Początki własnej działalności gospodarczej

Ostatnia aktualizacja: 2017-04-03  |  Średni czas czytania: 02:03
Artykuł reklamowy
Wiele spośród osób zatrudnionych w różnych firmach na etacie marzy czasami o niezależności. O tym, żeby być dla siebie przysłowiowym sterem i okrętem.
Początki własnej działalności gospodarczej

Nie każdy ma szczęście w postaci bogatych rodziców, którzy chętnie zainwestują spore pieniądze w biznes wymyślony przez ukochane dziecko. Wyjściem z sytuacji dla szarego Kowalskiego może okazać się spora wygrana na loterii i inwestycja w wymarzoną działalność, która oprócz pieniędzy będzie przynosiła ogromną satysfakcję. Oczywiście nie wszyscy mają bogatych rodziców i nie wszyscy wyciągają szczęśliwy los na loterii. Trzeba wziąć los w swoje ręce i jeśli rzeczywiście nie widzimy się w roli mało szczęśliwego etatowego pracownika, załóżmy własną działalność gospodarczą i róbmy to, co naprawdę bardzo lubimy i umiemy robić dobrze. Może to byc na przykład własny warsztat samochodowy albo sklep internetowy w którym można zamówić akcesoria i części samochodowe. Jak podaje GUS, to właśnie małe, jednoosobowe firmy generują w Polsce jedną trzecią produktu krajowego brutto (PKB). Prawdą jest, że właściciele tych firm mają na początku działalności trudności z utrzymaniem się na rynku.

Trudne początki

Według statystyk, średnio prawie 80 proc. nowo powstałych jednoosobowych firm prawdopodobnie upadnie w ciągu pierwszych dwóch lat prowadzenia działalności. Główną bolączką świeżo upieczonych biznesmenów są wysokie obciążenia podatkowe, brak dostatecznej wiedzy na temat prawnych i podatkowych aspektów prowadzenia firmy oraz niewystarczająca wiedza na temat możliwych źródeł pozyskiwania kapitału początkowego.

Żeby wyeliminować wymienione bariery warto przed założeniem wymarzonej firmy zainwestować przede wszystkim swój cenny czas w edukację.

Edukacja przede wszystkim

Na rynku jest wiele instytucji i fundacji, które prowadzą warsztaty dla początkujących biznesmenów, na których mogą oni zdobyć wiedzę na temat możliwości uzyskania dofinansowania, prawnych i podatkowych zawiłości prowadzenia firmy oraz uzyskać odpowiedzi na nurtujące pytania związane z zakładaniem i prowadzeniem biznesu. Jedną z takich instytucji jest Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, która hołduje zasadzie: „Think Small First" - „MSP przede wszystkim" a co za tym idzie jej działania są skierowane w stronę potrzeb małych i średnich przedsiębiorstw.

Akademia PARP

Na zlecenie PARP został utworzony internetowy portal edukacyjny, który umożliwia zdalne i darmowe szkolenia biznesowe między innymi dla małych przedsiębiorstw i osób, które mają zamiar rozpocząć własną działalność gospodarczą. Uczestnicząc w szkoleniach PARP możemy być pewni,że wiedzą dzielą się z nami prawdziwi eksperci w swoich dziedzinach, tematy opracowywane są przede wszystkim tak, żeby zaspakajały potrzeby edukacyjne właścicieli małych ale także średnich firm oraz że nie będziemy potrzebowali tłumacza, który przełoży nam tekst na język polski – wszystkie zagadnienia czy to z zakresu finansów, czy prawa będą prezentowane w dostępny sposób.

Użytkownicy portalu edukacyjnego PARP, czyli osoby z małych przedsiębiorstw mogą być pewni, że biorą udział w najlepszych szkoleniach, na których przedstawiane są praktyczne przykłady dostosowane do polskich realiów gospodarczych. Pomijając wszystko,warto również przeglądać na bieżąco stronę resortu finansów i i śledzić zmiany w przepisach, ponieważ mogą one mieć wpływ na sprawne funkcjonowanie przedsiębiorstwa.

Gdzie można uzyskać dofinansowanie?

Jeśli nie mamy bogatych kochających rodziców i nie mamy też szczęścia w grach liczbowych to zgromadzenie odpowiednio wysokiego kapitału na założenie a potem rozwój firmy może zająć nam naprawdę sporo czasu a konkurencja nie śpi. Sporo osób decyduje się na wizytę w banku i leasing (w tym leasing samochodu) lub zaciągnięcie kredytu dla firmy. Na rynku dostępnych jest również wiele źródeł dofinansowania start-up’ów. Po dopełnieniu wymaganych formalności możliwe jest uzyskanie dofinansowania z Unii Europejskiej. W aktualnej unijnej perspektywie budżetowej na lata 2014 – 2020 nowo powstające polskie firmy i nie tylko mogą podzielić 16 mld euro.

Kolejnym źródłem może być właśnie fundusz BGK dedykowany rozwojowi i środki z PARP. W tej ostatniej instytucji, możliwe jest uzyskanie zarówno wsparcia organizacyjnego, jak i finansowego.

Gotowe biznesplany

Gotowe biznesplany

Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!

Cena już od: 29 zł

Zobacz listę biznesplanów  ›

lub

Zleć napisanie wniosku do  Urzędu Pracy  ›

Oceń ten artykuł:


Zobacz także artykuły podobne:

Znajdź urząd

Lista urzędów dla wybranych miejscowości

Baza kodów PKD

(Aktualna Polska Klasyfikacja Działalności)

Kody PKD ›
Gotowe biznesplany

Gotowe biznesplany

Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!

Cena już od: 29 zł

Zobacz listę biznesplanów  ›

lub

Zleć napisanie wniosku do   Urzędu Pracy  ›

Przydatne linki: