postawić pierwsze kroki w przypadku sklepu internetowego?
Sklep internetowy - jak założyć i od czego zacząć?

Czym będziesz handlować, czyli wybór towaru

Założenie sklepu internetowego zacznij od wyboru branży i asortymentu, który chcesz sprzedawać. Posiadanie sklepu online z towarem, którego kompletnie nie znasz bądź nie masz cen i pomysłu, by go sprzedawać może okazać się niewypałem. Zadaj sobie pytania: W czym jestem dobry?, Na czym się znam?, W jakiej branży posiadam kontakty?, aby założyć sklep internetowy, który pod twoim nadzorem przyniesie zyski.

Gdzie stawiać pierwsze kroki? Własny sklep czy platforma ofertowa?

Internet daje ci możliwość założenia sklepu bądź działań na platformach takich, jak: Allegro, Amazon czy w innych serwisach marketplace. Korzystanie ze znanych serwisów pozwala ci skupić się na konkretach: konkurowaniu ceną oraz ofertą z innymi sprzedającymi. Po stronie tych serwisów pozostaje promocja i reklama w sieci. To oni starają się przyciągnąć użytkowników. Sprzedaż za pośrednictwem sklepu internetowego to większa swoboda działania i możliwość dotarcia z obsługą zamówień do nowych klientów. Oczywiście stawiając pierwsze kroki, możesz połączyć obie rzeczy. Dzięki popularnym serwisom możesz budować rozpoznawalność marki twojego sklepu i stopniowo generować zyski właśnie z niego. Jak założyć i otworzyć własny sklep internetowy? Znacznie więcej informacji na ten temat znajdziesz w artykule na blogu ekomersiak.pl.

Wybór odpowiedniej domeny dla twojego biznesu

Jeśli wiesz już czym chcesz handlować, możesz wybrać odpowiednią domenę internetową, która posłuży do prowadzenia sklepu internetowego. To właśnie ona, tak jak wygląd sklepu, będzie wyróżniać cię w sieci. Jeśli na przykład chcesz handlować materiałami ściernymi, dobrze będzie posiadać domenę materiałyscierne.pl lub papierydoszlifowania.pl. Zakupu możesz dokonać w popularnych miejscach rejestracji domen, takich jak home.pl; ohv.pl czy nazwa.pl. To oczywiście tylko przykłady, bo jeśli chcesz kupić domenę, która należy do kogoś innego, a wydaje ci się idealna dla założenia sklepu internetowego, możesz skorzystać z giełdy domen aftermarket.pl.

Gdzie otworzyć sklep internetowy, czyli wybieramy oprogramowanie sklepu internetowego

O ile dwie poprzednie czynności były dość proste, o tyle wybór ściśle technicznych rzeczy może być dla ciebie przyczyną kłopotów. Do wyboru masz na przykład platformy open source, które pozwalają zająć się założeniem sklepu internetowego na własnym serwerze. Należą do nich takie firmy, jak: WooComerce, Magenta czy Presta Shop. Być może warto - jeśli zaczynasz przygodę ze sklepem internetowym - skorzystać z modelu SaaS. To abonamentowe platformy pozwalające stworzyć sklep internetowy praktycznie od ręki. Ty wybierasz odpowiedni abonament i masz gotowy sklep internetowy. Do nich należą takie platformy jak Shoper czy Shoplo.

Najbardziej wymagający jest e sklep indywidualny, tworzony przez programistów. Wymaga on wiele pracy specjalistów od tego rodzaju wdrożeń oraz dostosowywania do aktualnej sytuacji na rynku. Jeśli nie masz pojęcia na temat oprogramowania sklepu internetowego bądź nie posiadasz agencji, która zajmie się wdrożeniem, skup się lepiej na modelu SaaS.

Od czego zacząć konfigurowanie sklepu internetowego?

Przy zakładaniu sklepu internetowego powinieneś pomyśleć o grafice i identyfikacji wizualnej. Sklepy internetowe powstają jak grzyby po deszczu i tylko unikalne logo, niebanalna kolorystyka oraz dobrze przemyślana komunikacja pozwolą ci osiągnąć sukces. Warto, byś zobaczył, czym wyróżnia się twoja konkurencja. Zobacz, że podczas zakładania sklepu internetowego skupiają się oni na innych aspektach niż ty. Znajdź grafika, który będzie potrafił pomóc ci w realizacji twojej wizji. Niech będzie ona spójna we wszystkich kanałach, gdzie będzie można dowiedzieć się o twoim sklepie internetowym. Dotyczy to takich pojęć, jak formatowanie tekstu, wygląd linków i klikanych elementów. W tym miejscu warto pomyśleć o pozycjonowaniu sklepu internetowego, a co za tym idzie pozycji w wyszukiwarce Google.

Integracje ze sklepem internetowym

Kiedy już wprowadziłeś produkty i ich opisy w swoim sklepie internetowym, możesz przejść do integracji z różnymi systemami, które pozwolą ci funkcjonować szybko i wyróżniać się na tle innych sklepów internetowych. Podstawą jest oczywiście system płatności, który pozwoli płacić wygodnie twoim klientom za towary i usługi. Możesz skorzystać z takich systemów jak Bluemedia, który jest dostawcą rozwiązań do obsługi transakcji elektronicznych i identyfikacji klienta. Ciekawym rozwiązaniem jest także integracja twojego sklepu internetowego i jego systemu z firmą kurierską i automatyczne generowanie listów przewozowych. Potencjalni klienci zainteresują się wygodną formą dostawy.

Własny sklep online - aspekty prawne

Regulamin i wygląd sklepu internetowego oraz polityka prywatności nie powinny być skopiowane z innej strony. Jeśli chcesz zająć się prowadzeniem sklepu internetowego porządnie, skorzystaj z usług ludzi zajmujących się tym elementem w sposób profesjonalny. Warto pomyśleć o wszystkich aspektach prawnych mogących przydać się na stronie sklepu. Dotyczy to obsługi reklamacji, ewentualnych zwrotów od potencjalnych klientów czy zasad płatności internetowych. Pomoc prawna przyda się również podczas zakładania sklepu w formie jednoosobowej działalności gospodarczej, obowiązku posiadania kasy fiskalnej czy innych aspektów rejestracji sprzedaży.

Gotowe biznesplany

Gotowe biznesplany

Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!

Cena już od: 29 zł

Zobacz listę biznesplanów  ›

lub

Zleć napisanie wniosku do  Urzędu Pracy  ›

Oceń ten artykuł:


Zobacz także artykuły podobne:

Gotowe biznesplany

Gotowe biznesplany

Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!

Cena już od: 29 zł

Zobacz listę biznesplanów  ›

lub

Zleć napisanie wniosku do   Urzędu Pracy  ›

Przydatne linki: