Jak sprawdzić czy jestem w BIK?

Ostatnia aktualizacja: 2019-12-06  |  Średni czas czytania: 04:59
Starając się o kredyt, bank zanim Ci go udzieli, sprawdzi Twoją historię zgromadzoną w BIK. Jest to jeden z elementów sprawdzania Twojej zdolności kredytowej. Jak sprawdzić czy jesteś w bazie BIK? Informacje na ten temat znajdziesz w tym artykule.
Jak sprawdzić czy jestem w BIK?

Co to jest BIK?

Biuro Informacji Kredytowej (BIK) to instytucja zajmująca się gromadzeniem, przechowywaniem i udostępnianiem informacji gospodarczych. Dane znajdujące się w BIK dotyczą zarówno klientów banku, jak i innych podmiotów gospodarczych, takich jak SKOK-i oraz firmy pożyczkowe.

Sam BIK podaje, że zgromadzone w nim dane obejmują ponad 23 milionów osób oraz ponad 130 milionów rachunków bankowych. BIK poświadcza również terminowo spłacane zobowiązania aż w 90% znajdujących się w nim danych.

Biuro Informacji Kredytowej przechowuje informacje o wszystkich zaciąganych przez daną osobę zobowiązaniach aż do momentu gdy zostaną one spłacone. Regulowanie należności w terminach pozwala na zbudowanie dobrej historii kredytowej, która umożliwia późniejsze otrzymanie kolejnego kredytu, ponieważ bank zakłada, że spłacenie poprzednich zobowiązań pozwoli Ci również na spłatę następnych.

Należy także dodać, że do bazy BIK zapisywane są również osoby, które są poręczycielami kredytobiorców. Jeśli jesteś poręczycielem, zanim zaczniesz sam starać się o kredyt, warto sprawdzić informacje na swój temat w BIK. Jak sprawdzić czy jesteś BIK, dowiesz się w dalszej części artykułu.

W jaki sposób BIK pozyskuje dane?

Rejestr prowadzony przez BIK obejmuje dane wszystkich osób, które obecnie spłacają albo korzystały w przeszłości z kredytów bankowych. Dotyczy to wszelkich form usług z jakich można korzystać w banku - kredytów ratalnych, debetu na rachunku czy karty kredytowej.

Dane, które znajdują się w rejestrze BIK pochodzą od samych banków i instytucji finansowych udzielających pożyczek. Przekazywanie informacji odbywa się przede wszystkim za pomocą wniosków o kredyt lub pożyczkę, gdzie klienci udostępniają mnóstwo informacji - od danych osobowych po informacje o liczbie posiadanych kredytów i szczegółowe plany dotyczące nowego zobowiązania.

Informacje na Twój temat dostają się do Biura Informacji Kredytowej za każdym razem gdy bierzesz kredyt lub zaciągasz pożyczkę, o ile podmiot udzielający pożyczek współpracuje z BIK.

Do rejestru przekazywane są następujące dane:

  • dane osobowe,
  • informacje o rodzaju zobowiązania,
  • informacje o poręczonych kredytach,
  • informacje o terminowej spłacie zobowiązania,
  • informacje o posiadanych zaległościach w spłacie zobowiązań.

Dane zawarte w BIK są aktualizowane raz w miesiącu przez cały okres, w którym masz spłacać zobowiązanie. Zasadniczo, aby Twoje dane mogły być umieszczone w BIK potrzeba do tego Twojej zgody. W praktyce nie masz na to wpływu, ponieważ zapis na temat zgody najczęściej znajduje się w umowie kredytowej.

Jak sprawdzić czy jesteś w BIK?

Sprawdzenie siebie w rejestrze BIK nie jest skomplikowane, a zrobienie tego przed staraniem się o kredyt może Ci przynieść wiele korzyści. Jak sprawdzić czy jesteś w BIK? Przedstawiamy krótką instrukcję.

Po pierwsze. Wejdź na stronę BIK i załóż konto w serwisie. Do wyboru masz kilka kont:

  • informacja ustawowa - jest to konto bezpłatne, które umożliwia pobranie raportu dotyczących informacji przekazanych do BIK-u;
  • profil kredytowy plus - umożliwia stały dostęp do bazy BIK oraz sprawdzanie historii kredytowej i scoring punktowy;
  • BIK Pass - umożliwia dostęp do informacji o zobowiązaniach oraz ocenie punktowej oraz generowanie raportów w formie gotowej do wydruku;
  • alerty BIK - stanowią ochronę przed wyłudzeniami przez wysyłanie powiadomień.

W celu rejestracji w serwisie kliknij „zaloguj się” a następnie „zarejestruj się”. Po otwarciu się formularza musisz wpisać swoje dane:

  • imię i nazwisko
  • adres e-mail
  • numer telefonu
  • dane z dokumentu tożsamości - rodzaj dokumentu, seria i numer dokumentu, data ważności oraz numer PESEL
  • adres zamieszkania - kod pocztowy i miejscowość, ulica, numer domu/lokalu oraz informacja o adresie do korespondencji
  • wyrażenie zgody na które się zgadzasz oraz potwierdzenie zapoznania się z regulaminem świadczenia usług drogą elektroniczną w Portalu BIK

Po drugie. Zweryfikuj swoją tożsamość. Weryfikacja polega na tym, że musisz wysłać skan lub zdjęcie dowodu osobistego. Wówczas BIK ma pewność, że nie dojdzie do kradzieży poufnych danych przez osobę postronną.

Po trzecie. Wykonaj przelew weryfikacyjny. Jego wysokość wynosi 1 zł. Co ważne, dane z Twojego konta bankowego powinny zgadzać się z tymi, które podałeś podczas rejestracji w bazie BIK.

Po czwarte. Wprowadź otrzymany wiadomością SMS kod autoryzacyjny. Pozwoli Ci on utworzyć hasło do konta i zalogować się w serwisie.

Po piąte. Ostatnim krokiem jest wybór zakresu usług. BIK oferuje kilka rodzajów usług, które możesz dopasować do swoich potrzeb. Obecnie oferowane usługi dla klientów indywidualnych przedstawia tabela:

Produkt Opis usługi Okres ważności Cena brutto
Pakiet BIK Pakiet ten zawiera:
·  12 raportów BIK
·  Alerty BIK
·  Wskaźnik BIK
12 miesięcy 99 zł
Wskaźnik BIK Usługa gwarantuje przekazywanie informacji o bieżącym statusie klienta za pomocą wskaźników:
·  zielony - spłaty bez opóźnień
·  żółty - spłaty z opóźnieniami do 30 dni
·  czerwony - spłaty z opóźnieniem powyżej 30 dni
12 miesięcy 24 zł
Raport BIK Pozwala na weryfikację historii kredytowej, dostęp do oceny punktowej oraz wskaźnika kondycji finansowej Jednorazowy 39 zł
Alerty o kontrahencie Służy monitorowaniu czy dany kontrahent płaci w terminach. Powiadomienia wysyłane są za pomocą SMS i e-mail 12 miesięcy 29 zł
Paczka 3 Raporty BIK Umożliwia częstą weryfikację terminowości spłaty i szczegółów zobowiązań 3 miesiące 78 zł
Raport o kontrahencie Pozwala na sprawdzenie kondycji finansowej danej firmy Jednorazowe 24 zł
Wskaźnik o kontrahencie Umożliwia weryfikację sytuacji płatniczej konkretnej firmy 12 miesięcy 24 zł

Uwaga! Podane ceny są cenami obowiązującymi w momencie pisania tego artykuły i mogą ulec zmianie. Aktualną ofertę znajdziesz na stronie bik.pl.

Raport ze swojej historii kredytowej możesz uzyskać wyłącznie online. Nie możesz tego zrobić telefonicznie ani bezpośrednio w siedzibie BIK.

Jak sprawdzić czy jesteś w BIK za darmo?

Dostęp do swojej historii kredytowej w BIK możesz również otrzymać bez konieczności uiszczania opłat za raport. Dotyczące Ciebie informacje otrzymasz w formie „kopii danych” jednak pod warunkiem, że wnioskujesz o nią nie częściej niż raz na 6 miesięcy.

Niestety czas oczekiwania na darmowy raport z BIK jest zdecydowanie dłuższy, niż jak to jest w płatnej wersji. Jeżeli nie zależy Ci na czasie i zdecydujesz się uzyskanie informacji z BIK bez opłat, możesz zawnioskować o raport na trzy sposoby:

  • osobiście w Centrum Obsługi Klientów Biura Informacji Kredytowej w Warszawie,
  • przesyłając wniosek tradycyjną pocztą,
  • przesyłając wniosek przez swoje konto na Portalu BIK.

Jakie dane uzyskasz z BIK?

Mając już konto w serwisie BIK możesz uzyskać indywidualny raport na swój temat.

Po zalogowaniu się na swój profil masz możliwość uzyskania:

  • informacji ustawowej - którą możesz otrzymać bezpłatnie, o czym przeczytasz w poprzednim punkcie;
  • pakiet 12 raportów z BIK, który można wykorzystać w ciągu roku. W pakiecie tym dodatkowo otrzymasz Alerty BIK oraz możliwość zastrzegania dokumentów tożsamości. Alert BIK otrzymasz w momencie, gdy do bazy wpłynie informacja o kredycie na Twoje nazwisko, co daje ochronę w przypadku ewentualnych wyłudzeń. Informację taka otrzymasz wiadomością SMS i dzięki temu możesz od razu zadziałać. W przypadku gdy zgubisz swój dowód osobisty, możesz go szybko i łatwo zastrzec za pomocą konta w serwisie BIK, co uniemożliwi ewentualne skorzystanie z Twojego dokumentu przez inną osobę.

Usunięcie danych z BIK

Usunięcie danych z BIK następuje w momencie, gdy spłacisz terminowo swoje zobowiązanie. Jednak jeśli w bazie danych widnieje korzystana dla Ciebie historia kredytowa, warto zastanowić się nad jej pozostawieniem. W końcu ma ona wzmocnić Twoją pozycję w staraniu się o kredyt.

Już przy zawieraniu umowy o kredyt albo w czasie jej trwania możesz zaznaczyć u pożyczkodawcy, że chcesz aby dane na Twój temat zawarte w BIK pozostały w rejestrze także po spłacie zobowiązania. Dzięki temu będą one dostępne także później, jednak nie dłużej niż przez 5 lat od uregulowania wszystkich rat kredytu. Przez upływem tego terminu, możesz również cofnąć zgodę na widnienie informacji na Twój temat w BIK.

Opóźnienie z zapłatą długu minimum 60 dni, a od otrzymania monitu od pożyczkodawcy upłynie 30 dni - Biuro Informacji Kredytowej może przetwarzać informacje o Tobie przez 5 lat od dnia spłaty zobowiązania i to bez względu na to, czy wyrazisz w tym zakresie zgodę.

Rejestr BIK ma również prawo do korzystania z Twoich danych do celów statystycznych - przez 12 lat. Fakt ten nie wpływa jednak na Twoją historię kredytową.

Dlaczego warto założyć konto w systemie BIK?

Uzyskanie informacji z BIK nie powinno przysparzać nikomu problemów, a jednocześnie daje wiele korzyści z posiadania informacji na swój temat. Przede wszystkim:

  • możesz na bieżąco monitorować stan swoich zobowiązań finansowych,
  • możesz szybko reagować, gdy do rejestru trafiają błędne informacje na Twój temat,
  • możesz ocenić swoje szanse na otrzymanie kredytu,
  • masz szansę uchronić się przed wyłudzeniem pożyczki na Twoje nazwisko,
  • szybko zastrzeżesz zgubiony dowód osobisty.

Dzięki możliwościom, jakie daje rejestracja w systemie BIK możesz kontrolować swoje zadłużenie. Dlatego też warto wiedzieć jak sprawdzić czy jesteś w BIK. Warto również wiedzieć, że rejestr BIK nie jest jedynym rejestrem, który pozwala na kontrolę potencjalnych pożyczkobiorców. Instytucje udzielające pożyczek, a także banki korzystają także z innych baz, takich jak BIG, ERIF, Infomonitor czy KRD.

Oceń ten artykuł:


Zobacz także artykuły podobne:

Przydatne linki: