System CMMS - jakie firmy najbardziej na nim skorzystają?

Ostatnia aktualizacja: 2023-10-06  |  Średni czas czytania: 01:37
Artykuł reklamowy
Koszty związane z utrzymaniem ruchu rosną, a wcale nie przekłada się to na jakość i stabilność procesów produkcyjnych? To często spotykany problem, który można jednak rozwiązać. Poniżej przeczytasz więcej na temat systemów CMMS i tego, kto powinien pomyśleć o ich wdrożeniu.
System CMMS - jakie firmy najbardziej na nim skorzystają?

Czym są systemy klasy CMMS?

CMMS (ang. computerized maintenance management system, a więc skomputeryzowane systemy zarządzania utrzymaniem ruchu) to systemy informatyczne pozwalające kompleksowo zarządzać pracami i zadaniami realizowanymi standardowo przez działy utrzymania ruchu.

Ich podstawowym zadaniem jest centralizacja danych dotyczących wykorzystywanych w przedsiębiorstwie urządzeń i infrastruktury. Dzięki temu planowanie i realizacja m.in. cyklicznych prac serwisowych czy przeglądów stają się zdecydowanie prostsze.

Znacznie łatwiej również o zapewnienie odpowiedniej komunikacji pomiędzy poszczególnymi stanowiskami czy działami, w tym również pomiędzy utrzymaniem ruchu, działem produkcji czy magazynem. Oczywiście CMMS to jeden z wielu typów narzędzi informatycznych wspierających procesy w zakładach produkcyjnych. Znakomicie odnajdują się również w ramach szerszego środowiska programistycznego, które umożliwia koordynację wszystkich procesów i zapewnienie optymalnego przepływu informacji.

Jakie funkcje oferuje CMMS?

Zakres obowiązków, z jakimi musi mierzyć się na co dzień zespół utrzymania ruchu, jest bardzo rozbudowany. Oczywiście jeszcze ważniejszą rolę odgrywają zadania realizowane w przypadku zaistnienia awarii czy nieplanowanych przestojów – taki dobry CMMS oferuje Kotrak.

Program oferuje między innymi:

  • Integracje: możliwość integracji z urządzeniami i innymi systemami informatycznymi to jedna z najważniejszych cech, jakimi powinien wyróżniać się dobry CMMS. Maszyna lub program są w stanie wymieniać z nim dane, dzięki czemu zyskujesz komplet informacji aktualizowanych w czasie rzeczywistym.
  • Mobilność: aby poznać najważniejsze informacje, nie potrzebujesz wymagającego sprzętu. Panel działa również w przeglądarce, więc możesz monitorować m.in. postęp prac czy harmonogram serwisów z praktycznie dowolnego miejsca i o dowolnym czasie.
  • Działanie jako część większego systemu: w ramach integracji z systemami do kompleksowego zarządzania zasobami firmy (np. EAM-CMMS czy ERP-CMMS) jesteś w stanie uzyskać jeszcze lepsze rezultaty i mieć zawsze pełną kontrolę nad przedsiębiorstwem.
  • Elastyczność: CMMS sprawdzi się niezależnie od rodzaju firmy i konkretnego obszaru jej działania. To świetne rozwiązanie zarówno w przypadku największych, jak i niewielkich przedsiębiorstw.

Firmy, które powinny pomyśleć o wdrożeniu CMMS

Jak widzisz, po systemy klasy CMMS może sięgnąć absolutnie każdy podmiot. Istnieje jednak kilka obszarów, w których już teraz są praktycznie niezastąpione i trudno wyobrazić sobie bez nich konkurowanie z rynkowymi rywalami. Dotyczy to przede wszystkim zakładów, które ze względu na profil działalności muszą utrzymywać znaczną liczbę maszyn, urządzeń czy infrastruktury.

Przede wszystkim odnosi się to do szeroko pojmowanej branży produkcyjnej. Wdrożenie CMMS pozwala monitorować stan parku technicznego i zapobiegać potencjalnym awariom. Ale tego typu rozwiązania znajdują również szerokie zastosowanie w sektorze energetycznym, przemyśle chemicznym, rolnictwie czy transporcie i logistyce.

Na dobrą sprawę wszędzie tam, gdzie konieczne jest zadbanie o sprawność urządzeń mechanicznych, doskonale sprawdzą się systemy CMMS.

Gotowe biznesplany

Gotowe biznesplany

Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!

Cena już od: 29 zł

Zobacz listę biznesplanów  ›

lub

Zleć napisanie wniosku do  Urzędu Pracy  ›

Oceń ten artykuł:


Zobacz także artykuły podobne:

Gotowe biznesplany

Gotowe biznesplany

Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!

Cena już od: 29 zł

Zobacz listę biznesplanów  ›

lub

Zleć napisanie wniosku do   Urzędu Pracy  ›

Przydatne linki: