Masz firmę? Sprawdź, czy kredyt obrotowy może pomóc Ci w prowadzeniu biznesu

Ostatnia aktualizacja: 2017-01-17  |  Średni czas czytania: 01:27
Artykuł reklamowy
Prowadzenie firmy wiąże się z koniecznością ponoszenia kosztów działalności. Pieniądze potrzebne są na start, potem na rozwój i finansowanie bieżącej działalności. By nie nadwyrężać firmowego wolnego kapitału, warto rozważyć zasadność zaciągnięcia kredytu obrotowego.
Masz firmę? Sprawdź, czy kredyt obrotowy może pomóc Ci w prowadzeniu biznesu

Jak wynika z badania przeprowadzonego przez Millward Brown, aż 59% przedsiębiorców z sektora małych i średnich przedsiębiorstw poszukuje wsparcia finansowego w prywatnych funduszach. Oznacza to, że zaciągają oni kredyty jako klienci indywidualni, by otrzymać środki z przeznaczeniem na realizowanie bieżących wydatków firmowych lub inwestycji prowadzących do rozwoju przedsiębiorstwa. Alternatywą jest kredyt obrotowy.

Kredyt obrotowy, czyli co?

Kredyt obrotowy to fundament oferty banków skierowanej do klientów biznesowych. Dla przedsiębiorców stanowi sposób na pozyskanie finansowego wsparcia, dzięki któremu można prowadzić biznes bez obawy o "pustą kasę" - szczególnie w przypadku współpracy z nierzetelnymi kontrahentami spóźniającymi się z płatnościami.

Kiedy warto zaciągnąć kredyt obrotowy?

Wielu przedsiębiorców wychodzi z założenia, że znacznie prościej jest uzyskać kredyt konsumpcyjny na osobę prywatną niż ubiegać się o kredyt dla firmy. Decyduje się na ten krok, ponieważ prawo spółek cywilnych zezwala na włączenie kredytu konsumpcyjnego w koszty jednoosobowej działalności gospodarczej. Warto jednak mieć świadomość, że nie jest to dobre rozwiązanie - w razie niepowodzenia właściciel firmy ponosi odpowiedzialność za zobowiązanie jako osoba prywatna całym swoim majątkiem. W efekcie zwiększa to ryzyko pogorszenia reputacji przedsiębiorcy. Specjaliści ds. finansów i bankowości odradzają wspomniane rozwiązanie. Rekomendują natomiast kredyt obrotowy, który warto zaciągnąć m.in. wówczas, gdy:

  • firma potrzebuje środków na pokrycie bieżących wydatków, takich jak np. opłaty za rachunki, uregulowanie faktur otrzymanych od dostawców, wypłaty pracowników;
  • zachodzi konieczność zakupu unowocześnienia przedsiębiorstwa.

W praktyce oznacza to, że kredyt obrotowy można przeznaczyć na dowolny cel związany z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Kredyt obrotowy nie dla wszystkich

Banki chętnie udzielają przedsiębiorcom kredytów obrotowych, jednak nie każda firma może liczyć na takie wsparcie. Koniecznością jest wykazywanie odpowiedniej zdolności kredytowej. Istotne znaczenie odgrywa jednak nie tylko wysokość osiąganego dochodu, ale również czas trwania działalności. Kredyt obrotowy dedykowany jest firmom, które funkcjonują na rynku co najmniej kilkanaście miesięcy (okres ten może się różnić w zależności od oferty konkretnego banku).

Niektóre banki kierują swoją ofertę kredytu obrotowego wyłącznie do firm, które rozliczają się w oparciu o księgi rachunkowe. Przedsiębiorstwa rozliczające się na podstawie ryczałtu ewidencjonowanego czy karty podatkowej muszą liczyć się z odrzuceniem wniosku kredytowego.

Weź kredyt obrotowy i zachowaj płynność finansową

Jeśli prowadzisz firmę kwalifikującą się do uzyskania pozytywnej decyzji kredytowej, pomyśl o złożeniu wniosku o kredyt obrotowy. To szansa na utrzymanie płynności finansowej, czyli kluczowego elementu zapewniającego przedsiębiorstwu stabilność. Dzięki temu zminimalizujesz prawdopodobieństwo niewypłacalności będącej pierwszym krokiem w stronę poważnych problemów finansowych i zmniejszysz ryzyko upadłości.

Oceń ten artykuł:


Zobacz także artykuły podobne:

Przydatne linki: