Wynajem glebogryzarki: ile kosztuje i jakie są korzyści wynajmu maszyn ogrodniczych
Do czego służy glebogryzarka?
Glebogryzarka jest narzędziem, które działa jak pług. Pozwala na szybkie i efektywne spulchnienie i napowietrzenie ziemi oraz rozbicie grud. Dzięki temu poprawia się struktura gleby. Glebogryzarka sprawdzi się też przy usuwaniu chwastów i wyrównywaniu gleby w dużych i małych ogrodach. Oczywiście można te prace wykonać ręcznie przy pomocy grabi i szpadli, ale urządzenie gwarantuje oszczędność czasu i energii.
Działanie glebogryzarki opiera się na utwardzonych i lekko zagiętych ostrzach, które są umieszczone na obracających się tarczach. Ostrza z dużą siłą wbijają się w ziemię i lekko ją unosząc przewracają. Tak przygotowana gleba nadaje się do sadzenia roślin albo trawy.
Wynajem glebogryzarki - rodzaje dostępnych urządzeń
Wypożyczalnie oferują wynajem glebogryzarek rolniczych oraz ogrodowych. Te pierwsze przeznaczone są do prac na roli i muszą być podpięte do ciągników.
Sprzęt ogrodowy jest mniejszy i służy do przygotowania pod płytką uprawę. Najprostszym typem są glebogryzarki ręczne, jednak w wypożyczalniach najczęściej znajdziemy modele z silnikiem elektrycznym albo spalinowym.
Glebogryzarki elektryczne są dość lekkie, wygodne i generują niewielki hałas podczas pracy. Niestety wymagają podłączenia do prądu, co na dużym obszarze może być problematyczne.
Urządzenia spalinowe mają większą mocą niż elektryczne, co sprawia, że działają efektywniej: noże wbijają się mocniej i na większą głębokość. Sprawdzą się niemalże na każdym rodzaju gleby. Niestety nie jest to rozwiązanie ekologiczne.
Obsługa glebogryzarki jest bardzo intuicyjna i podobna do kosiarki. Po prostu łapiemy za uchwyt i poruszamy się do wolno, ale miarowo do przodu.
Ile kosztuje wynajem glebogryzarki
Wynajem glebogryzarki zależy od jej rodzaju oraz czasu, na jaki chcemy ją wypożyczyć. Przeciętny koszt za urządzenie spalinowe to ok. 130 - 150 zł za dobę. Cena może być niższa, jeśli sprzętu potrzebujemy na kilka dni. Przy czy należy pamiętać, że większość wypożyczalni żąda wpłacenia kaucji, która jest zwrotna, jeśli oddamy sprzęt w nienaruszonym stanie. Co więcej, zwykle musimy też zapłacić za transport - o ile nie mamy odpowiedniej przyczepki.
Wynajem glebogryzarki - czy to się opłaca?
Wypożyczalnie maszyn ogrodowych oferują sprzęt różnego rodzaju. Co oznacza, że za stosunkowo niewielką cenę, mamy do dyspozycji urządzenie, które ułatwi naszą pracę. Dzięki temu nie wydajemy jednorazowo dużej sumy, nie musimy pamiętać o jego konserwacji ani o znalezieniu miejsca na przechowanie.
Niemniej jednak, aby praca przebiegała sprawnie, przy wynajmie glebogryzarki, należy zwrócić uwagę na parametry techniczne, najważniejsze to:
- moc silnika - im wyższa, tym lepiej urządzenie radzi sobie z ciężką i zbitą ziemią;
- szerokość robocza - pokazuje jaki obszar może zostać przekopany za jednym podjazdem;
- głębokość pracy - im większa, tym ziemia będzie lepiej spulchniona i przygotowana do sadzenia roślin;
- waga - wpływa na stabilność i łatwość manewrowania - ciężka maszyna, choć efektywna, to trudna w operowaniu;
- jakość i solidność konstrukcji;
- dodatkowe funkcje np. regulacja prędkości oraz głębokości pracy, składane uchwyty oraz systemy bezpieczeństwa. Warto je rozważyć, przy wypożyczeniu sprzętu do prac w kilku miejscach na działce, ponieważ gleba może różnić się zbitością i twardością.
Jeśli teren, na którym ma pracować glebogryzarka, jest pochyły powyżej 10 stopni, odradza się zastosowanie maszyny. W takich przypadkach jest ryzyko, że osoba obsługująca nie zapanuje nad sprzętem.
Pod uwagę należy też wziąć opinie o wypożyczalni oraz o sprzęcie, jaki ma w ofercie. Pozwoli to uniknąć problemów i nieuczciwych przedsiębiorców. Sprawdzone firmy można znaleźć przykładowo w serwisie Fixly. Ich wiarygodność potwierdzają rekomendacje od zadowolonych klientów.
Zastanawiając się nad wynajmem glebogryzarki, warto również pamiętać o aspektach związanych z ekologią i zrównoważonym rozwojem. Wybierając urządzenie spalinowe, zdecydowanie wpływamy na środowisko poprzez emisję spalin. Dlatego, jeśli jest to możliwe, warto rozważyć glebogryzarki elektryczne, które są bardziej przyjazne dla środowiska. Mimo iż ich zasięg jest ograniczony przez konieczność podłączenia do źródła prądu, w wielu przypadkach mogą one być w pełni wystarczające, zwłaszcza w mniejszych ogrodach.
Ponadto, warto zwrócić uwagę na możliwość wypożyczenia glebogryzarki z dodatkowymi akcesoriami, takimi jak różne rodzaje ostrzy czy narzędzia ułatwiające pracę w specyficznych warunkach glebowych. Niektóre modele mogą być wyposażone w dodatkowe funkcje, które ułatwiają pracę, na przykład systemy redukcji drgań, co znacznie poprawia komfort użytkowania.
Podsumowując, wynajem glebogryzarki to nie tylko sposób na zaoszczędzenie pieniędzy, ale także na wybranie najbardziej efektywnego rozwiązania dla konkretnych potrzeb ogrodniczych. Pamiętając o wyżej wymienionych kwestiach, można znacząco ułatwić sobie pracę i przyczynić się do poprawy jakości i wydajności pracy w ogrodzie.
Gotowe biznesplany
Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!
Cena już od: 29 zł
Zobacz listę biznesplanów ›lub
Zleć napisanie wniosku do Urzędu Pracy ›Oceń ten artykuł: