Ile kosztuje zatrudnienie pracownika?

Ostatnia aktualizacja: 2017-09-05  |  Średni czas czytania: 01:45
Artykuł reklamowy
Dynamiczny rozwój firmy to tylko jedna z przyczyn, dla której przedsiębiorstwa potrzebują nowych pracowników. Ich zatrudnienie jest konieczne – choćby po to, by zapewnić klientom wyższy poziom obsługi czy rozszerzyć zakres prowadzonej działalności. Ale by nowo przyjęta osoba wniosła do firmy wartość dodaną, potrzeba zarówno czasu, jak i… starannej rekrutacji.
Ile kosztuje zatrudnienie pracownika?

Nowy pracownik na początku swojej kariery generuje zazwyczaj więcej kosztów niż zysków.   – Czas, gdy pracownik wdraża się w powierzone mu obowiązki i przechodzi szkolenia jest niezbędny, by jego praca spełniała oczekiwania firmy w długofalowej perspektywy. Ale z uwagi na wszystkie wydatki, które pojawią się już na etapie rekrutacji i wdrożenia, ale i koszty ukryte, pracodawca powinien przyłożyć dużą wagę do wyboru kandydata na wolne stanowisko – wyjaśnia ekspert agencji pośrednictwa pracy People. – Zatrudnienie pracownika będzie jeszcze bardziej kosztowne, gdy zatrudniona zostanie niewłaściwa osoba – dodaje.

Nie tylko badania wstępne i szkolenie BHP…

Na pozór wydawać się może, że wydatki związane z zatrudnieniem nowej osoby zamykają się w kosztach obowiązkowych badań lekarskich i przeszkolenia z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy. Ale lista wydatków jest znacznie dłuższa i rozpoczyna się jeszcze na długo przed obsadzeniem wakatu.

Pierwszy koszt to sama rekrutacja, to bez względu na to, czy firma poszukuje pracownika samodzielnie, czy zdecyduje się na profesjonalne pośrednictwo pracy. Wydatki wynikają m.in. z:

  • opłat za zamieszczone ogłoszenia o rekrutacji – to koszt ok. 500 zł za każde 2 tyg. Publikacji,
  • kosztów rekrutacji – niezależnie od tego, czy zajmuje się nią wynajęty rekruter czy pracownik działu HR, proces przeglądania CV i odbywania rozmów kwalifikacyjnych z kandydatami kosztuje (np. dlatego, że osoba odpowiedzialna za rekrutację mogłaby w tym samym czasie wykonywać inne obowiązki, które wygenerowałyby zyski).

Kolejne wydatki mają miejsce w pierwszych miesiącach zatrudnienia. To również najbardziej „ryzykowny” okres w życiu nowego pracownika – ten, w którym okazać się może, że z uwagi na nierzetelnie przeprowadzoną rekrutację, jest kandydatem nieodpowiednim na powierzone stanowisko. Koszty są w tym okresie związane m.in. z:

  • pakietem szkoleń wstępnych – czy to ustrukturyzowanych, czy tych związanych z wdrożeniem nowej osoby w obowiązki,
  • pensją – przy zarobkach na poziomie 2 000 zł netto to dla pracodawcy wydatek ponad 10 000 za 3 próbne miesiące.

Pojawiają się też koszty ukryte czy alternatywne – wynikające z niższej produktywności nowego pracownika oraz, nierzadko, pozostałych z jego działu, którzy pomagają mu, zamiast zająć się swoimi obowiązkami, czy też z utraty klienta przez to, że nowo przyjęta osoba zaniedbała swoje obowiązki.

Przekuć koszt zatrudnienia w inwestycję, czyli profesjonalne pośrednictwo pracy

Koszty zatrudnienia są nieuniknione, jeśli firma chce się rozwijać. Mogą być jednak szybko zrównoważone przez zyski, które w kolejnych latach przyniesie jej dobrze zrekrutowany pracownik. Oznacza to jedno: na rekrutacji nie należy oszczędzać. Wsparcie ekspertów, w których zakresie kompetencji mieści się również pośrednictwo pracy, zminimalizuje ryzyko popełnienia rekrutacyjnego błędu do minimum. Rekruter sprawdzi dokładnie m.in. referencje i kwalifikacje kandydatów oraz określi czy ich profil psychologiczny wpisuje się w potrzeby organizacji. A to sprawi, że wybranie nieodpowiedniej osoby będzie niewielkie, a nowy pracownik szybko zacznie na siebie zarabiać.

Gotowe biznesplany

Gotowe biznesplany

Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!

Cena już od: 29 zł

Zobacz listę biznesplanów  ›

lub

Zleć napisanie wniosku do  Urzędu Pracy  ›

Oceń ten artykuł:


Zobacz także artykuły podobne:

Gotowe biznesplany

Gotowe biznesplany

Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!

Cena już od: 29 zł

Zobacz listę biznesplanów  ›

lub

Zleć napisanie wniosku do   Urzędu Pracy  ›

Przydatne linki: