Kiedy warto, a kiedy nie warto zakładać spółki z o.o.?

Ostatnia aktualizacja: 2017-11-17  |  Średni czas czytania: 04:08
Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością jest jedną z popularnych form prawnych prowadzenia działalności gospodarczej. Jako że jest to spółka kapitałowa, rządzi się ona odmiennymi prawami od spółek osobowych. Jeżeli planujesz rozpocząć własną działalność gospodarczą w formie spółki z o.o., to ten artykuł jest dla Ciebie. Z niego dowiesz się, czym jest spółka z o.o. oraz kiedy warto, a kiedy nie warto jej zakładać.
Kiedy warto, a kiedy nie warto zakładać spółki z o.o.?

Co musisz wiedzieć o spółce z o.o. zanim zdecydujesz się na jej założenie?

Zanim zdecydujesz się na założenie spółki z o.o., musisz poznać podstawowe kwestie związane z jej prowadzeniem i funkcjonowaniem. Jest Ci to potrzebne do tego, aby dokładnie rozważyć, czy tego typu spółka jest dla Ciebie odpowiednią formą prowadzenia działalności. Przed podjęciem działalności gospodarczej w formie spółki z o.o., powinieneś poznać podstawowe cechy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.

 1. Spółka kapitałowa

  Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością jest spółką kapitałową, co oznacza, że jej założenie jest uwarunkowane wniesieniem kapitału zakładowego, którego wysokość musi wynosić co najmniej 5 000 zł. Spółkę z o.o. mogą założyć osoby fizyczne i osoby prawne. Dopuszczalne jest również założenie takiej formy działalności przez jedną osobę. Taka forma spółki umożliwia prowadzenie niemalże każdy rodzaj działalności gospodarczej.

 2. Ograniczona odpowiedzialność wspólników

  Ze względu na to, że spółka z ograniczoną odpowiedzialnością uzyskuje osobowość prawną z chwilą wpisu jej do rejestru przedsiębiorców, może ona zaciągać zobowiązania we własnym imieniu oraz samodzielnie za te zobowiązania odpowiadać. Oznacza to, że odpowiedzialność wspólników ogranicza się jedynie do wysokości wniesionego wkładu do majątku spółki, a egzekucja nie dotyczy ich majątków osobistych.

 3. Opodatkowanie spółki

  W spółce z o.o. opodatkowaniu podlega sama spółka, a nie wspólnicy. Podatek pobierany jest od dochodu spółki, które wynosi 19% (stan na 2020 r.) jego wartości. Oprócz opodatkowania samego dochodu podatkowi podlegają również dywidendy wypłacane wspólnikom spółki. Oznacza to niejako podwójne opodatkowanie.

 4. Rozpoczęcie działalności spółki z o.o.

  Spółka z o.o. rozpoczyna swoją działalność od momentu zawarcia umowy, z tym że w tym czasie nie ma jeszcze osobowości prawnej. Może jednak już działać we własnym imieniu, prowadzić działalność, nabywać prawa, zaciągać zobowiązania, pozywać i być pozywana. Z momentem wpisu do KRS uzyskuje osobowość prawną.

Kiedy warto założyć spółkę z o.o.

Decyzja o założeniu spółki z ograniczoną odpowiedzialności może okazać się korzystna, jeżeli Twoja działalność wpisze się w specyfikę jej struktury i sposobu funkcjonowania. W tej części artykułu możesz sprawdzić, czy rozpoczęcie działalności w formie spółki z o.o. jest odpowiednią formą dla Ciebie.

Kiedy warto założyć spółkę z o.o.:

 1. Gdy Twoja działalność może być zagrożona dużym ryzykiem finansowym

  Założenie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością będzie dla Ciebie opłacalne, jeżeli działalność, którą chcesz się zająć, wiąże się z wniesieniem wysokiego kapitału i jest pod dużym ryzykiem jego utraty. Wtedy, dzięki ograniczonej odpowiedzialności wspólników, wierzyciele są zaspokajani wyłącznie z majątku spółki. Nie narusza to Twojego majątku osobistego, a ponoszone ryzyko kończy się na utracie wkładów wniesionych w majątek spółki.

 2. Gdy chcesz zoptymalizować składki ZUS

  Składki ZUS są częstym utrapieniem początkujących przedsiębiorców ze względu na ich wysokość. Prowadzenie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością nie wiąże się z obowiązkiem zatrudniania pracowników, a sami wspólnicy nie muszą odprowadzać składek. Może okazać się to dużą oszczędnością, przynajmniej w pierwszym roku funkcjonowania spółki, gdy biznes dopiero się rozkręca i nie przynosi jeszcze zbyt dużo dochodów. Niestety, zwolnienie z obowiązku płacenia składek obowiązuje tylko wtedy, jak spółkę tworzy więcej niż jedna osoba. Tworząc jednoosobową spółkę z o.o. nie będziesz zwolniony z płacenia składek ZUS.

 3. Gdy chcesz mieć pełną kontrolę nad swoim biznesem

  Jeżeli chcesz mieć pełną kontrolę nad funkcjonowaniem swojej działalności w formie spółki z o.o., możesz założyć jednoosobową spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. Korzyścią takiego rozwiązania jest nie tylko kontrola nad firmą, ale również ograniczenie swojej odpowiedzialności za zobowiązania spółki do wysokości wniesionego wkładu.

 4. Gdy chcesz zyskać prestiż

  Działalność w formie spółki z o.o. kojarzy się z kapitałem, wiedzą biznesową i silną firmą. Z pewnością samo dodanie „spółka z o.o.” do nazwy przedsiębiorstwa wzbudza poszanowanie i podnosi ton. Być może założenie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością to pierwszy krok do wielkiego biznesu.

 5. Gdy planujesz współpracować z inwestorem

  Prowadzenie biznesu zawsze wiąże się z ryzykiem utraty płynności finansowej, często z przyczyn niezależnych od nas samych, co prowadzi do tego, że nie możemy finansować dalszych inwestycji. Działalność w formie spółki z o.o. w takich sytuacjach daje możliwość pozyskania inwestora. Jeżeli przygotujesz dobrą propozycję dla osoby, która chciałaby zainwestować w Twoją firmą w zamian za określony profit, jesteś w stanie zarobić na takim interesie. Dzięki wsparciu finansowemu inwestora zyskasz nie tylko zarobek w czystej postaci, ale również będziesz miał możliwość rozwinąć działalność swojej firmy, zyskać stabilną pozycję na rynku, czy powoli dążyć do osiągnięcia biznesowego sukcesu.

 6. Gdy będziesz chciał zakończyć działalność i przy tym nie stracić

  Kiedy poczujesz się spełniony zawodowo i zechcesz zakończyć działalność, jednoosobową spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością możesz po prostu sprzedać. Spółka nie traci wtedy bytu prawnego, ponieważ będzie prowadzona przez swojego nowego właściciela. Jeżeli jesteś wspólnikiem spółki z o.o., możesz sprzedać swoje udziału i uwolnić się od prowadzenia działalności.

Kiedy nie warto zakładać spółki z ograniczoną odpowiedzialnością?

Każda forma prowadzonej działalności gospodarczej ma swoje zalety i wady. Często w korzyściach odbijają się negatywne konsekwencje. Podobnie jest w prowadzeniu działalności w formie spółki z o.o.

Sprawdź, kiedy nie warto zakładać spółki z o.o.

 1. Gdy Twoja działalność jest mała

  Jeżeli prowadzisz działalność na małą skalę, która nie wymaga włożenia dużego kapitału na start, a ewentualne straty nie będą zbyt odczuwalne, spółka z o.o. nie będzie dla Ciebie odpowiednią formą prowadzenia działalności, ponieważ tworzy ona zbędne dla Ciebie koszty i dodatkowo obowiązki księgowe.

 2. Gdy chcesz założyć spółkę z o.o. tylko dla obniżenia ZUSu

  Nie warto zakładać spółki z o.o. tylko z tego powodu. Co prawda, wspólnicy są zwolnieni z obowiązku płacenia składek, ale prowadzenie działalności w formie spółki z o.o. generuje inne koszty, takie jak opodatkowanie dochodów spółki i wypłacanych dywidend oraz podwyższone koszty związane z obsługą księgową.

 3. Gdy masz tylko 5 000 zł do inwestycji

  Co prawda, wymagany kapitał w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością to tylko 5 000 zł, ale pomyśl, czy to przypadkiem nie za mało? Samo zainwestowanie w kapitał zakładowy jest niewystarczające, ponieważ oprócz tego czeka Cię szereg innych wydatków. A poza tym, taka kwota na rozkręcenie jakiegokolwiek biznesu będzie zdecydowanie za mała.

 4. Gdy nie chcesz wdawać się w sformalizowaną procedurę

  Założenie spółki z o.o. to w gruncie rzeczy szereg formalności i procedur, które należy przejść, aby rozpocząć działalność. Przede wszystkim należy zawrzeć umowę notarialną, wnieść wkład, ustanowić organy i zarejestrować spółkę w KRS.

Powody, kiedy warto, a kiedy nie warto zakładać spółki z o.o., są równoważne. Decydując się na rozpoczęcie działalności w formie spółki z o.o. ze względu na określone korzyści, wiąże się z przyjęciem na siebie dodatkowych obowiązków, które są uznawane za wady takiej formy działalności. Tak więc, zanim zdecydujesz się za założenie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, dokładnie przemyśl, czy model Twojej działalności jest odpowiedni dla takiej spółki. Jest to ważna decyzja, ponieważ od niej zależy, jaki sukces osiągniesz w swojej branży.

Gotowe biznesplany

Gotowe biznesplany

Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!

Cena już od: 29 zł

Zobacz listę biznesplanów  ›

lub

Zleć napisanie wniosku do  Urzędu Pracy  ›

Oceń ten artykuł:


Zobacz także artykuły podobne:

Znajdź urząd

Lista urzędów dla wybranych miejscowości

Baza kodów PKD

(Aktualna Polska Klasyfikacja Działalności)

Kody PKD ›
Gotowe biznesplany

Gotowe biznesplany

Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!

Cena już od: 29 zł

Zobacz listę biznesplanów  ›

lub

Zleć napisanie wniosku do   Urzędu Pracy  ›

Przydatne linki: