Inkubator przedsiębiorczości – kiedy warto skorzystać
Czym jest inkubator przedsiębiorczości?
Inkubatory biznesu wspierają przedsiębiorczość i innowacyjność poprzez świadczenie usług pomagających firmom wejść na rynek oraz funkcjonować na nim, zarówno na początkowym, jak i zaawansowanym poziomie rozwoju projektu. W Polsce inkubatory są stosunkowo nowym trendem, lecz na świecie trwa obecnie trzecia generacja inkubatorów przedsiębiorczości, a pierwsza została zapoczątkowana już w 1959 roku.
Jak inkubator wspiera biznes? Działający w nim przedsiębiorcy mogą liczyć na pomoc w wielu kluczowych dla funkcjonowania firmy sferach. Zaangażowani w nowy projekt przedsiębiorcy mogą otrzymać usługi w ramach tak istotnych działań jak IT, marketing,mentoring, czy szkolenia. Dodatkowo inkubatory oferują usługi doradztwa, pomoc w sferze prawnej oraz w księgowości.
Inkubatory mogą funkcjonować jako prywatne przedsiębiorstwa lub w formie instytucji działających przy ośrodkach akademickich. Te, zgodnie z ustawą “Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce”, tworzone są one, aby pomóc w działalności gospodarczej studentów, doktorantów i pracowników uczelni. Mogą one przybierać formę spółki kapitałowej lub jednostki ogólnouczelnianej.
Jak działa inkubator?
Chciałbyś zacząć przygodę z biznesem i zastanawiasz się jak działa inkubator przedsiębiorczości? Oferowane wsparcie ma dwie formy. Na propozycję inkubatorów przedsiębiorczości składa się:
- Preinkubacja, która na ogół kojarzona jest z instytucjami działającymi przy uczelniach akademickich. Jeżeli jesteś twórcą nowego pomysłu startupowego, nie masz środków na jego realizację i wciąż zastanawiasz się na jaki model biznesowy się zdecydować, a nie planujesz pozyskiwania zewnętrznych funduszy na rozwój projektu, wybierzesz właśnie preinkubację. Dzięki inkubatorowi, który użycza Ci osobowości prawnej, nie musisz rejestrować działalności, co pomoże Ci w łatwy i szybki sposób wypróbować dany produkt lub usługę na rynku oraz zweryfikować Twój pomysł na biznes.
- Inkubacja, która dedykowana jest dla przedsiębiorstw, które chcą starać się o kapitał poprzez działania crowdfundingowe, dotację lub o pieniądze z Venture Capital. Inkubacja dedykowana jest również dla projektów dojrzałych, które chcą rozwijać się outsorcując wszelkie formalności na zewnątrz, do jednej instytucji (usługi biura rachunkowego, czy agencji marketingowej). W tym projekt powinien być zarejestrowany jako odrębna forma działalności gospodarczej - najczęściej jest to spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Z tej oferty skorzystają nie tylko startupy, lecz również przedsiębiorstwa działające w oparciu o sprawdzone modele biznesowe.
Co oferuje inkubator?
Twórcy nowych projektów działający w ramach inkubatorów mogą liczyć na pomoc w wielu aspektach swoich działań. Do oferty inkubatorów należą usługi biura rachunkowego, w tym oferowana pełna księgowość, ryczałt, jak również księga przychodów i rozchodów oraz prowadzenie dokumentacji związanej z kadrami i płacami. Co więcej, możesz liczyć na pomoc w działaniach marketingowych, takich jak social media, blogger relations, działania PR, prowadzenie kampanii Google Ads oraz pozycjonowanie Twojej strony internetowej.
Często inkubatory dostarczają również podstawowej infrastruktury - możesz tam wynająć swoje biuro, pokój na przeprowadzenie spotkania z klientem, salę konferencyjną czy po prostu jedno biurko, przy którym będziesz mógł pracować. W ramach inkubatora możesz otrzymać również skrzynkę pocztową do, której będzie trafiać tradycyjna poczta, a jeśli udzielisz pełnomocnictwa, pracownicy inkubatora mogą odbierać listy polecone pod Twoją nieobecność.
Inkubatory doradzą Ci jak uporać się z kwestiami księgowymi, prawnymi czy marketingowymi. Jeżeli będziesz potrzebował porady z zakresu IT lub szkolenia i pomocy w rejestracji spółki z.o.o., w sposób tradycyjny lub przez serwis internetowy S24.
Na eventach i szkoleniach organizowanych przez inkubatory przedsiębiorczości będziesz miał szansę na rozwinięcie swoich umiejętności i pogłębienie wiedzy z zakresu takich dziedzin jak wcześniej wspomniane PR i marketing, prawo czy księgowość. Na przykład jeżeli zdecydujesz się na inkubator Keep Going Group, uzyskasz pomoc przy sprawdzeniu Twojego modelu biznesowego metodą Lean Startup, poznasz wykorzystanie metod growth hackingowych, pozwalających na sprawne przetestowanie pomysłu i osiągniecie sukcesu.Przekształcenie Twojego pomysłu w dużego gracza, który zagości na długo na danym rynku.
Inkubator przedsiębiorczości to również społeczność, dzięki której możesz poznawać ludzi i działać w sieciach networkingowych, co pozwoli Ci na znajdowanie kontrahentów, kupowanie towarów i współpracę na korzystnych warunkach. Co więcej praca w takim środowisku pomaga w wymianie doświadczeń i wiedzy dzięki czemu Twoja firma może rozwijać się szybciej.
Księgowość dla startupów
Czy wiesz, że dużą część czasu przeciętny przedsiębiorca traci na formalności i prowadzenie spraw administracyjnych? Szczególnie dotyczy to spraw księgowych. Prowadzenie księgowości samodzielnie jest trudne, wymagające wiedzy oraz przede wszystkim czasu. Z pomocą przychodzi tutaj inkubator przedsiębiorczości. Inkubator pomoże z raportami i sprawozdaniami finansowymi spółek, włączając w to raportowanie zarządcze, które ma szczególne znaczenie w wypadku startupów działających jako spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Pomoże w transakcjach walutowych czy prowadzeniu wyodrębnionej ewidencji wydatków, gdy uda się uzyskać dotację na rozwój biznesu.
Więcej informacji na temat oferty przykładowego inkubatora znajdziesz na stronie: keep-going.pl.
Gotowe biznesplany
Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!
Cena już od: 29 zł
Zobacz listę biznesplanów ›lub
Zleć napisanie wniosku do Urzędu Pracy ›Oceń ten artykuł: