Co można dostać za darmo - 11 przydatnych pomysłów
1. Bezpłatne jedzenie
Restauracje walczące o klientów proponują … darmowe posiłki. Planujesz niedzielny obiad na mieście? Rozejrzyj się za lokalami, w których dzieci jedzą tego dnia za darmo. To dobre rozwiązanie, bo maluchy bywają grymaśne i czasem nawet nie chcą spojrzeć na danie za które rodzice słono zapłacili. Są też propozycje dla dorosłych i to tych najbardziej wytrwałych. W dużych miastach, np. Warszawie, niektóre lokale organizują Food Challenge - zawody w jedzeniu np. jak największego lub pikantnego dania… Mniej ryzykowne jest korzystanie z jadłodzielni. To miejsca w których można zostawić jedzenie (jeśli masz go za dużo, a nie chcesz żeby trafiło do kosza) lub je wziąć. Listę jadłodzielni znajdziesz wpisując w internet “Foodsharing Polska”.
2. Próbki za darmo
Ciastka, szampony, kremy, smakołyki dla psów, suplementy diety - to wszystko możesz mieć za darmo korzystając z próbek udostępnionych przez producentów. Warunkiem otrzymania gratisowego towaru jest najczęściej udział w quizie, udostępnienie swojego adresu e-mail, rejestracja w serwisie lub wpisanie danych z paragonu (wtedy otrzymujemy zwrot zapłaty). Oferty darmowych próbek znajdziesz w wielu serwisach internetowych, np. zafree.com.pl lub zakupersi.com
3. Treningi na siłowni
Im więcej osób dba o zdrowie i dobry wygląd, tym więcej powstaje klubów fitness. Właściciele prześcigają się w pomysłach, jak przyciągnąć klientów. Dlatego często oferują pierwszy trening za darmo. Każdy nowy klient może bez kupienia karnetu poćwiczyć na siłowni lub uczestniczyć w zajęciach grupowych. Bywają jeszcze lepsze okazje, np. Fitness24Seven proponuje gratisowy tydzień. To nie wszystko. Jeśli masz już karnet, to w niektórych klubach profesjonalni instruktorzy pokażą ci, jak trenować bezpiecznie i efektywnie.
4. Darmowa pożyczka online
Tak, to prawda, możesz dostać pieniądze za darmo. Jeśli potrzebujesz gotówki na np. wakacyjny wyjazd lub szybką wymianę zepsutej lodówki, to sprawdź pożyczki online. Osoby, które pierwszy raz pożyczają pieniądze, często nie muszą martwić się o prowizje i oprocentowanie. Np. serwis Filarum.pl oferuje pożyczki za darmo do 1000 zł dla nowych klientów. Zwracasz tyle samo pieniędzy ile pożyczyłeś. Warunek? Pieniądze należy oddać maksymalnie po 30 dniach.
5. Nauka języka...
Języka angielskiego (lub innego) możesz się nauczyć nie mając grubego portfela czy bogatego wujka z Ameryki. Darmowych i sprawdzonych materiałów do nauki obcych języków jest w internecie bardzo dużo. Na pewno warto zajrzeć na pl.duolingo.com (stronę łączącą naukę z zabawą), forvo.com z nagraniami wymowy tysięcy słów i całych zdań oraz rhinospike.com (wysyłasz dowolny tekst, a native speaker czyta go i przesyła nagranie). Warto też pamiętać, że darmowe kursy języków obcych oferują urzędy pracy oraz firmy szkoleniowe, które dostały na to dofinansowanie z Unii Europejskiej (wpisz w wyszukiwarkę frazę: “darmowa nauka języka …” i dodaj miasto).
6. … i niemal wszystkiego, co chcesz
Harvard, Oxford i inne najlepsze uczelnie świata stoją przed tobą otworem. Jest sposób, żeby za darmo uczyć się u najlepszych ekspertów. Wszystko dzięki internetowym platformom e-learningowym. Bez wydania złotówki możesz np. poznać tajniki malarstwa, podstawy filozofii, podszkolić język obcy, nauczyć się marketingu internetowego lub poznać podstawy cyberbezpieczeństwa.
Darmowych kursów jest całkiem sporo, choć ilość nie zawsze przechodzi w jakość. Wysoki poziom znajdziesz na renomowanych platformach, m.in. coursera.org, edX.org czy pl.khanacademy.org. Zdobywasz wiedzę za darmo, a często płacisz dopiero jeśli chcesz dostać certyfikat ukończenia kursu.
7. Wejście na imprezy w klubach
Masz ochotę potańczyć? Nie musisz płacić za bilet na imprezę! W wielu klubach, przede wszystkim w dużych miastach, wejście do godz. 22 lub 23 jest darmowe. Zazwyczaj warunkiem jest polubienie wydarzenia na profilu społecznościowym organizatora (Facebooku). Często masz również szansę na darmowego drinka - wystarczy, że dasz sobie zrobić zdjęcie z hostessą.
8. “Oddam za darmo” - prawie wszystko gratis
Wiele rzeczy możesz zdobyć bez wydania złotówki. Wystarczy trochę cierpliwości i szczęścia. Wpisz w wyszukiwarkę frazę “oddam za darmo” i masz długą listę stron z takimi ofertami. Niezwykle popularna jest np. zakładka w serwisie sprzedażowym OLX. Użytkownicy wystawiają przedmioty (na podstronie “oddam za darmo”), których już nie potrzebują. Możesz tam znaleźć niemal wszystko: podręczniki, kosze wiklinowe, telewizory, bluzki dla dzieci czy szafki.
9. Filmy w kinie plenerowym
Świetny pomysł na letni wieczór. W wielu miastach w Polsce, np. Warszawie, Lublinie czy Wrocławiu (w mniejszych ośrodkach też), działają kina pod chmurką. Plenerowe seanse filmów za darmo są coraz bardziej popularne. Trzeba tylko trzymać kciuki za pogodę, przyjść nieco wcześniej (żeby zająć leżak w dobrym miejscu) i pamiętać o swetrze (lub kocu). Organizatorzy często przypisują różnym dniom tygodnia daną tematykę, np. czwartki - dreszczowce i kryminały, piątki - dramaty, soboty - komedie romantyczne itd. W ofercie nie ma zazwyczaj nowości, jednak często można odświeżyć sobie klasykę kina lub przypomnieć przeboje sprzed kilku lat.
10. Rozrywka na smartfonie
Muzyką i grami też możesz cieszyć się za darmo. Jeśli lubisz, jak muzyka towarzyszy ci w pracy, podróży lub podczas biegania, a nie chcesz za nią płacić, dobrym rozwiązaniem są darmowe wersje internetowych serwisów streamingowych (np. Spotify lub Google Play Music) z których korzystasz przez telefon komórkowy. Gry za darmo na telefon znajdziesz przeszukując np. Google Play - to bogate i bezpieczne źródło mobilnej rozrywki. A skoro jesteśmy przy gratisowej rozrywce...
11. Telewizja za darmo
Oglądanie kanałów telewizyjnych bez żadnych opłat też jest możliwe. I bardzo łatwe. Wystarczy zajrzeć do internetu. Np. na portalu pilot.wp.pl masz dostęp do 20 kanałów. Znajdziesz wśród nich programy telewizji publicznej, TVN, Polsat, Trwam czy 4FunTV. Telewizja online za darmo ma jedną wadę: trzeba przetrwać reklamy dzięki, którym nie płacisz pieniędzy za oglądanie.
Gotowe biznesplany
Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!
Cena już od: 29 zł
Zobacz listę biznesplanów ›lub
Zleć napisanie wniosku do Urzędu Pracy ›Oceń ten artykuł: