Szybciej i łatwiej rozliczysz pity 2017 online

Ostatnia aktualizacja: 2017-01-27  |  Średni czas czytania: 02:27
Artykuł reklamowy
Sezon składania deklaracji podatkowych trwa przez pierwsze cztery miesiące każdego roku. PITy 2017 możemy rozliczać od 1 stycznia do 2 maja. Wybór formy rozliczenia należy do podatnika.
Szybciej i łatwiej rozliczysz pity 2017 online

Zachęty fiskusa do korzystania z elektronicznych rozliczeń

Organy skarbowe zachęcają do rozliczania deklaracji podatkowych przez internet i wprowadzają wiele ułatwień dla podatników. Nie trzeba już jak wcześniej składać w tej sprawie zawiadomień do urzędu skarbowego, nie zawsze jest wymagany płatny kwalifikowany podpis elektroniczny, pełnomocnictwa współmałżonkowi udziela się w formie podpisu na deklaracji. Administracja podatkowa wypełnia za podatników  niektore formularze podatkowe (PIT-37, PIT-38).

Dużym udogodnieniem jest to, że system e-Deklaracje jest czynny bez przerwy przez całą dobę i we wszystkie dni, nawet świąteczne. Wystarczy dostęp do internetu, aby wprowadzić dane i rozliczyć podatek PIT w kilka minut.

Programy do rozliczania pit

Pity 2017 rozliczymy online przez program dostępny Portalu Podatkowym Ministerstwa Finansów, albo inny bezpłatny program dostępny w internecie, który może być łatwiejszy w obsłudze, bardziej intuicyjny i przyjazny podatnikowi.

Bardzo prostym narzędziem do rozliczenia pit online jest aplikacja PITax.pl Łatwe podatki. Nie wymaga specjalistycznego oprogramowania, dostępna jest na wszystkich rodzajach urządzeń z dostępem do internetu.- komputerach, laptopach, palmtopach, smartfonach. Możemy korzystać z niej w domu i w każdym innym miejscu, gdzie jest zasięg internetu.

Program wyświetla instrukcje i pytania dotyczące naszej sytuacji życiowej i podatkowej, aby wybrać odpowiedni formularz oraz wymagane do niego załączniki. Często aby odpowiedzieć na pytanie, wystarczy zaznaczyć odpowiednie pola.

Z programem PITax.pl Łatwe podatki - rozliczymy każdy rodzaj deklaracji podatkowej, możemy rozliczyć się wspólnie z mężem albo z dzieckiem, optymalnie rozliczymy wszystkie przysługujące nam ulgi. Nie musimy wertować przepisów podatkowych, szukać interpretacji nieprecyzyjnie sformułowanych zasad, obowiązujących limitów odliczeń, stawek podatku itp. Nie będzie nam potrzebny kalkulator, bo program wykonuje wszystkie obliczenia po podaniu przez nas danych (przepisanych z informacji od płatników lub prowadzonej dokumentacji podatkowej, zebranych dokumentów zw. z ulgami podatkowymi). Możliwość popełnienia pomyłki jest zniwelowana, jeśli wprowadzimy poprawnie wszystkie dane.

Rozliczając online pity 2017 możemy wesprzeć organizacje pożytku publicznego 1% naszego podatku. Na jednej deklaracji możemy wskazać tylko jedną OPP, ale jeśli wypełniamy więcej formularzy, to na każdym możemy wpisać inny KRS organizacji (możemy też powtórzyć ten sam).

Oferta PITax.pl Łatwe podatki to nie tylko możliwość bezpłatnego rozliczenia deklaracji podatkowych, ale także dostęp do ogromnej bazy wiedzy podatkowej oraz możliwość uzyskania pomocy ze strony zespołu doświadczonych ekspertów i doradców podatkowych.

Wysyłka deklaracji pit przez internet

Dzięki tym wszystkim udogodnieniom oferowanym przez program rozliczenie pit online jest znacznie prostsze i szybsze niż wypełnianie papierowych formularzy.

Gotową deklarację podatkową trzeba dostarczyć do właściwego urzędu skarbowego według miejsca zamieszkania w ostatnim dniu roku podatkowego. Czasem jest on blisko naszego obecnego miejsca zamieszkania, a czasem wręcz przeciwnie, musimy pokonać długą i zajmującą wiele czasu drogę. W urzędzie ciągle jeszcze bywają kolejki, chociaż dzięki temu, że wiele osób rozlicza pit online, nie są już takie długie jak kilka lat temu.

Na pewno lepszym rozwiązaniem niż dostarczenie papierowych dokumentów bezpośrednio do urzędu lub wysłanie pocztą, jest wysłanie pit elektronicznie. PITy 2017 wyślemy  przez internet za naciśnięciem jednego klawisza. Nasze zeznanie dotrze do właściwego urzędu skarbowego online poprzez system e-Deklaracje. Wysyłki możemy dokonać o każdej porze, nawet  przed północą w ostatnim dniu terminu na złożenie zeznania. Trzeba przy tym mieć na uwadze, że w ostatniej chwili może wystąpić jakaś przeszkoda (np. chwilowa przerwa w dostępie do sieci internetowej, zawieszenie się serwera) i nie zdążymy wysłać deklaracji z zachowaniem terminu. Niestety, w takim przypadku musimy liczyć się z sankcjami przewidzianymi w kodeksie karno skarbowym. Lepiej więc nie pozostawiać rozliczenia online na ostatnie minuty.

Do wysyłki pit online wymagany jest podpis w formie danych autoryzujących, które są wpisane w deklaracji (NIP albo PESEL, imię i nazwisko, data urodzenia, miejsce zamieszkania). Na końcu podajemy kwotę przychodu z deklaracji składanej rok wcześniej. Poprawnie wypełniona deklaracja po przesłaniu do systemu e-Deklaracje, z którym jest zintegrowany program pit, będzie sprawdzona i jeśli system nie stwierdzi żadnych błędów, zostanie nadany jej status 200.  Status taki oznacza, że złożyliśmy poprawnie zeznanie podatkowe do właściwego urzędu skarbowego online. Możemy wtedy pobrać poświadczenie odbioru -UPO, zapisać je na dysku lub wydrukować i przechować przez okres pięciu lat, licząc od końca tego roku,  do okazania w razie kontroli. UPO jest też przechowywane przez pięć lat w repozytorium systemu e-Deklaracje, do którego mamy dostęp po podaniu odpowiedniego.kodu autoryzującego.

Oceń ten artykuł:


Zobacz także artykuły podobne:

Przydatne linki: