Krótka czy długa sprzedaż? Którą wybrać?

Ostatnia aktualizacja: 2023-09-07  |  Średni czas czytania: 02:05
Artykuł reklamowy
Każdy inwestor, który chce handlować na giełdzie, prędzej czy później zetknie się z pojęciami pozycji długiej i krótkiej. Co oznaczają? Na jakich instrumentach można otworzyć każdą z tych pozycji? Wyjaśniamy!
Krótka czy długa sprzedaż? Którą wybrać?

Pozycje na rynku finansowym

Inwestor, który chce wystawić transakcję, staje przed wyborem – czy ma być to pozycja długa, czy krótka? Oto co należy przez to rozumieć.

Pozycja krótka

Pozycja krótka, zwana „short”, pozwala inwestorowi grać na spadki. Co to oznacza? Że otwierając tę pozycję, może zarobić, jeżeli dany instrument finansowy doświadczy spadku wartości.

Rynki takie jak Forex dają możliwość uzyskania zarobku nie tylko wtedy, gdy cena instrumentu rośnie, ale i wtedy, gdy spada. Inwestor „shortuje”, kiedy sądzi, że nastąpi ten drugi scenariusz.

Aby otworzyć taką pozycję, należy użyć zlecenia sprzedaży (sell).

Jest to w praktyce zakład: jedna ze stron przewiduje, że cena danego waloru wzrośnie (zajmuje pozycję długą), a druga – że zmaleje (zajmuje pozycję krótką). Różnica między cenami to zysk dla tej osoby, która określiła ruch kursu poprawnie. Jeśli jednak trader pomyli się – traci.

Przykład? Inwestor otwiera pozycję short na parę walutową EUR/USD. Oznacza to, że kupuje dolary za euro.

W przypadku transakcji na inne dobra, np. ropę naftową, sprzedaż stanowi umowę między inwestorami – są to kontrakty CFD oparte o realną wartość danego instrumentu.

Handel odbywa się w przestrzeni cyfrowej. Oznacza to, że inwestor nie obraca fizycznym towarem, a spekuluje, obstawia, w jakim kierunku podąży rynek i czy cena aktywa bazowego zmaleje czy też nie.

Otwarcie pozycji krótkiej to sprzedaż aktywa „pożyczonego” od brokera, zaś jej zamknięcie oznacza „odkupienie” sprzedanego aktywa. Oczywiście w rzeczywistości aktywa pierwotne (bazowe) nie są obracane przez strony kontraktu – jest to jedynie symulacja – zakład.

Na jakich instrumentach można otworzyć pozycję krótką?

  • pary walutowe,
  • akcje,
  • indeksy,
  • towary,
  • surowce,
  • kontrakty CFD.

Pozycja długa

To przeciwieństwo pozycji krótkiej. Oznacza zakup lub posiadanie danego instrumentu finansowego.

Aby otworzyć pozycję długą, należy wykorzystać zlecenie kupna (buy). W ten sposób inwestor może nabyć różne aktywa, takie jak akcje czy towary.

Zysk jest możliwy, jeśli cena instrumentu bazowego wzrośnie. W przypadku akcji inwestor w rzeczywistości nabywa aktywa, natomiast obracając kontraktami CFD – spekuluje na ich cenie, bez ich faktycznego zakupu.

Przykład? Trader otwiera pozycję long na parę walutową EUR/USD. Kupuje więc euro za dolary. Zarobek pojawi się, jeśli kurs tej pary wzrośnie i osiągnie poziom wyższy niż cena zakupu.

Inwestor może zdecydować się na pozycję długą, jeśli sądzi, że cena danego instrumentu finansowego będzie rosnąć.

Na jakich instrumentach można otwierać pozycje długie?

  • pary walutowe,
  • akcje,
  • indeksy,
  • towary
  • surowce,
  • kontrakty CFD.

W przypadku CFD dostępna jest dźwignia finansowa, która pozwala obracać wyższym kapitałem niż aktualnie wpłacony na rachunek. W efekcie potencjalne zyski mnożą się przez wysokość dźwigni, ale to samo dotyczy strat. Pamiętaj, że transakcje lewarowane wiążą się z wysokim ryzykiem utraty części lub nawet całości kapitału. Nawet kilkuprocentowa zmiana kursu w niekorzystnym kierunku może .

Transakcje lewarowane są dostępne dla kontraktów terminowych, opcji i kontraktów CFD (na różnice kursowe) na aktywa bazowe takie jak waluty.

Maksymalna wartość dźwigni w przypadku niektórych par walutowych (majors) wynosi 1:30. Jest to maksymalny poziom dźwigni w Polsce. W przypadku pozostałych par, czyli exotic oraz minors, dopuszczalny poziom to 1:20. Inne aktywa, takie jak np. kryptowaluty mają jeszcze mniejsze współczynniki maksymalnej dźwigni – w przypadku krypto jest to 1:2 – z uwagi na znaczną zmienność tych aktywów.

Broker AvaTrade ma w ofercie kontrakty CFD na waluty, akcje, towary, kryptowaluty, indeksy oraz opcje. Jeśli chcesz przetestować działanie platformy, skorzystaj z rachunku demo.

Powyższa informacja stanowi publikację handlową i jest upowszechniania w celu promocji usług świadczonych przez Ava Trade EU Ltd.

Gotowe biznesplany

Gotowe biznesplany

Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!

Cena już od: 29 zł

Zobacz listę biznesplanów  ›

lub

Zleć napisanie wniosku do  Urzędu Pracy  ›

Oceń ten artykuł:


Zobacz także artykuły podobne:

Gotowe biznesplany

Gotowe biznesplany

Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!

Cena już od: 29 zł

Zobacz listę biznesplanów  ›

lub

Zleć napisanie wniosku do   Urzędu Pracy  ›

Przydatne linki: