Ubezpieczenie GAP - wszystko, co musisz o nim wiedzieć

Ostatnia aktualizacja: 2022-12-14  |  Średni czas czytania: 01:58
Artykuł reklamowy
Gdy zdecydujesz się na kupno nowego pojazdu w leasingu, doradca najprawdopodobniej zaproponuje Ci dodatkowo ubezpieczenie GAP. To ciekawe rozwiązanie, umożliwia bowiem zaoszczędzenie nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych w razie wystąpienia szkody całkowitej albo kradzieży samochodu. Stanowi idealne uzupełnienie OC i AC. Z naszego poradnika dowiesz się, co to jest ubezpieczenie GAP w leasingu, jakie są jego rodzaje i które pojazdy można nim objąć.
Ubezpieczenie GAP - wszystko, co musisz o nim wiedzieć

Zdjęcie: unsplash

Ubezpieczenie GAP – co to jest?

  • W przypadku wystąpienia szkody całkowitej albo kradzieży leasingowanego pojazdu znajdujesz się w podwójnie trudnej sytuacji. Z jednej strony tracisz dostęp do samochodu, który może na dodatek być ważnym elementem prowadzenia działalności gospodarczej, a z drugiej musisz dalej spłacać leasing. Oczywiście możesz liczyć na pomoc ubezpieczyciela sprawcy – w ramach jego OC, czy swojego ubezpieczyciela, jeśli wina leży po Twojej stronie lub samochód został skradziony. Wraz z upływem czasu pojazd traci jednak na wartości, a jedną z podstaw do wyliczenia wysokości odszkodowania będzie ocena rynkowej wartości pojazdu na dzień zdarzenia.
  • W związku z tym może się okazać, że jako posiadacz praktycznie nowego, zadbanego samochodu wartego w dniu zakupu na fakturze 300 tysięcy złotych, otrzymasz po jego stracie lub szkodzie całkowitej np. 180 tysięcy złotych. Przy czym dalej musisz spłacać raty leasingowe – a kwota z odszkodowania z AC może nie wystarczyć aby je pokryć.
  • Właśnie od takich sytuacji chroni ubezpieczenie GAP w leasingu. Rekompensuje całość lub część różnicy między wartością samochodu na fakturze (w przypadku GAP fakturowego) a tą ustaloną jako rynkową sprzed szkody.

Rodzaje ubezpieczenia GAP

  • Wyróżnia się trzy główne rodzaje ubezpieczenia GAP: fakturowy, indeksowy oraz casco. Różnice między nimi przedstawimy na podstawie ubezpieczenia GAP w PKO Ubezpieczenia:
  • GAP Fakturowy – w tym przypadku odszkodowanie jest wyliczane na podstawie różnicy między fakturową wartością pojazdu a kwotą otrzymaną z OC/AC lub wartością rynkową pojazdu (brana jest wyższa z tych dwóch kwot). W PKO Ubezpieczenia jest to oferta skierowana do osób zawierających nowe umowy leasingowe.
  • GAP Casco – odszkodowanie stanowi różnica między sumą ubezpieczenia AC poszkodowanego a kwotą, którą uzyskał z OC/AC lub wartością rynkową pojazdu (liczy się wyższa z tych kwot). PKO Ubezpieczenia kieruje GAP Indeksowy do osób już spłacających leasing.
  • GAP Indeksowy – odszkodowanie może wynosić do 30% wartości rynkowej pojazdu na dzień wystąpienia szkody. W PKO Ubezpieczenia GAP Casco można wykupić zarówno do nowej, jak i już trwającej umowy leasingowej.

Jaki samochód można objąć ochroną ubezpieczenia GAP?

  • O tym, jakiego typu pojazdy obejmuje ubezpieczenie GAP w leasingu, decydują Ogólne Warunki Ubezpieczenia (OWU). Część firm może np. nie uwzględniać ciągników rolniczych. By przybliżyć możliwe kryteria „zakwalifikowania” pojazdu do ochrony ubezpieczeniem GAP, ponownie posłużymy się ofertą PKO Ubezpieczenia. Firma ubezpiecza:
  • pojazdy osobowe i ciężarowe o dopuszczalnej masie całkowitej (DMC) do 3,5 tony i wartości fakturowej do 1 mln zł,
  • pojazdy osobowe i ciężarowe o DMC powyżej 3,5 tony i wartości fakturowej do 0,5 mln zł – w tym ciągniki rolnicze.
    • Przy czym pojazdy te powinny spełniać następujące warunki:
  • być objęte ubezpieczeniem AC,
  • być przedmiotem leasingu,
  • nie mogą być starsze niż 10 lat w dniu zakończenia obowiązywania umowy leasingu,
  • jeśli ubezpieczenie jest dokupowane do już trwającej umowy leasingowej, to ta nie może trwać krócej niż kolejne 12 miesięcy.

    Co istotne, jeżeli Twój pojazd jest starszy niż 10 lat albo jego wartość przekracza powyższe limity, to możesz zapytać doradcę PKO Leasing albo PKO Banku Polskiego o indywidualną ofertę. Firma umożliwia bowiem negocjowanie tych warunków umowy.

Gotowe biznesplany

Gotowe biznesplany

Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!

Cena już od: 29 zł

Zobacz listę biznesplanów  ›

lub

Zleć napisanie wniosku do  Urzędu Pracy  ›

Oceń ten artykuł:


Zobacz także artykuły podobne:

Gotowe biznesplany

Gotowe biznesplany

Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!

Cena już od: 29 zł

Zobacz listę biznesplanów  ›

lub

Zleć napisanie wniosku do   Urzędu Pracy  ›

Przydatne linki: