AIP - Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości

Ostatnia aktualizacja: 2017-12-25  |  Średni czas czytania: 07:30
Wiele osób marzy o założeniu własnej firmy, ale powstrzymują ich realia: zła sytuacja finansowa, strach, że firma nie przetrwa na rynku czy brak doświadczenia i elementarnej wiedzy, w jaki sposób prowadzić własną działalność gospodarczą. Odpowiedzią na takie obawy są Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości. W poniższym artykule dowiesz się, co to jest AIP, z myślą o kim został stworzony i w jaki sposób może ci pomóc.
AIP - Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości

Najprościej rzecz ujmując Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości są to fundacje tworzone przez uczelnie, jako forma wsparcia wychodząca naprzeciw osobom, które pragną założyć własną firmę. Pierwszy Inkubator powstał w 2004 roku. Okazało się, że w Polsce istnieje ogromne zapotrzebowanie na miejsca, gdzie młodzi przedsiębiorcy mogliby uzyskać pomoc w początkowej fazie tworzenia własnej działalności gospodarczej.

Dzięki pomocy AIP powstało już około 12 000 firm.

Dla kogo są Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości?

W sumie Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości są dla każdego, kto chce założyć własną działalność. Nie ma tutaj ograniczenia wiekowego i nie musisz mieć też statusu studenta. Wystarczy, że masz pomysł na własną firmę i odwagę, by go zrealizować. Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości dają ci możliwość sprawdzenia, czy twoja wizja własnego biznesu ma szansę powodzenia na rynku bez podejmowania ogromnego ryzyka, które wiąże się z samodzielnym prowadzeniem działalności gospodarczej. Również osoby, które mają już własną firmę, mogą skorzystać z programu oferowanego przez inkubatory. Także miejsce zamieszkania nie stanowi problemu, jeżeli jesteś gotowy dojeżdżać do siedziby najbliższego Akademickiego Inkubatora Przedsiębiorczości. Również sytuacja, gdy jesteś zatrudniony w innej firmie nie skreśla cię z listy potencjalnych użytkowników AIP. Możesz bez przeszkód zostać na etacie i tworzyć równolegle swoją działalność gospodarczą, bo to ty ustalasz, ile czasu chcesz poświęcić na ten cel.

Jak działają Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości?

Były już plusy i minusy, czas na odpowiedź na pytanie: jak to działa?
Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości działają na zasadzie fundacji, która opiekuje się firmami na początku ich drogi. Już samo słowo inkubator jest dosyć znaczące. Firmy w początkowej fazie rozwoju są wspierane na każdym etapie przez Akademicki Inkubator Przedsiębiorczości, co znacząco ułatwia start w biznesie. Wystarczy wejść na stronę inkubatory.pl, zarejestrować się poprzez zamieszczony tam formularz kontaktowy i czekać na telefon od konsultanta, który umówi się z tobą na spotkanie. Spotkanie nie zobowiązuje cię do podpisania umowy. Możesz tylko pójść i zorientować się, czy Akademicki Inkubator Przedsiębiorczości jest dla ciebie odpowiednim rozwiązaniem. Jeżeli nie, szukaj dalej własnej ścieżki rozwoju, ale dzięki spotkaniu możesz skorzystać z darmowej porady eksperta, który powie ci, nad czym powinieneś popracować. Jeśli jednak uznasz, że AIP to dobre rozwiązanie dla Ciebie to od razu możesz podpisać umowę współpracy na czas nieokreślony z miesięcznym okresem wypowiedzenia, w ramach której możesz liczyć na różne rodzaje wsparcia.

Nawiązując współpracę z Akademickimi Inkubatorami Przedsiębiorczości, możesz rozpocząć działalność dzięki korzystaniu z osobowości prawnej AIP. Możesz samodzielnie wystawiać faktury VAT wpisując jako dane wystawcy dane Inkubatora. Nie musisz rozliczać się samodzielnie z podatku dochodowego (Inkubator rozlicza się za Ciebie), nie musisz również płacić ZUS-u, w końcu twoja firma nie ma swojej osobowości prawnej. Mimo tego możesz wliczać sobie w koszty różne wydatki poniesione na utrzymanie działalności np. benzynę, którą zużyłeś w ramach wyjazdów służbowych lub opłaty za telefon.

Współpracując z Akademickimi Inkubatorami Przedsiębiorczości jesteś pod stałym nadzorem działu księgowego i prawnego, co zdecydowanie zmniejsza możliwość pomyłki, ale również swobodę działania - przed podpisaniem każdego dokumentu musisz mieć zgodę dyrektora danej placówki.

Finanse twojej firmy są wpłacane na subkonto AIP, z którego możesz je wypłacać w ramach umowy - zlecenia lub o dzieło. Musisz jednak pamiętać, by zawsze znajdowała się tam wystarczająca ilość pieniędzy na pokrycie kosztów współpracy z AIP - minimum 300 zł netto. Nawet jeżeli twoja firma nie zarabia, musisz uiścić tę opłatę. W razie chwilowego kryzysu przysługuje ci możliwość zawieszenia firmy na okres maksymalnie 3 miesięcy - wówczas abonament, który musisz zapłacić AIP, spada do wysokości 50 zł miesięcznie.

Co otrzymujesz w ramach współpracy z AIP?

 • Otrzymujesz osobowość prawną należącą do Akademickich Inkubatorów Przedsiębiorczości
 • Zostajesz zwolniony z opłat ZUS i podatku dochodowego
 • Twoje finanse znajdują się na subkoncie, z którego możesz je wypłacić w ramach umowy -zlecenia lub umowy o dzieło
 • Koszt miesięczny: 300 zł netto/ 50 zł netto w czasie zawieszenia działalności

Zalety prowadzenia działalności w ramach Akademickich Inkubatorów Przedsiębiorczości

Osobowość prawna

Podpisując umowę, stajesz się odrębną komórką, która wykorzystuje osobowość prawną Akademickiego Inkubatora Przedsiębiorczości. Co to oznacza w praktyce? Nie musisz rejestrować swojej firmy w urzędzie. Wszelkie numery typu NIP i REGON oraz wpis do KRS-u są zbędne - będziesz korzystał z tych nadanych już Akademickiemu Inkubatorowi Przedsiębiorczości. W ramach AIP będziesz mógł wystawiać faktury VAT i podpisywać umowy. Jednak w zamian za korzystanie z osobowości prawnej AIP każda umowa, którą będziesz chciał zawrzeć z klientami, będziesz musiał konsultować z działem prawnym oraz czekać na podpis dyrektora danej placówki, co może wydłużyć czas podjęcia współpracy z kontrahentem. Musisz się również liczyć z tym, że niektóre dokumenty (najczęściej umowy) nie uzyskają aprobaty i wtedy albo będziesz zmuszony je zmienić, albo sygnować własnym nazwiskiem.

Ubezpieczenia i podatki

Zostajesz zwolniony z opłat ZUS i podatku dochodowego, bo jako podmiot AIP nie funkcjonujesz jako samodzielna firma. Możesz również dobrowolnie skorzystać z ubezpieczenia NFZ. W takim przypadku musisz pamiętać o wypłacie funduszy z subkonta, gdzie kwota nie może być niższa niż 200 zł. Na twoim koncie osobistym znajdzie się 150 zł, 50 zł zostanie potrąconych na rzecz ubezpieczenia.

Opieka prawno-księgowa

Dzięki współpracy z AIP otrzymujesz opiekę prawną oraz księgową. Nie musisz na własną rękę szukać biura rachunkowego, które zajmie się twoimi fakturami czy kancelarii prawnej, gdzie będziesz mógł udać się po poradę. Dzięki temu nie stracisz czasu na kursowanie od jednego miejsca do drugiego, wszystko masz w zasięgu ręki, rzetelnie sprawdzone i prowadzone przez specjalistów. Dzięki takiej kontroli nie musisz się martwić o ewentualnie popełnione błędy - profesjonaliści szybko je naprawią. Jednak na te usługi są wprowadzone pewne limity. W ramach abonamentu dostajesz 2 h analizy księgowej i możliwość zaksięgowania 25 dokumentów księgowych (np. faktur VAT) i 2 kadrowo-płacowych oraz 2,5 h porad prawnych (analiza umów, sporządzanie pism itp.). Jeżeli potrzebujesz większej ilości pomocy, będziesz wiązało się to z dodatkowymi kosztami.

Darmowe szkolenia

Kolejną formą pomocy jest możliwość udziału w różnych kursach i szkoleniach związanych z prowadzeniem i rozwijaniem własnej działalności gospodarczej. Większość z nich jest darmowa, za niektóre będziesz musiał jednak zapłacić. Masz również wsparcie specjalistów (mentorów), którzy również zaczynali od współpracy z Akademickimi Inkubatorami Przedsiębiorczości. Taki transfer wiedzy przyda się każdemu na początkowym etapie działalności. Od nadmiaru wiedzy jeszcze nikt nie umarł, a może okazać się, że dowiesz się rzeczy, które mogą podnieść twoje kompetencje i wskazać ci rozwiązania, o których nie miałeś do tej pory pojęcia.

Dostęp do lokalu i sprzętu biurowego

AIP zapewnia ci zaplecze biurowe i konferencyjne wyposażone w sprzęt multimedialny i komputerowy. Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości dają ci dostęp również do oprogramowania potrzebnego w zarządzaniu własną firmą. Biura mają różną powierzchnię, więc znajdziesz coś dla siebie - przytulne miejsce dla twojej jednoosobowej działalności lub przestronne pomieszczenie mogące pomieścić kilka osób. Nie musisz zastanawiać się, gdzie przyjąć klienta czy skąd skombinować rzutnik - wszystko masz zagwarantowane na miejscu. Odpadają ci koszty utrzymania własnego biura i zakupu sprzętu.

Współpraca z innymi przedsiębiorcami

Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości dają ci również możliwość współpracy i wymiany doświadczeń z innymi osobami korzystającymi z ich wsparcia. Dzięki dostępowi do grupy na Facebooku oraz organizowanym przez AIP konferencjom i kursom możesz poznać innych przedsiębiorców i nawiązać z nimi kontakt. Wiele firm założonych w ramach Akademickich Inkubatorów Przedsiębiorczości współpracuje ze sobą.

Reklama i dofinansowanie na promocję

Kolejną formą pomocy, którą uzyskasz, jest darmowa reklama na różnego rodzaju spotkaniach i konferencjach. Możesz również starać się o dofinansowanie twojego projektu. Jeżeli AIP uzna, że twoje przedsięwzięcie jest warte uwagi, to masz szansę na dofinansowanie w wysokości nawet 100 000 zł lub pomoc w znalezieniu inwestora, który będzie gotów zainwestować w twój pomysł.

Rabaty i zniżki firm partnerskich

Oprócz zniżek na różnego rodzaju kursy i szkolenia dostajesz również rabaty na skorzystanie z usług firm partnerskich Akademickich Inkubatorów Przedsiębiorczości. Do nich należą np. Allegro, Play czy Makro. Dzięki temu zaoszczędzisz fundusze, które będziesz mógł zainwestować w rozwój swojego biznesu.

Dlaczego warto nawiązać współpracę z Akademickimi Inkubatorami Przedsiębiorczości?

 • Uzyskanie osobowości prawnej bez konieczności rejestracji firmy
 • Zmniejszenie składek ZUS
 • Możliwość dobrowolnego ubezpieczenia w NFZ
 • Zapewnienie opieki prawno-administracyjno-księgowej
 • Dostęp do bezpłatnych szkoleń i konferencji
 • Udostępnienie sal konferencyjnych, przestrzeni biurowej i wysokiej jakości sprzętu komputerowego i multimedialnego
 • Możliwość współpracy z innymi przedsiębiorcami
 • Wsparcie działu marketingowego - darmowa reklama firmy
 • Możliwość ubiegania się o dofinansowanie
 • Zwiększenie szansy na znalezienie inwestora
 • Możliwość skorzystania ze zniżek oferowanych przez partnerów AIP

Wady prowadzenia działalności w ramach Akademickich Inkubatorów Przedsiębiorczości

Wydaje się, że AIP jest idealnym rozwiązaniem do startu w biznesie. Niestety nie do końca tak jest. Jak wszystko, AIP mają również słabsze strony.

Czas oczekiwania na reakcję działu prawnego

Jednym z problemów, na które narzekają młodzi przedsiębiorcy, jest czas oczekiwania na reakcję działu prawnego. Prawnicy mają 5 dni na przejrzenie dokumentów, za usługę ekspresową trzeba płacić ok. 150 zł. Oczekiwanie wydłuża się o kolejne dni, gdyż na każdym dokumencie musi widnieć podpis dyrektora danego AIP. Wiąże się to z tym, że działasz pod ich osobowością prawną. Akceptację dokumentów możesz ominąć, stosując umowę standardową zawieraną przez Internet - akceptacja regulaminu jest wiążąca jak podpis standardowej umowy, ale nie we wszystkich sytuacjach możesz ją wykorzystać.

Dodatkowe opłaty za niektóre usługi

Dla niektórych minusem mogą być doliczane opłaty za niektóre usługi (jak wyżej wspomniane szybkie sprawdzanie umowy czy dodatkowy czas poświęcony na konsultacje z księgowymi i prawnikami oraz za przekroczenie liczby rozliczanych dokumentów). Takich opłat jest więcej, np. za wydawanie zaświadczeń, korekty dokumentów czy prowadzenie rachunku w obcej walucie. Wszystko zależy od charakteru twojej działalności i potrzeb z tym związanych.

Skomplikowane zasady fakturowania

Kolejnym problemem mogą być dosyć skomplikowane zasady fakturowania. Na samym początku zostaniesz wysłany na szkolenie, dzięki któremu powinieneś zapoznać się, jak działa wewnętrzny system do fakturowania i w jaki sposób powinieneś te dokumenty opisywać przed wysłaniem ich do działu księgowości. Nie zawsze jednak, szczególnie na początku, jest to zrozumiałe, a za każdy błąd płacisz 50 zł kary.

Rozwiązanie umowy

Kolejnym problemem mogą okazać się pozwolenia, których wymaga otworzenie twojej firmy. Zdarza się, że to Akademicki Inkubator Przedsiębiorczości rozwiązuje umowę w momencie, gdy przedsięwzięcie wymaga bardziej skomplikowanej rejestracji. Są to raczej pojedyncze przypadki, ale jednak taka sytuacja może zaistnieć. Okres wypowiedzenia (niezależnie od strony wypowiadającej) trwa 1 miesiąc, więc masz chwilę na znalezienie rozwiązania.

Trudności związane z prowadzeniem działalności w ramach AIP:

 • Długość oczekiwania na akceptację dokumentów
 • Odrzucanie niektórych dokumentów jako niezgodnych z zasadami AIP
 • Dodatkowe opłaty za obsługę prawno-administracyjno-księgową
 • Skomplikowane zasady fakturowania
 • Możliwość rozwiązania umowy z powodu ilości dodatkowych dokumentów potrzebnych do rozpoczęcia działalności gospodarczej

Współpraca z AIP w ramach coworkingu AIP

Twoja firma może mieć odrębną osobowość prawną, ale nie stać cię na stworzenie sobie odpowiedniego miejsca do pracy? Za 200 zł netto miesięcznie Akademicki Inkubator Przedsiębiorczości może udostępnić ci biuro wraz z całym sprzętem potrzebnym do funkcjonowania w świecie biznesu. Możesz również korzystać z multimedialnych sal konferencyjnych i sal spotkań, gdzie masz możliwość w profesjonalny sposób przedstawiać swoją ofertę przyszłym kontrahentom. W ramach tego abonamentu przysługuje ci również dostęp do szkoleń, spotkań, na których możesz znaleźć potencjalnych partnerów oraz wsparcia ekspertów. AIP zapewnia również promocję twojej firmy różnymi metodami (przez Internet, media). Możesz również ubiegać się o dofinansowanie swojej firmy.

Co możesz zyskać dzięki coworkingowi w AIP

 • Dostęp do profesjonalnie wyposażonych powierzchni biurowych, sal konferencyjnych i sal spotkań
 • Uczestniczenie w szkoleniach i konferencjach
 • Wymianę doświadczeń z innymi przedsiębiorcami i nawiązanie z nimi współpracy
 • Reklamę swojej firmy
 • Pomoc ekspertów w rozwoju firmy
 • Możliwość ubiegania się o dofinansowanie
 • Koszt: 200 zł netto miesięcznie

Wsparcie innowacyjnych pomysłów poprzez konkursy realizowane przez AIP

Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości często biorą udział w projektach unijnych o zasięgu regionalnym w ramach których głównym kryterium uzyskania wsparcia może być np. innowacyjność produktu czy działań przedstawionych przez przedsiębiorcę. Biorący w nim udział właściciele firm składają swoje projekty, które są np. całkowitą nowością na rynku. W ramach konkursu na najlepszą innowację zostają wyłonieni zwycięzcy, którzy dostają wsparcie finansowe z Unii Europejskiej, a w ramach współpracy z AIP są pod opieką mentora, który pomaga im rozwijać biznes i sprawdza, czy realizują założenia przedstawione podczas konkursu. Przedsiębiorcy mogą również korzystać z innych form wsparcia, np. szkoleń, udostępnienia miejsca, gdzie będą mogli pracować nad swoim projektem czy obsługi prawno-administracyjno-księgowej. Nie każdy może brać udział w takim konkursie. Jednym z warunków jest wiek - tylko osoby poniżej 35. roku życia są brane pod uwagę.

Podsumowanie

Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości to strzał w dziesiątkę dla osób, które pragną założyć swój biznes, ale nie są przekonane co do rejestracji działalności gospodarczej. Współpraca z AIP znacznie obniża koszty utrzymania własnej firmy, a ciągła kontrola ze strony ekspertów od księgowości i prawa sprawia, że możesz popełniać błędy bez drastycznych konsekwencji. Warto dokładnie zapoznać się z ofertą, jaką proponuje ci AIP - być może okaże się, że to twoja szansa na realizację pomysłu na własną firmę.

Więcej o tradycyjnej działalności gospodarczej dowiesz się z artykułów:

- Jednoosobowa działalność gospodarcza
- Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (sp. z o.o.)
- Kiedy warto, a kiedy nie warto założyć jednoosobową działalność gospodarczą?
- Kiedy warto, a kiedy nie warto zakładać spółki z o.o.?
- Kto, kiedy i gdzie może założyć firmę oraz ile kosztuje i trwa założenie firmy?
- Zalety i wady różnych form działalności gospodarczej
- Jakie najczęstsze błędy popełniają młodzi przedsiębiorcy?
- Jaki rodzaj księgowości wybrać dla firmy?
- Czy jest możliwe prowadzenie firmy bez jej rejestracji?

Gotowe biznesplany

Gotowe biznesplany

Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!

Cena już od: 29 zł

Zobacz listę biznesplanów  ›

lub

Zleć napisanie wniosku do  Urzędu Pracy  ›

Oceń ten artykuł:


Zobacz także artykuły podobne:

Znajdź urząd

Lista urzędów dla wybranych miejscowości

Baza kodów PKD

(Aktualna Polska Klasyfikacja Działalności)

Kody PKD ›
Gotowe biznesplany

Gotowe biznesplany

Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!

Cena już od: 29 zł

Zobacz listę biznesplanów  ›

lub

Zleć napisanie wniosku do   Urzędu Pracy  ›

Przydatne linki: