Zakładanie spółek za granicą - dlaczego warto?

Ostatnia aktualizacja: 2019-11-17  |  Średni czas czytania: 02:12
Artykuł reklamowy
W ostatnich latach coraz większa liczba polskich przedsiębiorców decyduje się na założenie firmy za granicą lub przenosi swe istniejące biznesy poza kraj. Głównym powodem tego stanu rzeczy jest fakt, że obciążenia finansowe dla firm są w Polsce dość znaczne na tle innych krajów członkowskich Unii Europejskiej. Ponadto wsparcie dla przedsiębiorców nie jest zadowalające, zaś regulacje prawne (szczególnie w zakresie prawa podatkowego) ulegają niezwykle częstym zmianom – z reguły na mniej korzystne. Optymalizacja podatkowa to jednak nie wyłączny powód, dla którego przedsiębiorcy decydują się na założenie działalności gospodarczej za granicą.
Zakładanie spółek za granicą - dlaczego warto?

Zalety zakładania spółki za granicą

Najczęściej wybieraną formą prawną dla nowej firmy zagranicznej jest spółka – dzieje się tak za względu na fakt, że przepisy prawne dotyczące spółek offshore przewidują liczne korzyści podatkowe dla inwestorów zagranicznych, a także minimum formalności i obowiązków administracyjnych.

Do najważniejszych korzyści wynikających z prowadzenia firmy za granicą, poza już wspomnianą optymalizacją obciążeń podatkowych, należą również:

  • zredukowana biurokracja,
  • klarowne i zrozumiałe przepisy prawa,
  • niskie obciążenia fiskalne,
  • korzystne warunki dla rozwoju firm,
  • możliwość efektywnego rozszerzenia działalności na nowe rynki,
  • uzyskanie dostępu do większej liczby specjalistów,
  • niższe koszty zatrudnienia pracowników.

Rejestracja działalności gospodarczej za granicą jest także jednym ze sposobów na zabezpieczenie osobistego majątku przedsiębiorcy przed wierzycielami. Aktualnie obowiązujące przepisy prawa nie zabraniają podejmowania działań, które mają na celu osiągnięcie takiej ochrony.

Najpopularniejsze kraje, gdzie zakłada się spółki

Zakładanie firmy za granicą najlepiej zacząć od jasnego sprecyzowania powodu, dla którego działalność ma być prowadzona w danej jurysdykcji. Przyczyny mogą być bowiem bardzo różne i to od nich będzie zależeć wybór konkretnego kraju, gdyż w każdym z nich obowiązują odmienne regulacje prawne, co przekłada się na większe lub mniejsze korzyści z zakładania firmy w danym państwie.

W Internecie można znaleźć wiele różnych rankingów najpopularniejszych krajów, w których przedsiębiorcy zakładają spółki, trzeba jednak brać pod uwagę to, że zestawienia te są sporządzane pod określonym kątem. Nie ulega jednak wątpliwości, że w ostatnim czasie szczególnie dużym zainteresowaniem cieszą się między innymi:

  • Wielka Brytania,
  • Wyspy Marshalla,
  • Gibraltar,
  • Malta,
  • Kostaryka,
  • Cypr,
  • Słowacja,
  • Liechtenstein.

Jak wyglądają procedury?

Rejestracja firmy za granicą może być procesem niezwykle prostym i łatwym, jak też skomplikowanym i długotrwałym – zależy to wyłącznie od systemu prawnego kraju, w którym spółka będzie rejestrowana. Różne są także koszty rozpoczęcia działalności, wysokość należnych opłat administracyjnych czy nawet sam poziom biurokracji.

Dla przykładu:

  • w Wielkiej Brytanii założenie spółki Ltd. (czyli odpowiednika polskiej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością) nie wymaga tego, by przedsiębiorca zamieszkiwał terytorium Anglii;
  • w Niemczech kapitał zakładowy spółek GmbH ma ustawowo określoną minimalną wartość 1 euro, jednak musi zostać podniesiony do 25000 euro w trakcie kilku pierwszych lat funkcjonowania firmy;
  • w Norwegii założenie jednoosobowej działalności gospodarczej nie podlega opłacie (jest darmowe), ale opłaty administracyjne są bardzo wysokie;
  • w Rumunii małe firmy o dochodzie w ciągu roku nieprzekraczającym 2,3 mln lei mogą cieszyć się niskim podatkiem CIT – to zaledwie 3%;
  • na Cyprze zarejestrowanie spółki Ltd. nie wymaga posiadania kapitału zakładowego w ogóle, zaś same formalności związane z zarejestrowaniem firmy zajmą zaledwie około 7 dni.

Warto skorzystać z pomocy specjalistów

Własna firma za granicą może stanowić skuteczne rozwiązanie dla wielu problemów doskwierających przedsiębiorcom, szczególnie kłopotów związanych z prawem podatkowym i jego zmianami. Rejestrowanie firmy za granicą najlepiej jednak powierzyć specjalistom – szczególnie wtedy, gdy rejestracja taka ma się odbyć w kraju, którego języka ani systemu prawnego przedsiębiorca nie zna, choć jest korzystny dla prowadzenia biznesu.

Wsparcie ze strony ekspertów pozwoli również uniknąć wielu błędów i problemów, co z kolei przełoży się na szybsze rozpoczęcie działalności na wybranym rynku. Doskonałym pomysłem jest powierzenie usług kancelarii, która oprócz samego zakładania spółek oferuje także usługi łącznikowe. Dzięki temu przedsiębiorca nie musi na własną rękę szukać za granicą np. personelu, powierzchni magazynowej, siedziby czy zastanawiać się, jakie dokładnie w danym państwie panują zwyczaje gospodarcze.

Gotowe biznesplany

Gotowe biznesplany

Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!

Cena już od: 29 zł

Zobacz listę biznesplanów  ›

lub

Zleć napisanie wniosku do  Urzędu Pracy  ›

Oceń ten artykuł:


Zobacz także artykuły podobne:

Znajdź urząd

Lista urzędów dla wybranych miejscowości

Baza kodów PKD

(Aktualna Polska Klasyfikacja Działalności)

Kody PKD ›
Gotowe biznesplany

Gotowe biznesplany

Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!

Cena już od: 29 zł

Zobacz listę biznesplanów  ›

lub

Zleć napisanie wniosku do   Urzędu Pracy  ›

Przydatne linki: