Przegląd pożyczek i kredytów dla firm – formalności, wymagania i koszty

Ostatnia aktualizacja: 2019-07-30  |  Średni czas czytania: 01:53
Artykuł reklamowy
Prowadząc własną działalność gospodarczą, często stajemy przed koniecznością podejmowania trudnych decyzji. Jedną z nich może być ta dotycząca złożenia wniosku o dodatkowe wsparcie finansowe a dalszy rozwój firmy lub spłatę dotychczasowych zobowiązań. Tutaj pojawia się dylemat: pożyczka czy kredyt dla firm? Sprawdźmy, jakie warunki należy spełniać w przypadku tych ofert i ile kosztuje takie zobowiązanie.
Przegląd pożyczek i kredytów dla firm – formalności, wymagania i koszty

Kredyt dla firm a formalności

Podstawowym dokumentem, który będzie wymagany w obu tych przypadkach, jest wniosek. Niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na ofertę banku czy firmy pożyczkowej, musimy wypełnić odpowiedni formularz. Jednak dalsze formalności będą się różnić. W przypadku kredytów dla przedsiębiorstwa wiele zależy od jego formy prawnej oraz rodzaju opodatkowania. Do obowiązku wnioskodawcy będzie należeć dostarczenie dokumentu rejestrowego, którym może być: zaświadczenie o wpisie do CEIDG, zaświadczenie o numerze REGON i NIP, umowa spółki oraz jej statut. Następnie w zależności od formy opodatkowania zostaniemy poproszeni o przedłożenie:aktualnej decyzji o wymiarze podatku, oświadczenia o wysokości przychodów, rachunku zysków i strat, odpowiedniej deklaracji PIT czy też oświadczenia przedsiębiorcy o wysokości kosztów działalności gospodarczej. Szczegółowe informacje należy sprawdzić na stronie banku.

Z jakimi formalnościami wiąże się pożyczka dla firm?

Z kolei w przypadku pożyczki dla firm przez internet formalności zostaną ograniczone do wszelkiego minimum. Jednak w tym przypadku również wiele zależy od instytucji, z której skorzystamy. Liczba dokumentów, jakie musimy przedłożyć, jest dostosowana do maksymalnych kwot wsparcia finansowego. Jeżeli firma proponuje niższe sumy, wówczas dokumentów będzie niewiele. Choć nawet w przypadku wyższych kwot nie ma ich tak dużo, jak w przypadku kredytu. Spójrzmy.  W przypadku kwot do 20 000 zł pożyczkodawca gwarantuje, że wystarczy wpis w CEIDG, prawidłowo wypełniony wniosek oraz ważny dowód osobisty. Natomiast wnioskując o pożyczkę dla firm pod zastaw, będziemy zobowiązani dodatkowo do dostarczenia numeru księgi wieczystej i dokumentu poświadczającego nabycie nieruchomości. Jak widać, wszystko zależy od wewnętrznych decyzji danej instytucji. Dlatego też warto wcześniej sprawdzić informacje na ten temat.

Kredyt dla firm lub pożyczka - jakie wymagania należy spełniać?

Jeżeli chodzi o wymagania stawiane wnioskodawcom, są one zazwyczaj podobne zarówno w przypadku firm pożyczkowych, jak i banków. Działalność gospodarcza musi być zarejestrowana, a jej siedziba znajdować się na terenie Polski. Dodatkowo nie powinna znajdować się również w bazach dłużników. Najważniejsze jest uzyskanie pozytywnej oceny zdolności kredytowej. Jednak warto zatrzymać się przy pytanie: czy można otrzymać pożyczkę dla firm od pierwszego dnia prowadzenia działalności? W przypadku banków rzadko spotkamy wspomnianą ofertę. Jednak wnioskując o pożyczki pozabankowe dla firm, coraz częściej pojawia się takie udogodnienie. Informacje na ten temat są one dostępne między innymi na stronach pożyczkodawców oraz w opiniach ekspertów w porównywarkach pożyczek, takich jak pozyczkowy-portal.pl/.

Koszt kredytu lub pożyczki dla firm

Oferty banków oraz firm pożyczkowych dla przedsiębiorstw nie są objęte ustawą o kredycie konsumenckim. Dlatego też warto zwracać szczególną uwagę na opłaty, z jakimi wiąże się takie zobowiązanie. Pamiętajmy o RRSO, które informuje nas, ile wyniesie całkowity koszt kredytu lub pożyczki. W jego skład mogą wchodzić: oprocentowanie, prowizja za udzielenie kredytu,  prowizja przygotowawcza czy też opłata za prowadzenie zobowiązania. Warto zapoznać się z różnymi ofertami, aby wybrać tę najlepszą. Aby stwierdzenie pożyczki dla firm szansą na szybszy rozwój przedsiębiorstwa można było uznać za prawdziwe, należy podejść do kwestii wyboru pożyczkodawcy z rozwagą.

Oceń ten artykuł:


Zobacz także artykuły podobne:

Przydatne linki: