Jak i gdzie sprawdzić czy firma istnieje?

Ostatnia aktualizacja: 2019-03-18  |  Średni czas czytania: 03:10
Planujesz podjąć współpracę z inną firmą? Warto przedtem sprawdzić wiarygodność swojego kontrahenta, a przede wszystkim to, czy przedsiębiorstwo rzeczywiście istnieje. W internecie znajdziesz wiele firm, które oferują usługi dostarczania informacji na temat działalności wybranego przedsiębiorstwa, ale w takim przypadku musisz liczyć się z poniesieniem kosztów. W tym artykule podpowiadamy jak i gdzie sprawdzić czy firma istnieje przy użyciu ogólnodostępnych źródeł.
Jak i gdzie sprawdzić czy firma istnieje?

Do sprawdzenia czy dana firma istnieje będziesz potrzebował jej podstawowych danych, do których należą:

Posiadanie przynajmniej jednej z tych informacji umożliwi Ci sprawdzenie czy firma istnieje w odpowiednich rejestrach.

Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej (CEIDG)

Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej, bardziej znana w skrócie - CEIDG, jest rejestrem dla jednoosobowych działalności gospodarczych oraz wspólników spółki cywilnej. Można więc powiedzieć, że CEIDG jest rejestrem przeznaczonym dla osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą.

Wyszukanie przedsiębiorcy w rejestrze CEIDG jest możliwe, jeżeli posiadasz przynajmniej jedno z następujących danych:

  • imię i nazwisko przedsiębiorcy,
  • adres,
  • numer NIP,
  • numer REGON.

Znalezienie danego przedsiębiorcy w rejestrze CEIDG jest najszybsze poprzez wpisanie jego unikatowych danych takich jak numer NIP czy REGON. Przy innych danych - na przykład przez wpisanie samego imienia i nazwiska przedsiębiorcy - wyników wyszukiwania może być więcej, więc możesz mieć problem ze znalezieniem właściwego przedsiębiorcy. Natomiast w przypadku wpisania niepełnego adresu, na przykład tylko miasta i nazwy ulicy - w wynikach wyszukiwania wyświetlą się wszyscy przedsiębiorcy prowadzący działalność na tej ulicy.

Jakie dane o przedsiębiorcy znajdziesz w CEIDG? W rejestrze istnieją podstawowe informacje na temat wyszukiwanego przedsiębiorcy. Należą do nich między innymi:

  • data rozpoczęcia działalności,
  • adres,
  • adres e-mail o ile nie został on zastrzeżony,
  • status przedsiębiorcy - czy jest aktywny, czy może zawiesił on swoją działalność,
  • rodzaje działalności gospodarczej,
  • dane pełnomocników,
  • spółki cywilne, w których wspólnikiem jest dany przedsiębiorca.
Wyszukiwarka CEIDG

Wyszukane dane o znalezionej firmie możesz wydrukować bezpośrednio ze strony internetowej bądź po pobraniu pliku w formacie PDF.

Uwaga!
Szukając danego przedsiębiorcy w rejestrze, sprawdź czy nie został on z niego wykreślony. W takim przypadku przy wyszukiwaniu zaznacz okienko „uwzględnij wykreślone” - dzięki temu w wynikach wyszukiwania pojawią się również firmy wykreślone z CEIDG.

Krajowy Rejestr Sądowy (KRS)

Krajowy Rejestr Sądowy jest rejestrem przeznaczonym między innymi do ewidencji spółek prawa handlowego (zarówno osobowych, jak i kapitałowych). Należą do nich między innymi: Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (sp. z o.o.), Spółka jawna (sp.j.), Spółka komandytowa (sp.k.), Faktura zaliczkowa.

W internetowej wyszukiwarce KRS interesującą Cię spółkę możesz wyszukać po jej numerze NIP, REGON czy KRS, a także za pomocą jej nazwy i miejscowości, w której ma ona siedzibę. Warto jednak wpisać takie dane, które zmniejszą liczbę wyników wyszukiwania - może bowiem okazać się, że spółek o takiej samej jest kilka lub kilkanaście w całej Polsce i będzie Ci trudno znaleźć tą odpowiednią. Musisz pamiętać również o tym, że wyszukiwarka KRS nie wyświetla żadnych wyników wyszukiwania, jeżeli jest ich więcej niż 100. Jeżeli więc wpiszesz w wyszukiwarkę tylko miasto Warszawa, to możesz być pewny, że nie otrzymasz żadnych wyników, ponieważ w tym mieście działa więcej niż 100 przedsiębiorstw zarejestrowanych w KRS.

Jeżeli w wyszukiwarce wpiszesz dane, które pozwolą Ci na znalezienie interesującego Cię przedsiębiorstwa, to podmiot ten wyświetli się na liście. Dopiero później po wejściu w szczegółowe informacje dostaniesz się na stronę, na której znajdziesz podstawowe informacje o firmie, która Cię interesuje (na przykład adres, forma działalności, numery identyfikacyjne, data wpisu lub wykreślenia z rejestru). Informacje zawarte w KRS nie kończą się na tych podstawowych. Jeżeli szukasz bardziej szczegółowych informacji na temat interesującego Cię przedsiębiorstwa - możesz pobrać plik PDF, w którym znajdziesz między innymi następujące dane:

  • organy reprezentujące spółkę i ich skład,
  • dane wspólników,
  • kapitał spółki,
  • przedmiot działalności spółki,
  • informacje o ewentualnym postępowaniu upadłościowym,
  • informacje o ewentualnych wierzytelnościach,
  • zmiany w KRS,
  • zawieszenie działalności.
Wyszukiwarka KRS

Szczegółowy raport o spółce możesz uzyskać tylko wówczas, gdy spółka aktualnie znajduje się w rejestrze. Oznacza to, że nie będziesz mógł otrzymać takich informacji o spółce, która została wykreślona z rejestru.

Dodatkowo na stronie KRS możesz sprawdzić dokumenty finansowe firmy za ostatni dostępny rok. Podając numer KRS możesz sprawdzić podstawowe infroacje na temat stanu finansowego firmy - ekrs.ms.gov.pl/rdf/pd/search_df.

Krajowy Rejestr Podmiotów Gospodarki Narodowej (REGON)

Krajowy Rejestr Podmiotów Gospodarki Narodowej jest prowadzony przez Główny Urząd Statystyczny. W rejestrze REGON znajdziesz dane między innymi dotyczące spółek cywilnych, których nie odnalazłeś w CEIDG.

Wyszukiwarka REGON

Inne rejestry przydatne w sprawdzeniu kontrahenta

Przed wejściem we współpracę przede wszystkim należy sprawdzić czy firma, z którą zamierzasz prowadzić interesy w ogólne istnieje. Poza tym, warto również dowiedzieć się, na ile Twój przyszły kontrahent jest wiarygodny.

Z pomocą mogą przyjść Ci następujące rejestry:

Podsumowanie

Prowadzenie interesów z drugą osobą to niełatwa sztuka, tym bardziej jeżeli trafisz na kontrahenta, który nie będzie w stosunku do Ciebie uczciwy. Dlatego przed wejściem we współpracę, warto jest sprawdzić swojego przyszłego biznesowego partnera. Jest to kwestia Twojego bezpieczeństwa - z czasem może bowiem okazać się, że na przykład zainwestujesz pieniądze, a w zamian usługi nie otrzymasz i nie będziesz mógł skontaktować się z kontrahentem bo firma nie istnieje. Inna sytuacja - gdy druga strona nie jest w stanie regulować zobowiązań, bo jest na skraju upadłości. Właśnie takie sytuacje przemawiają za tym aby sprawdzać czy dana firma istnieje, a także ewentualnie jaka jest jej kondycja. Inaczej możesz stać się łatwym celem, który będzie można oszukać - a najbardziej straci na tym Twoja firma i Ty.

Gotowe biznesplany

Gotowe biznesplany

Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!

Cena już od: 29 zł

Zobacz listę biznesplanów  ›

lub

Zleć napisanie wniosku do  Urzędu Pracy  ›

Oceń ten artykuł:


Zobacz także artykuły podobne:

Gotowe biznesplany

Gotowe biznesplany

Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!

Cena już od: 29 zł

Zobacz listę biznesplanów  ›

lub

Zleć napisanie wniosku do   Urzędu Pracy  ›

Przydatne linki: