Kiedy warto, a kiedy nie warto założyć jednoosobową działalność gospodarczą?
Charakter jednoosobowej działalności gospodarczej
W uproszczeniu - jednoosobowa działalność gospodarcza to firma, której właścicielem jest jedna osoba. Jest to najchętniej wybieraną formą prawna działalności wśród osób chcących prowadzić własny biznes. Jednoosobowa działalność gospodarcza jest najprostsza do założenia, nie wymaga ponoszenia nakładów finansowych związanych z jej założeniem, a także jest stosunkowo tania w prowadzeniu.
Podstawowymi informacjami, jakie powinieneś wiedzieć, jeśli chcesz założyć własną działalność gospodarczą:
- Nazwa firmy - przepisy prawa wyraźnie wskazują, że firma osoby fizycznej składa się z jej imienia i nazwiska. Dozwolone jest dołączenie frazy wskazującej na charakter działalności firmy, miejsca jej prowadzenia bądź innych dowolnie dobranych zwrotów.
- Rejestracja w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG) - jest to pierwszy krok do założenia jednoosobowej działalności gospodarczej. Wystarczy wypełnić wniosek CEIDG-1 i złożyć go w urzędzie gminy lub przesłać elektronicznie. Warto wspomnieć, że złożenie wniosku i założenie firmy nie generuje żadnych kosztów.
- Forma opodatkowania - we wniosku musisz wskazać, z jakiej formy opodatkowania będziesz chciał korzystać. Zasadniczo do wyboru masz: podatek PIT na zasadach ogólnych, podatek PIT liniowy, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych i kartę podatkową. Każda z tych form jest rozliczana w inny sposób, ma różne stawki, nakłada różne obowiązki i przyznaje inne przywileje.
- Kody PKD - zakładając jednoosobową działalność gospodarczą musisz określić kody PKD, które odpowiadają rodzajowi działalności jaką masz zamiar wykonywać.
- Numer REGON i numer NIP - REGON jest przede wszystkim źródłem informacji dla badań statystycznych, natomiast numer NIP służy do kontaktów z Urzędem Skarbowym. Wniosek o nadanie tych numerów zawarty jest we wniosku o wpis do CEIDG.
- Składki ZUS - wniosek CEIDG jednocześnie jest wnioskiem o zgłoszenie jako płatnika składek. Prowadząc działalność gospodarczą musisz je opłacać niezależnie od uzyskanego przychodu.
- Koszty założenia działaności - jak już wspomniano złożenie wniosku CEIDG i rejestracja działalności jest bezpłatna. Koszty jakie będziesz musiał ponieść później to na przykład wynajem biura, kupno licencji, zakup urządzeń i komputerów - to już zależy od rodzaju prowadzonej przez Ciebie działalności.
Więcej o jednoosobowej działalności gospodarczej znajdziesz w artykule:
Jednoosobowa działalność gospodarcza
Przeczytaj również:
Działalność gospodarcza – definicja z punktu widzenia prawa
Kiedy warto założyć jednoosobową działalność gospodarczą?
Znasz już podstawowe informacje o jednoosobowej działalności gospodarczej. Wiesz już, że sama jej rejestracja nie generuje żadnych kosztów. Sytuacja zmienia się, gdy już faktycznie wchodzisz w biznes.
Poniżej dowiesz się, kiedy warto założyć jednoosobową działalność gospodarczą:
- Gdy chcesz obniżyć podatek dochodowy. Prowadzenie jednoosobowej działalności gospodarczej oznacza, że zatrudniasz sam siebie. Wydatki związane z działalnością, możesz włączyć do kosztów uzyskania przychodów, co obniża Twój dochód i w konsekwencji podatek do zapłacenia.
- Masz prawo wyboru sposobu opodatkowania. Prowadząc jednoosobową działalność gospodarczą stajesz się przedsiębiorcą, przez co masz prawo wyboru formy opodatkowania. Dzięki temu możesz wybrać najkorzystniejszą dla siebie formę z odpowiednimi dla Ciebie ulgami i preferencjami.
- Gdy chcesz obniżyć składki ZUS. Prowadzenie jednoosobowej działalności gospodarczej najczęściej kojarzy się z wysokimi składkami ZUS. Jednak musisz wiedzieć, że płacone składki są stałe niezależnie od uzyskiwanego przez Ciebie dochodu. Z kolei składki ZUS dla osób zatrudnionych na umowę wzrastają proporcjonalnie do wzrostu wynagrodzeniem. Zakładając, na przykład wynagrodzenie 5 000 zł brutto może okazać się, że składka ZUS poniesiona przez pracodawcę okaże się wyższa od prowadzącego działalność, a co za tym idzie, dochód osoby prowadzącej działalność gospodarczą będzie wyższy od dochodu osoby pracującej na etacie. Co więcej, na początkowym etapie prowadzenia działalności możesz skorzystać z preferencyjnej składki ZUS.
- Gdy chcesz odliczyć podatek VAT. Założenie jednoosobowej działalności daje Ci możliwość zarejestrowania się jako czynny podatnik VAT. Oznacza to, że będziesz mógł odliczać podatek VAT od wszystkich rzeczy kupionych na potrzeby działalności.
- Gdy potrzebujesz elastycznego czasu pracy. Jedną z największych korzyści założenia jednoosobowej działalności gospodarczej jest bycie sobie samemu szefem. W związku z tym możesz pracować, kiedy chcesz, w dowolnej porze dnia.
- Gdy chcesz się samorealizować. Robić to, co się lubi i osiągać z tego dochód - to marzenie wielu osób. Działanie w swoim kręgu zainteresowań da Ci możliwość do poszerzania swoich pasji przy okazji zarabiania.
- Gdy chcesz otrzymać dofinansowanie. Zakładając jednoosobową działalność gospodarczą, masz możliwość otrzymania dotacji z Urzędu Pracy lub dofinansowania z Unii Europejskiej.
Kiedy nie warto zakładać jednoosobowej działalności gospodarczej?
Każdy prowadzony biznes ma swoje zalety i wady. Powyższej przedstawione zostały powody, dla których warto prowadzić jednoosobową działalność gospodarczą. Teraz czas na te ciemniejsze strony własnego samodzielnego biznesu.
Dowiedz się zatem kiedy nie warto prowadzić jednoosobowej działalności gospodarczej:
- Gdy nie chcesz ponosić odpowiedzialności. Jednoosobowa działalność gospodarcza oznacza, że prowadzisz ją samodzielnie pod swoim nazwiskiem. Za wszelkie zobowiązania firmy odpowiadasz właśnie Ty całym swoim majątkiem. Jest to więc spore ryzyko w przypadku pojawienia się zadłużenia, ponieważ egzekucja na ich poczet może dotknąć również Twojego majątku osobistego.
- Jeżeli chcesz kiedyś sprzedać firmę. Takie rozwiązanie nie jest możliwe. Gdy będziesz chciał zakończyć prowadzenie działalności, to po prostu będziesz musiał ją zamknąć i rozliczyć. Jednoosobowej działalności nie można sprzedać.
- Jednoosobowa działalność gospodarcza nie podlega dziedziczeniu. Może brzmi to brutalnie, ale razem ze śmiercią osoby prowadzącej jednoosobową firmę, umiera też sama firma. Zatem działalność nie będzie zabezpieczeniem na przyszłość dla Twoich bliskich. W takim przypadku lepiej wybrać inną formę prawną działalności.
- Nie warto, gdy nie chcesz stracić zgromadzonego już majątku. Jak już wyżej wspomniano, jednoosobowa działalność wiąże się z odpowiedzialnością za jej zobowiązania. W przypadku utraty płynności finansowej firmy i środków pieniężnych będzie wiązało się to również z uszczerbkiem w majątku osobistym i wspólnym z małżonkiem. Świadomość ryzyka blokuje podejmowanie ryzykownych decyzji, a co za tym idzie, często uniemożliwia dynamicznego rozwoju firmy.
- Konieczność opłacania składek ZUS. Będą dla Ciebie proporcjonalnie niskie, jeżeli będziesz osiągał wysoki dochód. W przypadku jednak małej działalności i niskich dochodów składki ZUS będą dla Ciebie utrapieniem. Składki ZUS musisz opłacać niezależnie od tego, czy w danym miesiącu osiągnąłeś jakikolwiek przychód, czy też nie.
- Gdy nie chcesz mieszać życia prywatnego i firmowego. Chodzi tutaj zdecydowanie o finanse, które nie muszą być ewidencjonowane, co sprzyja swobodnemu przepływowi gotówki między kontem firmowym a prywatnym. Brak dyscypliny w tej kwestii może pociągać za sobą nieprzyjemne konsekwencje. Jeżeli więc jesteś osobą zorganizowaną i rzetelną, jednoosobowa działalność gospodarcza jest dla Ciebie, ale jeżeli jest odwrotnie, zamieszanie może wpędzić Cię w kłopoty.
Jak widzisz, prowadzenie jednoosobowej działalności gospodarczej ma swoje jasne i ciemne strony. Przyczyny, dla których warto prowadzić taką działalność i dla których prowadzić jej nie warto, są równoważne. Oznacza to, że jak każdy biznes pociąga za sobą korzyści, ale też sytuacje niepożądane. To, czy zdecydujesz się na prowadzenie jednoosobowej działalności gospodarczej, zależy tylko od Ciebie i Twoich planów na przyszłość.
Gotowe biznesplany
Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!
Cena już od: 29 zł
Zobacz listę biznesplanów ›lub
Zleć napisanie wniosku do Urzędu Pracy ›Oceń ten artykuł: