Czym są serwery VPS? Jak działa Wirtualny Serwer Prywatny?

Ostatnia aktualizacja: 2023-02-28  |  Średni czas czytania: 01:57
Artykuł reklamowy
Serwery internetowe posiadają różne typy i podtypy, które odpowiadają innym klientom. Dla jednej osoby drogi serwer dedykowany będzie wprost niezbędny, dla innej natomiast stanowić będzie zbędny wydatek. Na początku ciężko jest określić przyszłe wymagania witryny internetowej, dlatego zdecydowanie się na kompromis przykładowo w postaci serwera VPS może być dobrym rozwiązaniem. Łączy w sobie przede wszystkim przystępną cenę z szerokim zakresem oferowanych funkcji.
Czym są serwery VPS? Jak działa Wirtualny Serwer Prywatny?

Czym są serwery VPS?

Virtual Private Servers kto prywatne serwery internetowe, które udostępniają swoim użytkownikom odizolowane części. Stanowią one fragment zasobów potężnej maszyny, która została poddana specjalnemu procesowi wirtualizacji. VPS podobnie jak w przypadku innych serwerów umożliwiają przechowywanie baz danych, które niezbędne są do funkcjonowania danego biznesu albo strony internetowej. Dużą zaletą takich serwerów jest możliwość stworzenia własnego systemu oprogramowania. Wiąże się to z pełną kontrolą nad serwerem. Wybierając ofertę VPS z góry określa się moc obliczeniową, z której będzie można korzystać. Często istnieje jednak opcja modernizacji.

Główną różnicą między serwerem prywatnym a współdzielonym jest możliwość zarządzania. Osoba korzystająca z prywatnego wariantu jak wcześniej wspomniano, ma pełną kontrolę. W przypadku współdzielenia jest się ściśle zależnym od panelu klienta, który odgórnie jest przypisywany użytkownikowi. Mówiąc wprost, przekłada się to na mniejsze możliwości korzystania z wirtualnych zasobów danej maszyny. VPS natomiast, dzięki indywidualnej kontroli oferuje znacznie większe zasoby mocy obliczeniowej.

Źródło i ranking serwerów VPS: https://jakwybrachosting.pl/vps/

Co wyróżnia serwery VPS?

Serwery współdzielone często oferują zbyt małą moc obliczeniową dla użytkownika. Zupełnie inną opcję są serwery dedykowane, które dają użytkownikowi pełną moc maszyny. Dzięki temu kontrola jest sprawowana w sposób indywidualny. Tak duże zasoby wiążą się jednak z koniecznością płacenia wysokich stawek. Wielu przedsiębiorców nie stać w dłuższym terminie na tego rodzaju wydatek.

Serwery VPS są czymś w rodzaju kompromisu między ceną, a zasobami maszyny. Oferują na tyle dużo mocy obliczeniowej, że niemal każdy biznes internetowy będzie zadowolony. Cena również jest względnie ekonomiczna, dzięki czemu można oszczędzić koszty i wydać je w innych sektorach. VPS oczywiście różni również kontrola serwera. Proces tworzenia strony internetowej także wygląda nieco inaczej niż w przypadku innego typu serwerów.

Czytaj też: Co to jest domena i hosting? Gdzie kupić?

Funkcje serwerów VPS

Serwery VPS umożliwiają wiele funkcjonalnych rozwiązań dla swoich właścicieli. Można na nich tworzyć witryny związane z korespondencją online, sklepy internetowe lub szeroko rozumiane witryny internetowe. Jak sama nazwa wskazuje do swojego własnego prywatnego serwera dostęp ma jedynie jego właściciel. Jest to gwarancja autonomii oraz bezpieczeństwa danych.

Zalety VPS:

  • Opcja darmowego otrzymania macierzy dyskowych, kart sieciowych lub innych fizycznych akcesoriów
  • Samodzielne kontrolowanie oraz dysponowanie danymi
  • Pełny dostęp do pamięci operacyjnej oraz samodzielna personalizacja i konfiguracja systemu
  • Własny adres IP (karty sieciowej)
  • Możliwość instalowania wybranego systemu operacyjnego lub wyposażenie w system bazowy.

Jak widać swoboda dotycząca zarządzania serwerem jest bardzo szeroka. VPS poza dostosowywaniem go do swoich własnych potrzeb umożliwia także- zwiększanie zasobów pamięci RAM, procesora lub przestrzeni dyskowej. Plusem jest również uniwersalność, którą zapewnia modernizacja serwera w dowolnym momencie.

Dla kogo są one dedykowane?

Jednoznaczna odpowiedź nie istnieje. Każdy może wykorzystać taki serwer zgodnie ze swoimi preferencjami i potrzebami. VPS często wykorzystuje się do:

  • Tworzenie własnego biznesu internetowego- przykładowo sklepu
  • Tworzenie własnej domeny e-mail
  • Wszelkich baz danych lub witryn internetowych, które składują informacje
  • Aplikacji online

Serwery VPS oczywiście posiadają znacznie więcej możliwości użytku. Wszystko zależy od właściciela, który zyskuje niemal pełną władzę nad serwerem.

Gotowe biznesplany

Gotowe biznesplany

Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!

Cena już od: 29 zł

Zobacz listę biznesplanów  ›

lub

Zleć napisanie wniosku do  Urzędu Pracy  ›

Oceń ten artykuł:


Zobacz także artykuły podobne:

Gotowe biznesplany

Gotowe biznesplany

Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!

Cena już od: 29 zł

Zobacz listę biznesplanów  ›

lub

Zleć napisanie wniosku do   Urzędu Pracy  ›

Przydatne linki: