Czy łatwo otworzyć firmę bukmacherską w polsce - jakie warunki należy spełnić?

Ostatnia aktualizacja: 2023-06-19  |  Średni czas czytania: 03:06
Artykuł reklamowy
Hazard internetowy to jeden z najprężniej rozwijających się sektorów elektronicznej rozrywki dla osób pełnoletnich. Corocznie przybywa zarówno legalnych bukmacherów oferujących zakłady wzajemne, jak i aktywnych użytkowników korzystających z ich usług. Co czwarty dorosły Polak przed 60tym rokiem życia obstawia w zakładach bukmacherskich. Jak zatem otworzyć firmę bukmacherską w Polsce, czy to łatwe i jakie warunki należy spełnić?
Czy łatwo otworzyć firmę bukmacherską w polsce - jakie warunki należy spełnić?

Nowelizacja ustawy o grach hazardowych

Po nowelizacji ustawy hazardowej z dnia 1 kwietnia 2017 roku, do prowadzenia działalności bukmacherskiej w Polsce wymagana jest licencja od Ministra Finansów. Obecnie na rynku działa już ponad 20 operatorów z takim zezwoleniem. Legalne platformy zakładów sportowych rozpoznamy dzięki numerowi licencji podanemu na stronie bukmachera, natomiast nielegalne są publikowane i aktualizowane w tak zwanym Rejestrze Domen Służących do Oferowania Gier Hazardowych Niezgodnie z Ustawą, czyli w skrócie Rejestrze Domen Zakazanych. Dostawcy Internetu mają obowiązek blokowania takich stron w ciągu 48 godzin od ich pojawienia się w rejestrze, natomiast operatorzy bezpiecznych płatności online mają na to 30 dni.

Zasady uzyskania licencji bukmacherskiej

W celu uzyskania zezwolenia na organizowanie zakładów bukmacherskich trzeba sprostać następującym wymaganiom:

  • Status spółki z ograniczoną odpowiedzialnością lub spółki akcyjnej
  • Siedziba, ewentualnie przedstawicielstwo lub oddział w Polsce
  • Kapitał zakładowy spółki wynoszący minimum 2 miliony złotych
  • Niezaleganie z podatkami, opłatami celnymi i płatnościami do ZUS
  • Czysta kartoteka akcjonariuszy i członków zarządu spółki
  • Strona internetowa w języku polskim, pod adresem zakończonym „pl”
  • Opublikowanie na stronie www regulaminu odpowiedzialnej gry
  • Odprowadzanie podatku w wysokości 12% od każdego zakładu
  • Odciąganie 10% podatku od wygranych większych niż 2280 zł
  • Raport o sytuacji finansowej i statusie prawnym spółki
  • Prowadzenie działalności według zaakceptowanego regulaminu
  • Analiza ekonomiczno-finansowa zawierająca rentowność i inwestycje
  • Dokumenty potwierdzające legalność źródeł kapitału zakładowego
  • Przedstawienie sposobu weryfikacji tożsamości i pełnoletności graczy

Opłaty za otrzymanie licencji i zabezpieczenia

Zezwolenie na prowadzenie zakładów bukmacherskich jest wydawane przez Ministerstwo Finansów na okres 6 lat, z możliwością jednorazowego przedłużenia na taki sam okres czasu. Termin rozpatrywania wniosków wynosi do 6 miesięcy, na ewentualne uzupełnienie braków formalnych wnioskodawca ma 7 dni. Zezwolenie może obejmować działalność stacjonarną lub internetową, można oczywiście wnioskować o oba rodzaje.

Podstawowy koszt, jaki ponosi spółka za otrzymanie licencji wynosi 2.000% kwoty bazowej, do której dochodzi 50% kwoty bazowej za każdy punkt stacjonarny, 2.000% kwoty bazowej za organizowanie zakładów wzajemnych online oraz 5.000% kwoty bazowej za każdą stronę internetową z ofertą bukmachera.

Ostateczny koszt wydania zezwolenia różnie się więc w zależności od planowanej strategii prowadzenia działalności. Jeśli chodzi o wymagane zabezpieczenia finansowe, to w przypadku zakładów przez Internet powinno ono wynieść 480 tysięcy złotych, z kolei jedno zabezpieczenie w kontekście punktów stacjonarnych wynosi 40 tysięcy, a ich wymagana liczba zależy od ilości lokali. Od 1 do 3 punktów wymaga jednego zabezpieczenia, od 4 do 6 - dwóch, od 7 do 9 - trzech, od 10 do 20 - czterech, od 21 do 30 - pięciu, od 31 do 40 - sześciu i o jedno więcej za każdą kolejną dziesiątkę otwartych punktów.

Podsumowując, przy założeniu wyłącznie działalności online, minimalny koszt rozpoczęcia działalności bukmacherskiej w Polsce wynosi około 3 miliony złotych (2 miliony kapitał zakładowy, 170 tysięcy oprogramowanie, 430 tysięcy koszt licencji na 6 lat i 480 tysięcy zabezpieczenie finansowe - są to koszty jednorazowe).

Wymagane oprogramowanie do działalności online

Ponad 80% obrotów branży zakładów bukmacherskich generuje kanał internetowy. Do rozpoczęcia działalności bukmacherskiej w sieci niezbędne jest profesjonalne oprogramowanie, na które składają się oprogramowanie zewnętrzne, czyli interfejs strony www z zakładami wzajemnymi, a także oprogramowanie wewnętrzne, czyli dedykowane narzędzia służące do obsługi serwisu przez bukmachera, zarządzania kursami, ofertą zakładów oraz do weryfikacji i kontrolowania działań użytkowników.

Bukmacherzy rzadko decydują się na tworzenie własnego oprogramowania, najczęściej korzystają z istniejących rozwiązań dostępnych na rynku. W Internecie funkcjonuje kilka renomowanych firm tworzących tego typu software, czyli gotowe platformy bukmacherskie typu white label / turnkey. Warto tutaj wymienić takie marki, jak choćby BetConstruct, EveryMatrix, Playtech, SBTech czy SB Betting Software. Co zawiera takie oprogramowanie bukmacherskie?

  • Regularnie aktualizowane kursy na zakłady przedmeczowe i na żywo
  • Panel służący do zarządzania kursami i ustalania marży na zakłady
  • Wirtualne sporty
  • Obsługę transakcji (depozytów i wypłat), programów lojalnościowych i VIP
  • Kontrolowanie ryzyka - limity dla graczy, raporty, analizy, statystyki i alerty
  • Zarządzanie bonusami powitalnymi, akcjami promocyjnymi i ofertami specjalnymi
  • Program partnerski
  • Wsparcie franczyz
  • Stronę internetową z panelem CMS służącym do zmiany banerów, kampanii reklamowych i aktualności

Kary i konsekwencje za działalność bez licencji

Każdemu podmiotowi, który organizuje w Polsce zakłady bukmacherskie bez zezwolenia, grozi kara finansowa w wysokości nawet 720 stawek dziennych, jak również karą pozbawienia wolności do lat trzech. Natomiast graczom korzystającym z usług nielegalnych operatorów grozi finansowa kara grzywny o wartości do 120 stawek dziennych.

Warto grać legalnie nie tylko ze względu na powyższe kary, ale też ze względu na bezpieczeństwo. Obstawiając u licencjonowanych bukmacherów mamy pewność, że dane osobowe graczy, poufne informacje o płatnościach i transakcjach, a także środki pieniężne są chronione. Połączenia są szyfrowane, a do wpłat i wypłat służą bezpieczne metody płatności online. Warto też pamiętać o podstawowych zasadach ostrożności w Internecie, jak unikatowe hasło, dwuetapowa weryfikacja, oprogramowanie antywirusowe i unikanie podejrzanych linków.

Artykuł został przygotowany przy wsparciu Aleksandra Wysockiego, doświadczonego eksperta zespołu Probukmacher.pl, który obejmuje legalne zakłady sportowe w Polsce.

Gotowe biznesplany

Gotowe biznesplany

Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!

Cena już od: 29 zł

Zobacz listę biznesplanów  ›

lub

Zleć napisanie wniosku do  Urzędu Pracy  ›

Oceń ten artykuł:


Zobacz także artykuły podobne:

Znajdź urząd

Lista urzędów dla wybranych miejscowości

Baza kodów PKD

(Aktualna Polska Klasyfikacja Działalności)

Kody PKD ›
Gotowe biznesplany

Gotowe biznesplany

Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!

Cena już od: 29 zł

Zobacz listę biznesplanów  ›

lub

Zleć napisanie wniosku do   Urzędu Pracy  ›

Przydatne linki: