Zaczynasz działalność e-commerce? Odpowiedz na 3 poniższe pytania

Ostatnia aktualizacja: 2021-05-26  |  Średni czas czytania: 01:33
Artykuł reklamowy
Polski rynek e-commerce z każdym rokiem rośnie w siłę. Zgodnie z szacunkami firmy badawczej PMR, sektor ten w ciągu roku zwiększył swoją wartość z 61 mld (2019) do aż 77 mld złotych (2020). Do powyższego wzrostu znacznie przyczyniła się pandemia COVID-19, przez którą wiele sklepów było zmuszonych do zawieszenia sprzedaży stacjonarnej.
Zaczynasz działalność e-commerce? Odpowiedz na 3 poniższe pytania

Warto pamiętać jednak, że nic nie wskazuje na to, aby Polacy w najbliższych latach mieli porzucić zakupy z domowego zacisza. Jeśli planujesz otworzyć działalność o charakterze e-commerce, czeka Cię inwestycja w odpowiednią przestrzeń do składowania. Jakie wyposażenie magazynu powinieneś rozważyć w pierwszej kolejności?

Kiedy wyposażenie magazynu staje się niezbędne

Pierwsze lata prowadzenia działalności upływają zazwyczaj na możliwym cięciu kosztów. Brak budżetu, który pozwalałby na budowę czy wynajem przestrzeni magazynowej sprawia, że towary przechowywane są na prowizorycznych zapleczach. Przestrzeń ta szybko staje się jednak zbyt mała, a przemyślana aranżacja dostępnego miejsca jawi się jako jedyne możliwe rozwiązanie. Planując wyposażenie magazynów, warto zastanowić się nad odpowiedziami na 3 fundamentalne pytania.

Jakie towary znajdą się w magazynach?

Wyposażenie magazynów jest ściśle powiązane z charakterem składowanych towarów. Warto jak najszybciej ustalić, czy będą one gromadzone w kartonach czy na paletach oraz czy wśród otrzymywanych zamówień dominują te o charakterze hurtowym bądź detalicznym.

Czy magazyn będzie musiał spełniać wyjątkowe kryteria?

Jeśli Twój model biznesowy zakłada dystrybuowanie unikatowych produktów upewnij się, że ich składowanie nie wymaga wyjątkowych rozwiązań technologicznych. Być może będziesz musiał utrzymywać stałą, niską temperaturę lub magazyn będzie mierzyć się z wysokim zasoleniem bądź wilgotnością? Rozwiązaniem tego problemu jest wyposażenie magazynu w konstrukcje pokryte zabezpieczającymi farbami lub ocynkowaniem.

Co z potencjalną rozbudową?

Wyposażenie magazynów warto planować w perspektywie wieloletniej. Jednakże, konieczne zaciskanie pasa w pierwszych etapach działalności sprawia, że przedsiębiorcy szukają możliwych kompromisów. Jednym z nich są regały o modułowej budowie, które można dopasować do bieżącego asortymentu sklepu, skutecznie zagospodarowując całą dostępną przestrzeń.

Najbardziej wydajnymi magazynami są jednak te, w których wdrożono inteligentne systemy zarządzania (ang. WMS),umożliwiające cyfryzację najważniejszych procesów logistycznych. Za ich pomocą można zarządzać otrzymanymi zwrotami, nadzorowanie stany magazynowe i usprawnić wewnętrzny przepływ informacji.

Czy warto kompletować wyposażenie magazynów samodzielnie?

Decydując się na wynajęcie przestrzeni magazynowej, wielu przedsiębiorców decyduje się na bieżący zakup niezbędnych konstrukcji. Jednakże, niewłaściwa strategia kompletowania sprzętu może sprawić, że magazyn nie spełni pokładanych w nim oczekiwań.

Z pomocą przychodzą wówczas firmy, zajmujące się zarówno produkcją, jak i projektowaniem przestrzeni składowania, takich jak Nedcon Silesia. Przedsiębiorstwo to przeprowadziło ponad 1000 realizacji dla dużych i średnich firm na terenie całej Polski. Zapoznaj się z ofertą na stronie internetowej nedcon.pl - poznaj najpopularniejsze typy regałów magazynowych i dowiedz się, które z nich okażą się nieocenione dla branży e-commerce.

Gotowe biznesplany

Gotowe biznesplany

Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!

Cena już od: 29 zł

Zobacz listę biznesplanów  ›

lub

Zleć napisanie wniosku do  Urzędu Pracy  ›

Oceń ten artykuł:


Zobacz także artykuły podobne:

Gotowe biznesplany

Gotowe biznesplany

Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!

Cena już od: 29 zł

Zobacz listę biznesplanów  ›

lub

Zleć napisanie wniosku do   Urzędu Pracy  ›

Przydatne linki: