Agent ubezpieczeniowy PZU - pomysł na biznes
W tym artykule dowiesz się, na czym polega praca agenta ubezpieczeniowego, jak wygląda przygotowanie do tego zawodu oraz zobaczysz, na przykładzie współpracy z PZU, co trzeba zrobić by zostać agentem ubezpieczeniowym.
Kim jest agent ubezpieczeniowy?
Na początek musisz dowiedzieć się, kim właściwie jest agent ubezpieczeniowy.
Agent ubezpieczeniowy jest to przedsiębiorca, który na podstawie tzw. umowy agencyjnej, zawiera z klientami umowy ubezpieczeniowe. Agent robi to w imieniu zakładu ubezpieczeń, który reprezentuje. Do jego obowiązków należy: pozyskiwanie klientów, doradztwo w zakresie ubezpieczenia oraz zawieranie umów.
Agent ubezpieczeniowy nie jest typowym sprzedawcą. To doradca, który znając produkty ubezpieczeniowe i potrzeby klienta, ma za zadanie dobrać najlepszą ofertę/produkt dla klienta.
Będąc agentem ubezpieczeniowym prowadzisz własną działalność gospodarczą. Możesz zarządzać firmą z domu, jako mobilny doradca, który dojeżdża do swoich klientów lub obsługuje ich zdalnie. Możesz również prowadzić profesjonalne biuro ubezpieczeniowe i zatrudniać pracowników. Praca agenta nie wyklucza tego, by w ramach prowadzonej firmy świadczyć również inne usługi i obsługiwać swoich klientów w szerszym zakresie. Jeśli już prowadzisz firmę to praca agenta może być Twoim zajęciem dodatkowym, pozwalającym na rozszerzenie dotychczasowych źródeł zarobku - np. właściciel biura księgowego jednocześnie jest agentem i oferuje swoim klientom ubezpieczenia.
Aby rozpocząć pracę jako agent ubezpieczeniowy, musisz spełnić kilka warunków:
- być osobą niekaraną,
- posiadać pełną zdolność do czynności prawnych,
- mieć minimum średnie wykształcenie,
- prowadzić własną działalność gospodarczą (wpis w CEIDG z PKD 66.22.Z),
- zdać egzamin Komisji Nadzoru Finansowego i zostać wpisanym do Rejestru Agentów Ubezpieczeniowych (RAU) (do którego przygotowuje Cię PZU).
Na czym polega praca agenta i prowadzenie agencji ubezpieczeniowej?
W gruncie rzeczy praca agenta ubezpieczeniowego opiera się na pozyskiwaniu klientów, doradzaniu im w zakresie wyboru konkretnego ubezpieczenia oraz zawieraniu umów ubezpieczeniowych.
Z punktu widzenia klienta ubezpieczenia nie są produktem prostym i w pełni zrozumiałym. Chociaż w internecie można znaleźć i porównać różne oferty ubezpieczeń, to jednak duża cześć klientów woli się spotkać i osobiście porozmawiać z kimś, kto im doradzi, wyjaśni różne zawiłości Ogólnych Warunków Ubezpieczenia i dobierze odpowiedni produkt. Dlatego też praca agenta jest taka ważna. Dzięki Tobie klient może zrozumieć, na czym polega dane ubezpieczenie, a dzięki zbudowanej relacji i zaufaniu, Twój klient może wrócić za jakiś czas, zainteresowany innymi produktami ubezpieczeniowymi. Wygodnie przecież jest mieć ubezpieczenie auta, domu, czy życia u jednego agenta.
Pracę możesz wykonywać z własnego biura lub zdalnie np. pracując z domu. Jednak ze względu na wyższą skuteczność, wskazane jest również odbywanie osobistych spotkań z klientami.
Co będzie Ci przydatne w codziennej pracy?
- prawo jazdy kat. B oraz samochód (dojazd na spotkania z klientami),
- znajomość obsługi komputera – głównie pakietu MS Office (przygotowywanie ofert, wyliczeń itp.),
- telefon z aparatem fotograficznym,
- laptop (nie wszystko da się wydrukować i podczas spotkania z klientami często potrzeba coś pokazać, przygotować, obliczyć),
- bezprzewodowy internet,
- przenośna drukarka (do wydrukowania umowy na miejscu u klienta).
Praca agenta ma sporo zalet!
- Możesz wejść do tego zawodu praktycznie bez wcześniejszego doświadczenia (o tym przeczytasz w dalszej części).
- Prowadząc działalność gospodarczą jesteś swoim szefem i to Ty decydujesz ile i kiedy pracujesz.
- Twoje zarobki powiązane są z Twoim zaangażowaniem – sam decydujesz ile zarabiasz.
- Masz sporą swobodę działania: możesz być agentem terenowym, możesz otworzyć własne biuro lub może to być Twoja dodatkowa praca. Możesz liczyć na pomoc i wsparcie ze strony zespołu sprzedażowego, który pomoże Ci się wdrożyć w ten zawód.
- Możesz skorzystać z dotacji dla osób zakładających własną działalność gospodarczą, czy rozpocząć działalność w ramach inkubatorów przedsiębiorczości lub skorzystać z funduszy unijnych.
- Prowadząc działalność gospodarczą możesz wrzucać wydatki w koszty firmy np. paliwo, samochody, telefony itp. Dzięki temu zapłacisz niższy podatek.
- Możesz zatrudniać pracowników i wdrażając ich do pracy rozwijać swój biznes.
Jak zostać agentem ubezpieczeniowy na przykładzie współpracy z PZU
Start w branży ubezpieczeniowej omówimy na przykładzie towarzystwa ubezpieczeniowego PZU.
Powszechny Zakład Ubezpieczeń Spółka Akcyjna jest największym w Polsce i najbardziej rozpoznawalnym towarzystwem ubezpieczeniowym, z największym udziałem w rynku. Jednocześnie PZU jest największą grupą finansową w Europie Środkowo-Wschodniej oraz jedną z najcenniejszych marek w Polsce, według zestawienia Millward Brown.
Nawiązując współpracę z towarzystwem ubezpieczeniowym PZU, możesz liczyć na pomoc w wejściu na rynek. PZU przygotuje Cię do zawodu poprzez cykl szkoleń teoretycznych oraz praktycznych. Otrzymasz dostęp do szkoleń: produktowych, sprzedażowych oraz systemowych - do sprzedaży. Możesz też skorzystać z dobrych praktyk i podejrzeć pracę innych agentów, by nauczyć się dobrych wzorców.
Jeśli chciałbyś rozpocząć swoją karierę zawodową jako agent ubezpieczeniowy, to w pierwszym etapie musisz wejść na stronę pzu.pl/kariera i przystąpić do procesu rekrutacji. Jeśli nie masz doświadczenia, to nic straconego, firma przygotuje Cię do tego!
Proces rekrutacji składa się z trzech etapów:
- Spotkania rekrutacyjne
- Szkolenie i egzamin KNF
- Podpisanie umowy agencyjnej i wdrożenie
Uwaga!
Przed podpisaniem umowy agencyjnej należy mieć założoną własną działalność gospodarczą. Po podpisaniu umowy, zostaniesz zgłoszony i wpisany do Rejestru Agentów Ubezpieczeniowych (RAU). Zgłoszeniem do RAU zajmuje się PZU.
Więcej na temat zakładania agencji ubezpieczeniowej przeczytasz tutaj: Jak założyć agencję ubezpieczeniową?
Dlaczego warto zostać agentem wyłącznym PZU?
Co zyskujesz, jako agent wyłączny PZU:
- długofalową współpracę ze stabilną firmą i wiodącą marką na rynku ubezpieczeń,
- stały rozwój zawodowy (mentoring, szkolenia, opieka zespołu sprzedażowego),
- zwiększenie prowizji wraz z rozwojem zawodowym i osiąganymi wynikami,
- możliwość uzyskania dodatkowych premii kwartalnych,
- konkursy i programy wsparcia dla agentów,
Jeśli podejmiesz współpracę z PZU jako wyłączny agent ubezpieczeniowy, możesz liczyć na znaczną pomoc w ramach projektu „Agent 2.0”.
Jeśli chcesz założyć własne biuro pod szyldem PZU to w ramach projektu jako agent wyłączny z biurem masz szanse otrzymać olbrzymie wsparcie:
- PZU przekaże Ci na własność kompletne wyposażenie biura takie jak: biurko, fotel dla pracownika, krzesła dla klientów, kontenery, szufladę kasjerską, szafę na ubrania, szafę na dokumenty, stolik pod drukarkę, wyposażenie poczekalni (stolik i krzesła dla klientów),
- elementy oznakowania zewnętrznego i wewnętrznego (logo, szyldy banery),
- darmowy projekt wizualizacji biura – po Twojej stronie będzie dostosowanie lokalu do standardu poprzez przeprowadzenia prac adaptacyjnych (np. pomalowanie ścian),
- dodatkowo liczne korzyści wynikające z przestrzegania standardów PZU.
Jeśli w Twoim biurze zatrudniasz pracowników to mogą oni skorzystać z systemu motywacyjnego „Łowca Premii” - otrzymują od PZU dodatkową premię za sprzedaż nowych ubezpieczeń. Jeśli Twoi pracownicy będą skuteczni, to Ty również otrzymasz z tego tytułu dodatkowe wynagrodzenie.
Podsumowanie
Jeśli jesteś otwarty na ludzi i pomagasz im poznać własne potrzeby, lubisz się rozwijać, chcesz być najlepszy i wiesz, jak zorganizować sobie pracę, to zawód agenta ubezpieczeniowego jest stworzony dla Ciebie! Nawet jeśli nie masz jeszcze doświadczenia w dziedzinie ubezpieczeń, możesz wejść na ten rynek i z pomocą PZU wszystkiego się nauczyć.
Jeśli chcesz przekonać się czy nadajesz się na Agenta przez duże „A”, weź udział w rekrutacji:
- Jeśli chcesz ubezpieczać życie i zdrowie: weź udział w grze rekrutacyjnej tutaj: rekrutacja-sprzedaz.pzu.pl/przedstawicielubezpieczeniowy
- Jeśli chcesz ubezpieczać majątek i mieć możliwość otwarcia własnego biura, aplikuj tutaj: agentpzu.pl/chce-zostac-agentem-wylacznym
Powodzenia!
Gotowe biznesplany
Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!
Cena już od: 29 zł
Zobacz listę biznesplanów ›lub
Zleć napisanie wniosku do Urzędu Pracy ›Oceń ten artykuł: