Jak zostać zawodowym fotografem ślubnym?
Na wszelkie usługi związane z organizacją ślubów i wesel zawsze będzie duży popyt. Wystarczy pomyśleć, ile rocznie ślubów jest zawieranych w każdym mieście, obojętne, czy dużym czy małym. Nie dziwi więc fakt, jak w ostatnich kilkunastu latach cały przemysł "około ślubny" prężnie się rozwinął (i rozwija się nadal, to niemal bezkresny proces). Śmiało można rzecz, że największą popularnością cieszą się fotografowie - ta usługa, obok zarezerwowania sali weselnej, jest w wielu miejscach i dla wielu par priorytetową kwestią do ustalenia. Czy każdy może zostać "wziętym" fotografem ślubnym?
"Od pucybuta do milionera"
Usługi fotografów ślubnych cieszą się bardzo ogromną popularnością. Przekłada się to dla nich na naprawdę godziwe zarobki, jednak, by wyrobić na rynku ślubnym swoja markę i rozpocząć prawdziwe życie towarzysza nowożeńców w ich najpiękniejszym dniu, należy zbudować sobie solidne fundamenty i nabyć doświadczenia. Oto kilka kroków, które sprawią, że będziesz mógł zostać fotografem ślubnym, nawet jeśli jesteś kompletnym laikiem.
Ćwiczenie czyni mistrza
Nawet jeśli dotychczas Twoja doświadczenie w roli fotografa było ograniczone robieniem zdjęć podczas rodzinnych spotkań, większość twoich fotografii to uwiecznione zachody słońca, przyroda czy własny pupil - nie zrażaj się - każdy od tego zaczynał. Najważniejsze to nie wyjść z praktyki. Robić jak najwięcej zdjęć - pstrykać, pstrykać i jeszcze raz pstrykać, a przy tym krytycznie oceniać swoje zdjęcia. Podpytaj w swojej okolicy fotografów - zawodowców, którzy w branży poruszają się od wielu lat, czy nie potrzebują pomocniczego fotografa na nadchodzące sesje ślubne lub reportaż weselny - dla nich będzie to odciążenie i realna pomoc, a dla ciebie może być to świetną nauką. Pamiętaj, by podglądać najlepszych, przeglądać ich portfolio, inspirować się i czerpać z prac innych osób. Taka nauka jest bardzo cenna. W dobie powszechności edukacji, swoje umiejętności możesz także teoretycznie podszlifować korzystając z wielu darmowych i ogólnodostępnych poradników na wielu portalach, oglądając filmiki, słuchając doświadczeń najlepszych fotografów. Popularne są także stacjonarne kursy dla fotografów, w tym takie specjalistyczne dla fotografów ślubnych, podczas których nadarza się okazja, by sprawdzić swoje umiejętności i podszlifować warsztat pod okiem profesjonalistów.
Dobry sprzęt
Każdy fotograf najlepiej pracuje na własnym sprzęcie. Znając go od podszewki, jest w stanie wykorzystać w 100% jego potencjał, co przenosi się na efekty pracy podczas ślubów. Jeżeli dopiero zaczynasz i nie stać cie jeszcze na wiele obiektywów i najlepszy sprzęt (chociaż tak naprawdę nigdy sprzęt nie będzie najlepszy, co rusz pojawiają się lepsze modele) zainwestuj w porządne body, jeden dobry obiektyw, zewnętrzną lampę błyskowa i karty pamięci. To absolutne minimum. W dzisiejszych czasach istnieje możliwość wypożyczenia obiektywów, co wiąże się z tym, że mniejszym kosztem będziesz mógł jednak "pobawić się" podczas reportażu ślubnego czy sesji nowożeńców.
Własny styl
To jest to, co odbiorcy cenią najbardziej. Własny styl, który rozpoznaje się z daleka. Styl, który jest przypisywany konkretnej osobie. Nie jest łatwo go wypracować, nie zdobywa się go na starcie, w gratisie do zakupionego, choćby najlepszego sprzętu. Praca, upór, przełamywanie schematów, kreatywność i odwaga - to kluczowe cechy, które doprowadzą cię do tego, by twoje zdjęcia były niepowtarzalne i jedyne w swoim rodzaju. Najlepsze ujęcia ze swoich reportaży i sesji warto wyróżnić i zbudować z nich swoje portfolio - prezentację swojego dorobku, która z pewnością przyda się podczas rozmów z przyszłymi klientami. A tych warto szukać na wiele sposobów - lokalnie poprzez autoreklamę, przez polecenie czy przez internet, np. platformę Wedding.pl - miejsce, które łączy Młode Pary z usługodawcami ślubnymi.
Zdjęcie: Shutterstock.
Gotowe biznesplany
Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!
Cena już od: 29 zł
Zobacz listę biznesplanów ›lub
Zleć napisanie wniosku do Urzędu Pracy ›Oceń ten artykuł: