Jak zweryfikować pożyczkodawców?
Krajowy Rejestr Sądowy prawdę ci powie
To jedno z bardziej wiarygodnych źródeł, które potwierdzi, czy dany pożyczkodawca faktycznie istnieje, a więc czy posiada numer KRS (co jest równoznaczne z wpisem do Krajowego Rejestru Sądowego). Taki obowiązek nakłada ustawa z dnia 10 sierpnia 1997 roku. KRS to baza, w jakiej znajdziemy dane dotyczące różnych przedsiębiorców, stowarzyszeń, fundacji czy organizacji społecznych. Widnieją tu też informacje o dłużnikach niewypłacalnych.
Co najważniejsze, wszystkie dane są dostępne, jawne, nie ma więc problemu, aby sprawdzić, czy firma pożyczkowa, z której usług chcemy korzystać, jest godna zaufania. Dzięki tej bogatej, wartościowej bazie mamy pewność, że podpisujemy umowę z zaufanym podmiotem.
Komisja Nadzoru Finansowego - co tu sprawdzimy?
Innym miejscem, gdzie szybko i pewnie ocenimy kredytodawcę, jest lista ostrzeżeń publicznych Komisji Nadzoru Finansowego, na której pojawiają się podmioty podejrzane o popełnienie przestępstw wedle przepisów Prawa Bankowego, między innymi, przyjmowania wkładów pieniężnych w celu obciążenia ich ryzykiem. Na liście uzyskamy wszystkie potrzebne informacje, czyli nazwę firmy, jaka jest podejrzana o przestępstwo, jej numer identyfikacyjny (REGON, KRS lub NIP), adres prokuratury zajmującej się daną sprawą oraz wzmianki o prawomocnych orzeczeniach.
Rejestr Firm Pożyczkowych - co to takiego?
Warto również zajrzeć do tego rejestru. Prowadzi go Związek Firm Pożyczkowych i - co prawda - nie jest to baza obowiązkowa, ale możemy być pewni, że znajdujące się tu podmioty są sprawdzone i nie ma wobec nich żadnych podejrzeń. Widniejące w rejestrze firmy m.in. nie wyłudzają opłat wstępnych, nie oferują pożyczek, których nie są w stanie udzielić.
Co jednak gdy na liście nie ma firmy pożyczkowej, jaka zaoferowała nam wsparcie finansowe? Najlepiej w tej sytuacji skontaktować się ze Związkiem Firm Pożyczkowych, by ustalić, co jest tego powodem, czy nieuczciwość danej firmy, czy inne przyczyny niezwiązane z takimi praktykami.
CEIDG, czyli?
Wartościowym źródłem informacji jest też Centralna Ewidencja Działalności Gospodarczej (CEIDG). Znajdziemy tu rejestr przedsiębiorców, którzy działają na terenie naszego kraju i mają status osób fizycznych. Dzięki CEIDG szybko możemy się przekonać, czy pożyczkodawca jest faktycznie zarejestrowanym przedsiębiorcą. Uzyskamy szereg niezbędnych informacji: datę rozpoczęcia działalności, adres, e-mail itd.
Porównywarki pożyczek - dlaczego warto z nich korzystać?
Poza wymienionymi bazami warto korzystać również z porównywarek i rankingów pożyczkodawców, by błyskawicznie przekonać się, jak na tym tle wypada interesująca nas firma. W takim zestawieniu mamy jak czarno na białym pokazane, jakie warunki są proponowane i czy w porównaniu do innych podmiotów, rzeczywiście prezentuje się to zachęcająco. Takie rankingi mają też dodatkową zaletą, bo możemy przy okazji poznać inne firmy, a następnie zweryfikować je w dostępnych i wymienionych w artykule bazach.
I to jest właśnie najbardziej wymierny sposób, aby ocenić nie tylko wiarygodność danego pożyczkodawcy, ale również konkurencyjność jego oferty.
Artykuł powstał we współpracy z firmą SalvusMoney - salvusmoney.pl.
Oceń ten artykuł: