Strona internetowa w firmie a koszty

Ostatnia aktualizacja: 2018-11-15  |  Średni czas czytania: 02:37
Strona internetowa w firmie to nieodłączny element jej komunikacji z klientami. Wynika to z faktu, że coraz więcej klientów poszukuje dostawców towarów i usług w sieci. Niestety stworzenie i utrzymanie własnej strony stanowi dla przedsiębiorcy dodatkowy wydatek. Czy można zaliczyć go do kosztów podatkowych jako wartość niematerialną i prawną?
Strona internetowa w firmie a koszty

Zaliczenie strony www do wartości niematerialnych i prawnych można rozważać dopiero wtedy, gdy koszt wykonania witryny przekracza kwotę 10 000 zł (netto - dla podatników czynnych VAT, brutto - dla podmiotów zwolnionych z VAT). Dlatego że ustawa PIT nie wskazuje wprost, że strona może być zaliczona do wartości niematerialnych i prawnych, przeanalizujemy to zagadnienie szerzej.

Strona www może stanowić przedmiot praw autorskich, jeżeli będzie miała cechy utworu wskazane w ustawie o prawie autorskim. Zgodnie z definicją, utworem jest każdy przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze, ustalony w jakiejkolwiek postaci, niezależnie od wartości, przeznaczenia i sposobu wyrażenia.

Jeśli Twoja strona nie zawiera takich cech, to nie będzie ona wartością niematerialną i prawną. Będziesz mógł ją jednak zaliczyć bezpośrednio do kosztów uzyskania przychodu.

Jeżeli witryna spełnia kryteria utworu, to abyś mógł z niej swobodnie korzystać osoba, która ją wykonała powinna:

 • udzielić Ci licencji na wykorzystanie utworu (czyli strony) lub
 • przenieść prawa autorskie do utworu.

W przypadku, gdy koszt wykonania strony, która stanowi wartość niematerialną i prawną przewyższa kwotę 10 000 zł poniesiony wydatek należy zamortyzować w czasie. Amortyzacja to stopniowe zużywanie w czasie składników ruchomych firmy. Amortyzację wydatku na stronę internetową możesz rozpocząć najwcześniej miesiąc od wpisania jej do ewidencji i rozpoczęcia używania. Koniec amortyzacji nastąpi w dniu zrównania się odpisów amortyzacyjnych z wartością początkową. Wtedy poniesione wydatki będziesz mógł zamortyzować w czasie na zasadach określonych w ustawie o podatku PIT.

Zgodnie przepisami ustawy o PIT, okres dokonywania odpisów amortyzacyjnych od wartości niematerialnych i prawnych nie może być krótszy niż:

 • 24 miesiące - od licencji na programy komputerowe, wyświetlanie filmów oraz na emisję programów radiowych i telewizyjnych, a także od praw autorskich
 • 12 miesięcy - od poniesionych kosztów zakończonych prac rozwojowych
 • 60 miesięcy - od pozostałych wartości niematerialnych i prawnych

Zaliczenie wydatków za wykonanie strony do kosztów uzyskania przychodu

Wydatki poniesione za przygotowanie strony można zaliczyć do kosztów podatkowych. Możesz to zrobić niezależnie od tego, czy zalicza się ją do wartości niematerialnych i prawnych, czy nie. Wynika to z faktu, że obecnie posiadanie strony www przez firmę jest niemalże jej obowiązkowym elementem promocji i kontaktu z klientami. Dzięki niej firma ma szanse osiągać większe zyski. Jednak to nie zysk wpływa na zaliczenie wydatków poniesionych w celu osiągnięcia przychodu.

Jeżeli koszt stworzonej witryny nie przewyższa 10 000 zł, to wydatek należy bezpośrednio ująć w kosztach uzyskania przychodu. Podatnik czynny VAT ujmuje tę kwotę netto, a podatnik zwolniony od VAT - brutto. Należy zrobić to na podstawie faktury wystawionej przez osobę, która wykonała na Twoje zlecenie stronę www.

Przykład:
Zleciłeś wykonanie strony, po czym za usługę otrzymałeś fakturę na kwotę:
 • Wartość netto: 2 800 zł
 • Podatek VAT (23%): - 644 zł
 • Wartość brutto: 3 444 zł
Jak zaksięgować otrzymaną fakturę?
W przypadku czynnego podatnika VAT - wartość netto, czyli kwotę 2 800 zł należy ująć bezpośrednio w kosztach.
W przypadku podatnika zwolnionego z VAT - w kosztach należy ująć kwotę brutto z faktury, czyli kwotę 3 444 zł.

W rozliczeniach podatkowych Twojej firmy może pomóc Ci biuro księgowe np. największe biuro rachunkowe z dostępem do księgowości online Tax Care. Firma która oferuje pomoc księgową, wsparcie i doradztwo dla biznesu.

Inne wydatki związane ze stroną internetową, które można zaliczyć do kosztów

Stworzenie strony wiąże się z dodatkowymi wydatkami dla przedsiębiorcy. Poza kosztem samej witryny, wydatkami będą także jej uruchomienie oraz utrzymanie w sieci.

Do wydatków można zaliczyć także:

 • zakup domeny - to zasadniczy element funkcjonowania strony. Najczęściej domena odpowiada nazwie firmy lub jej skrótowi. Żeby korzystać z danej domeny, musisz wykupić prawo do jej użytkowania oraz dokonać jej rejestracji.
 • wydatki na pozycjonowanie strony - działania, które zmierzają do zapewnienia jak najlepszej pozycji, jaką zajmuje strona w przypadku jej poszukiwania przez potencjalnych klientów.
 • zakup serwera - aby strona mogła funkcjonować, musi ona mieć swoje miejsce na serwerze, za które trzeba płacić. Miejsce na serwerze jest opłacane przez cały okres funkcjonowania strony.

Każdy z tych wydatków jest również związany z prowadzoną działalnością gospodarczą. Takie wydatki jak najbardziej możesz zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu.

Ile to kosztuje?

Koszt stworzenia strony internetowej jest uzależniony np. od:

 • Jej rodzaju - strony statycznę są znacznie tańsze od stron zbudowanych w oparciu o system CMS
 • Wykonawcy - koszt zależny czy strona jest wykonywana przez freelancera czy przez agancję interaktywną
 • Szablonu graficznego - cena zależy od tego czy wybierzesz gotowy szablon, czy zostanie on przygotowany przez grafika indywidualnie dla Ciebie
 • Licencji - przy bardziej rozbudowanych projektach może okazać się, że będzie konieczny zakup licencji na wykorzystywane oporogramowanie strony

Wskazane powyżej czynniki mogą wpływać na koszt wykonania prac. Dlatego też nie można jednoznacznie oszacować ile może kosztować stworzenie Twojej strony. Jej koszt może wynieść od kilkuset złotych do kilkudziesięciu tysięcy złotych - wszystko zależy od przeznaczenia Twojej strony, zastosowanych technologii czy ewentualnych integracji z zewnętrzymi systemami.

Gotowe biznesplany

Gotowe biznesplany

Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!

Cena już od: 29 zł

Zobacz listę biznesplanów  ›

lub

Zleć napisanie wniosku do  Urzędu Pracy  ›

Oceń ten artykuł:


Zobacz także artykuły podobne:

Gotowe biznesplany

Gotowe biznesplany

Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!

Cena już od: 29 zł

Zobacz listę biznesplanów  ›

lub

Zleć napisanie wniosku do   Urzędu Pracy  ›

Przydatne linki: