Pierwszy pracownik w firmie - o czym należy pamiętać tworząc nowe miejsce pracy

Ostatnia aktualizacja: 2019-06-27  |  Średni czas czytania: 01:36
Artykuł reklamowy
Rozwijasz firmę, poszerzając ją o nowe miejsca pracy? A może w końcu zdecydowałeś się na zatrudnienie swojego pierwszego pracownika? Jak doskonale wiesz, utworzenie nowego miejsca pracy wiąże się z szeregiem określonych obowiązków, których nie wolno zaniedbać. Sprawdź, o czym należy pamiętać, tworząc nowe miejsce pracy dla pierwszego pracownika w firmie.
Pierwszy pracownik w firmie - o czym należy pamiętać tworząc nowe miejsce pracy

Pierwszy pracownik w firmie

Utworzenie nowego miejsca pracy zarówno w małym, jak i w średnim przedsiębiorstwie to nie tylko dodatkowe koszty związane z wynagrodzeniem, ale przede wszystkim wiele spraw pobocznych określonych między innymi w Kodeksie pracy. Pracodawca nie może sobie pozwolić na zaniedbanie terminów opłat do ZUS, Urzędu Skarbowego, a ponadto musi pamiętać również o ubezpieczeniu pracownika, a także kwestiach kadrowych i związanych z czasem pracy, urlopem i zwolnieniami. Jak to wszystko ogarnąć? O czym dokładnie należy pamiętać?

Lekarz medycyny pracy

Po zatrudnieniu pracownika i dopięciu wszystkich kwestii formalnych, na początek kierujemy pracownika na badania do lekarza medycyny pracy. Bez orzeczenia o braku przeciwwskazań do wykonywania określonej pracy np. w środowisku szkodliwym lub kilkugodzinnej pracy przy komputerze, pracownik nie może kontynuować pracy w danym miejscu. Pamiętajmy, że jako pracodawcy ponosimy pełny koszt badania lekarskiego i nie możemy obciążyć nim pracownika.

Szkolenie BHP

Pracodawca zobowiązany jest do przeprowadzenia szkolenia z przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy na danym stanowisku. Bez certyfikacji tego szkolenia pracownik nie może po prostu wykonywać określonych zadań. Uściślając, oczywiście może pracować, ale prędzej czy później czeka nas kontrola PIP. Bez ważnego szkolenia BHP pracownika, czeka nas dotkliwa kara finansowa. Warto dodać, że poza stacjonarnym szkoleniem BHP możemy skorzystać ze szkoleń online - wykupujemy wtedy certyfikowany kurs do przeprowadzenia przez internet.

Ważne dokumenty

Istnieje kilka ważnych dokumentów związanych z zatrudnieniem pracownika. Pamiętajmy, że nowy pracownik powinien się z nimi zapoznać i złożyć podpis. Oto kilka z nich:

  • regulamin pracy
  • przepisy BHP obowiązujące na danym stanowisku pracy
  • zgody RODO na przetwarzanie danych osobowych
  • dokument określający powierzenie określonego mienia i pola jego eksploatacji
  • szczegóły dotyczące zatrudnienia i wymiaru pracy

Jeśli chcesz poznać więcej informacji na temat zatrudnienia czy poszukiwania pracy, sprawdź branżowy serwis z ofertami pracy www.aplikuj.pl.

Umowa o pracę i zgłoszenie pracownika do ZUS

Najważniejszym dokumentem stwierdzającym stosunek pracy będzie umowa określająca charakter zatrudnienia. Przygotujmy odpowiednią umowę określającą prawa i obowiązki pracownika: umowa o pracę, umowa o dzieło, czy też umowa zlecenie. Skonstruowaną umowę warto skonsultować ze specjalistą ds. kadr i płac bądź przedstawić ją radcy prawnemu w celu weryfikacji poprawności zawartych zapisów. Na koniec pozostaje jeszcze zgłoszenia pracownika do ZUS w celu odprowadzania odpowiednich składek. Czas na zgłoszenie pracownika do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego według druku ZUS ZWUA wynosi do 7 dni od daty zatrudnienia.

Gotowe biznesplany

Gotowe biznesplany

Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!

Cena już od: 29 zł

Zobacz listę biznesplanów  ›

lub

Zleć napisanie wniosku do  Urzędu Pracy  ›

Oceń ten artykuł:


Zobacz także artykuły podobne:

Gotowe biznesplany

Gotowe biznesplany

Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!

Cena już od: 29 zł

Zobacz listę biznesplanów  ›

lub

Zleć napisanie wniosku do   Urzędu Pracy  ›

Przydatne linki: