Czy warto sprzedawać na Marketplace?
Praktycznie każda platforma marketplace umożliwia zwiększenie zysków ze sprzedaży towarów. Co więcej, użytkownicy platform tego typu mogą szybciej kontaktować się klientami, pozyskiwać nowe grupy odbiorców, a także pozytywnie wpływać na wiarygodność marki na rynku. Główne korzyści wynikające z rozpoczęcia sprzedaży na platformie marketplace, to:
- dostęp do kolejnego kanału sprzedażowego,
- rozszerzenie portfolio klientów,
- stosunkowo niskie koszty sprzedaży,
- szansa na automatyzację procesów w e-commerce,
- mocniejsza pozycja marki na rynku,
- prosta obsługa zamówień.
Ogólnie rzecz biorąc, platformy marketplace są dobrym sposobem, aby rozszerzyć działalność i dopasować się do potrzeb większej liczby potencjalnych konsumentów. Zanim zdecydujesz się na uruchomienie handlu, sprawdź, jakie platformy sprzedażowe możesz wykorzystać: https://taxology.co/pl/blog/platformy-marketplace/.
Czym można handlować na platformach marketplace?
Rejestracja konta na dowolnie wybranej platformie sprzedażowej online najczęściej umożliwia sprzedawanie praktycznie wszystkiego, co tylko można legalnie zaproponować konsumentom. Warto mieć na uwadze, że serwisy marketplace, jak np. Amazon lub Facebook Marketplace, dopuszczają możliwość sprzedaży wyłącznie produktów, które pochodzą z rzetelnego źródła - w przeciwnym razie aukcja zostanie wycofana z oferty, a skrajnych przypadkach włodarze serwisu mogą zablokować konto sprzedawcy.
Sprzedaż na platformie marketplace - jak zacząć?
Zanim zdecydujesz się zarejestrować konto i rozpocząć sprzedaż na platformie marketplace, musisz wybrać serwis, który spełni Twoje oczekiwania. W takiej sytuacji weź pod uwagę kilka czynników, takich, jak: typ produktów akceptowanych przez platformę sprzedażową, renoma marketplace oraz prowizję serwisu. Dla przykładu: Amazon pobiera prowizję od sprzedaży na poziomie od 8 do 15%, zależnie od kategorii produktu.
Aby rozpocząć działalność na platformie marketplace, musisz zadbać o kilka kwestii formalnych, które umożliwią Ci zarejestrowanie nowego konta. Mowa tu przede wszystkim o takich aspektach, jak:
- aktualny dowód tożsamości (potrzeby do rejestracji konta),
- legalnie zarejestrowana firma (NIP, adres, konto bankowe),
- posiadanie numeru podatnika VAT.
W zależności od charakteru prowadzonej działalności gospodarczej uzyskanie numeru podatnika VAT może być najważniejszą czynnością, która umożliwi legalną sprzedaż towarów na platformie marketplace. To szczególnie istotne, jeśli planujesz uruchomić sprzedaż międzynarodową w ramach serwisu sprzedażowego. Kwestie podatku VAT można zautomatyzować. Więcej na ten temat przeczytasz na stronie taxology.co/pl/
Gotowe biznesplany
Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!
Cena już od: 29 zł
Zobacz listę biznesplanów ›lub
Zleć napisanie wniosku do Urzędu Pracy ›Oceń ten artykuł: