Czy franczyza się opłaca, ile można zarobić na franczyzie?

Ostatnia aktualizacja: 2018-11-08  |  Średni czas czytania: 04:18
Założenie własnej działalności gospodarczej to spore wyzwanie, a przejście całego procesu rozkręcania biznesu nie zawsze gwarantuje sukces. Dlatego zamiast budować coś nowego, warto zastanowić się nad franczyzą, która pomoże Ci zminimalizować ryzyko porażki. W tym artykule dowiesz się czy franczyza się opłaca i ile można na niej zarobić.
Czy franczyza się opłaca, ile można zarobić na franczyzie?

Czym jest franczyza?

Franczyza to opracowany i sprawdzony system sprzedaży towarów, usług lub technologii. System ten opiera się na współpracy pomiędzy franczyzodawcą i jego franczyzobiorcami, którzy są niezależnymi od siebie przedsiębiorstwami. Współpraca ta bazuje na pakiecie know-how, który opisany jest w umowie franczyzowej.

Jaką branżę wybrać?

Jeżeli chcesz rozpocząć własną działalność gospodarczą w systemie franczyzowym, najpierw musisz zastanowić się nad wyborem odpowiedniego dla siebie konceptu. Obecnie franczyzę oferuje coraz więcej firm z przeróżnych dziedzin działalności. Możesz wybrać między innymi:

  • biura nieruchomości
  • biura turystyczne
  • sklepy odzieżowe, obuwnicze, spożywcze
  • restauracje i pizzerie
  • bary szybkiej obsługi

Przy wyborze branży, w jakiej mógłbyś prowadzić biznes, warto kierować się własnymi zainteresowaniami. W końcu praca może być nie tylko obowiązkiem, ale również przyjemnością, pasją i spełnieniem marzeń.

Który koncept franczyzowy wybrać?

Wybór branży to pierwszy krok. Następnie musisz wybrać odpowiedniego partnera biznesowego, pod którego szyldem chcesz prowadzić biznes. W tym celu powinieneś przeanalizować kilka aspektów:

  • ugruntowana pozycja franczyzodawcy na rynku - im bardziej znana marka, tym dla Ciebie lepiej, ponieważ nie będziesz miał problemu z brakiem klientów. Nie od dzisiaj wiadomo, że ludzie lubią korzystać ze sprawdzonych rozwiązań. Poza tym nie zaszkodzi również zorientować się w jakiej kondycji finansowej jest potencjalny franczyzodawca.
  • własne możliwości finansowe - przystąpienie do jakiejkolwiek sieci franczyzowej będzie oznaczało, że musisz ponieść na ten cel koszty Dlatego, planując biznes, warto również gromadzić pieniądze. Wkład własny będzie zależał od branży jaką wybierzesz oraz firmy, z którą będziesz współpracował, dlatego suma wahać się może od 4000 zł do 160 000 zł lub więcej.
  • koszty miesięcznego utrzymania działalności - zainwestowanie w biznes to jedno, a bieżące wydatki to drugie. Warto mieć zatem przygotowane wolne środki, które będziesz mógł przeznaczyć na koszty działalności ponoszone w pierwszych miesiącach. Nigdy nie jest tak, że firma od początku przynosi zyski - do tego trzeba czasu, ale zanim on upłynie, nie możesz pozwolić sobie na tonięcie w długach.
  • długość macierzystej firmy na rynku - długość istnienia firmy na rynku oznacza jej doświadczenie. Im dłużej, tym jest ono większe. Wtedy masz również pewność, że skoro dana firma działa na rynku przez określony czas, to znaczy że pomysł na biznes i sposób jego realizacji sprawdza się i odnosi sukcesy.

Rekrutacja do sieci franczyzowej wygląda różnie. Zależy to głównie od firmy. Ale jedno pozostaje niezmiennie - przystąpienie do rekrutacji odbywa się na podstawie zgłoszenia, które jeżeli wypadnie pozytywnie, przechodzi na dalszy etap. Najczęściej drugim etapem jest po prostu rozmowa kwalifikacyjna. Dokładna selekcja kandydatów wynika stąd, że franczyzodawcy najczęściej również osiągają zyski z prowadzonych na licencji punktów i też nie chcą ryzykować tym, że któryś punkt zaraz upadnie.

Jeżeli Twoja kandydatura na franczyzobiorcę zostanie przyjęta zostaniesz zaproszony na szkolenia. Jest to nieodłączny element do podjęcia działalności w sieci franczyzowej, ponieważ tam dowiesz się o specyficznych zasadach prowadzenia działalności i obsłudze klienta. Długość szkoleń też się różnią, ale warto uzbroić się w tej kwestii w cierpliwość.

Dlaczego franczyza jest chętnie wybieraną formą działalności?

Franczyza jest chętnie wybierana ze tego względu, że ma wiele zalet. Przede wszystkim franczyza to gotowy sposób na biznes, dzięki czemu franczyzobiorca nie idzie w nieznane, a wie jakie czekają na niego pułapki i jak ich uniknąć. Poza tym prowadzenie firmy w sieci franczyzowej często umożliwia zakup towarów po korzystniejszych cenach, ponieważ franczyzodawcy zazwyczaj współpracują z określonymi dostawcami.

Oprócz korzyści wynikających z franczyzy, ma ona również wady. Przede wszystkim wadą jest konieczność dostosowania się do zasad panujących w całej sieci. Godząc się na prowadzenie działalności według reguł opracowanych przez inną osobę, musisz ich przestrzegać i nie masz możliwości ich ulepszać. O wprowadzaniu zmian do sieci decyduje franczyzodawca. Jednak mimo tego, coraz więcej osób decyduje się podjąć działalność gospodarczą na zasadach franczyzy. Przemawia za tym głównie gotowy pomysł na biznes oraz to, że jest on już sprawdzony i niemalże pewny.

Czy franczyza się opłaca?

Chcąc dołączyć do sieci franczyzowej, na pewno zastanawiasz się czy takie rozwiązanie będzie dla Ciebie opłacalne. Jeżeli przyłożysz się do prowadzenia firmy, to z pewnością po jakimś czasie zaczniesz zarabiać. Mimo pracy na cudzym pomyśle, to Ty kierujesz swoją firmą i od Ciebie zależeć będzie jej sukces. Zanim jednak biznes zacznie przynosić zyski, przygotuj się na wydatki.

Koszty ponoszone na działalność

Koszty, jakie wiążą się z działalnością na zasadach franczyzy możemy podzielić na dwie kategorie:

  • koszty na rozpoczęcie działalności,
  • koszty stałe.

Koszty na rozpoczęcie działalności to wydatki związane z wynajęciem lokalu oraz sprzętu, w który koniecznie trzeba ten lokal wyposażyć. Cena lokalu będzie zależała przede wszystkim od jego wielkości oraz położenia. Konieczne mogą się również okazać środki na dostosowanie lokalu - szczególnie jeżeli wchodzisz w gastronomię, gdzie lokale urządzane są w taki sam sposób. Poza lokalem i wyposażeniem do kosztów na rozpoczęcie działalności należy doliczyć opłatę licencyjną - jest to opłata za możliwość używania logo i nazwy franczyzodawcy.

Do kosztów stałych należy zaliczyć przede wszystkim opłaty franczyzowa, która zależna jest od zakresu współpracy między przedsiębiorcami. Poza tym kosztami stałymi są opłaty za czynsz, media, a także koszty zakupu towarów.

Początki działalności

Początki działalności, nawet tej z gotowym pomysłem i sposobem działania, są trudne. Działając w systemie franczyzowym musisz zdawać sobie sprawę z tego, że sam wszystkiego nie zrobisz. Kluczem do sukcesu będzie zespół. Dobranie odpowiednich ludzi do pracy będzie na pewno dla Ciebie wyzwaniem. Przede pracowników musisz odpowiednio wybrać i wyszkolić tak, aby ich praca spełniała standardy obowiązujące w całej sieci franczyzowej.

Otwarcie firmy wiąże się przybyciem wielu nowych obowiązków. Może się więc zdarzyć, że będziesz nie wysypiał, a nadmiar obowiązków może Cię czasami przytłaczać. Dużym ułatwieniem w biznesie franczyzowym jest wsparcie franczyzodawcy. Dzięki temu możesz spokojnie skupić się na rozwoju firmy.

Zyski z działalności

Przychód osiągany przez franczyzobiorców zależeć będzie od wielu czynników. W głównej mierze dochód zależy od lokalizacji punktu i jego grupy docelowej. Na osiągane zyski będzie miała również wpływ Twoja praca. Żaden przedsiębiorca nie osiągnie sukcesu jeżeli sam nie podwinie rękawów i nie weźmie się do pracy. Poza tym musisz odpowiednio firmą zarządzać.

Na osiągane zyski może mieć również wpływ to, jak długo Twój lokal już istnieje. Z biegiem czasu Twoja firma ma szansę zdobywać nowych klientów i sprawiać, że chętnie będą do Ciebie wracać.

Mimo wszystko ciężko określić jest moment, w którym Twoja firma będzie przynosić zyski. Wiadomo, że początkowo raczej trzeba ponosić koszty nic z tego nie mając, jednak najwięcej wydatków pojawia się przy samym otwieraniu działalności. Późniejsze wydatki to poza kosztami stałymi sporadyczne koszty dotyczące na przykład naprawy sprzętu. Zyski zależą od dynamiki rozwoju firmy i możesz je osiągnąć nawet w pierwszym miesiącu działalności o ile tylko masz dobry marketing i stosunkowo niskie opłaty stałe.

Czy franczyza się opłaca - podsumowanie

Franczyza jest dobrą opcją dla osób, które chcą prowadzić biznes, mają środki finansowe oraz chcę się związać ze znaną marką. Takie rozwiązanie jest zdecydowanie bezpieczniejsze, ponieważ możesz uniknąć ewentualnego ryzyka związanego z podejmowaniem złych decyzji. Przy odpowiednim zarządzaniu i stosowaniu się do zasad panujących w sieci franczyzowej poniesione nakłady finansowe w końcu się zwrócą - pomoże Ci w tym również wsparcie franczyzodawcy, odpowiednio prowadzony marketing i dobrej jakości towary.

Gotowe biznesplany

Gotowe biznesplany

Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!

Cena już od: 29 zł

Zobacz listę biznesplanów  ›

lub

Zleć napisanie wniosku do  Urzędu Pracy  ›

Oceń ten artykuł:


Zobacz także artykuły podobne:

Znajdź urząd

Lista urzędów dla wybranych miejscowości

Baza kodów PKD

(Aktualna Polska Klasyfikacja Działalności)

Kody PKD ›
Gotowe biznesplany

Gotowe biznesplany

Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!

Cena już od: 29 zł

Zobacz listę biznesplanów  ›

lub

Zleć napisanie wniosku do   Urzędu Pracy  ›

Przydatne linki: