Faktoring dla transportu - zapewnij firmie płynność finansową
W jaki sposób zachować płynność finansową? Rozwiązaniem jest faktoring dla firm transportowych - dzięki któremu nie czekasz, aż kontrahent opłaci fakturę. Pieniądze są wypłacane przez faktora od razu, więc nie martwią Cię zatory płatnicze. Na czym dokładnie polega faktoring dla transportu? Sprawdź!
Jak wygląda rynek branży transportowej w ostatnich latach?
Wojna w Ukrainie to drugi tak poważny kryzys - po pandemii Covid-19 - z którym zmaga się świat w ostatnich 2 latach. Statystyki GUS wskazują, że branża transportowa jest trzecią w kolejności najbardziej dotkniętą skutkami koronawirusa [1].
Pracownicy sektora TSL czują ponadto zagrożenie w związku z wojną - poziom lęku w tej branży to ponad 50% [2]. Niepokój budzą dodatkowo nie do końca jasne zapisy Polskiego Ładu.
Jakie największe problemy mają firmy transportowe?
Z powodu sytuacji na świecie jako właściciel firmy transportowej zmagasz się przede wszystkim z:
- wzrostem cen paliwa, napraw czy samochodów;
- zamknięciem granic, które często uniemożliwia sprawne transporty;
- kłopotami z wypłacalnością klientów;
- wyższymi kosztami prowadzenia własnej działalności gospodarczej (rosną np. raty leasingowe);
- brakami wśród pracowników - m.in. z powodu mobilizacji wojskowej wśród Ukraińców.
Faktoring dla firm transportowych pozwala ochronić przedsiębiorstwo przed brakiem płynności finansowej i zapewnić pieniądze na bieżące wydatki. Nic więc dziwnego, że zdobywa coraz większą popularność w branży transportowej - szczególnie w dobie kryzysu.
Na czym polega faktoring dla firm transportowych?
Wystawianie faktur z długim terminem płatności to standard w sektorze TSL. Nikogo nie dziwi więc konieczność oczekiwania na wpłatę od klienta nawet 30-90 dni. Pieniądze zamrożone przez tak długi czas mogą jednak zaburzyć Twoją płynność finansową. I tutaj z pomocą przychodzi możliwość korzystania z usług faktoringowych.
Faktoring dla firmy transportowej - w dużym skrócie - polega na sprzedaży faktur za gotówkę. Jako przedsiębiorca nie musisz więc czekać, aż kontrahent wykona przelew środków. Pieniądze za fakturę wypłaca faktor. Dzięki temu na Twoim koncie od razu znajdują się środki, np. na zakup paliwa czy inne bieżące wydatki. To wiąże się z większą płynnością finansową i z przejęciem ryzyka przez firmę faktoringową.
Jak działa faktoring dla transportu? Przykład
Pan Jan prowadzi firmę transportową - jego flota jest niewielka, składa się z 3 samochodów dostawczych. Ma kilku stałych klientów. Wystawia faktury z odroczonym terminem płatności, zwykle 60-90 dni. Czy czekając, aż jego kontrahent zapłaci, musi obawiać się zatorów płatniczych? Czy musi korzystać z oszczędności lub kredytów na bieżące zobowiązania? Nie! Jeśli zdecyduje się na faktoring dla transportu, pieniądze otrzyma od razu. To zapewni mu płynność finansową, tak ważną szczególnie w trakcie kryzysu.
Czy usługi faktoringu są dla każdej firmy?
Usługa faktoringu to dobre rozwiązanie zarówno dla większych firm transportowych, jak i mikro oraz małych przedsiębiorców prowadzących własną działalność gospodarczą. Faktor spłaca bowiem faktury na różne kwoty - już od kilkuset zł. To opcja dla przewoźników krajowych oraz tych mających zagranicznych kontrahentów.
Większa firma transportowa czy spółka akcyjna najczęściej korzysta z usług banków, natomiast ta z sektora mikro i MŚP - z firm faktoringowych. Banki zwykle potrzebują więcej czasu na podpisanie umowy. Mają dodatkowo większe wymagania, ale przy tym odrobinę niższe koszty. Oprócz standardowego faktoringu rzadko jednak oferują inne możliwości.
Jak wybrać faktoring dla małych firm transportowych?
Faktoring dla mikro i małych firm transportowych zwykle prowadzony jest przez instytucje pozabankowe. Niewielkiemu przedsiębiorstwu łatwiej spełnić ich wymagania. Usługi dodatkowe, np. finansowania pojedynczych faktur, są ponadto przydatne szczególnie dla małych firm.
Możliwości finansowania to dobra opcja, by zorientować się, czy faktoring sprawdzi się w sytuacji Twojej firmy. Możesz skorzystać z jednorazowej spłaty faktury dla kontrahenta, zamiast od razu podejmować z faktorem długofalową współpracę.
Czym jest cichy faktoring dla transportu?
Cichy faktoring dla transportu to rozwiązanie, z którego nie zdaje sobie sprawy kontrahent spłacający fakturę. Nie ma on świadomości, że przedsiębiorca korzysta z usługi faktoringu. Najczęstszym powodem jest chęć obejścia zakazu cesji zawartego w umowie. Firma nierzadko nie chce również utracić zaufania klientów i pogorszenia relacji biznesowych.
Popularniejszą opcją wśród przedsiębiorców działających w branży transportowej jest jednak faktoring jawny - wszystkie strony zdają sobie sprawę, że została zawarta umowa faktoringu. To tańsza opcja, a dodatkowo bardziej transparentna.
Dlaczego faktoring to dobre rozwiązanie dla firm transportowych?
Zachowanie płynności finansowej to klucz do prawidłowego funkcjonowania przedsiębiorstwa - szczególnie w dobie kryzysu. Decydując się na faktoring dla transportu:
- unikasz zatorów płatniczych - dzięki czemu możesz wykonywać kolejne zlecenia i masz pieniądze na dowolny cel, np. paliwo, wypłaty dla pracowników czy ZUS;
- zapewniasz swoim klientom komfort finansowy - nadal wystawiasz faktury z odpowiednim dla nich terminem płatności;
- masz możliwość przeniesienia formalności na faktora, który egzekwuje płatność zamiast Twojej firmy.
Wybór takiej formy finansowania to więc skuteczny sposób, by po wystawieniu faktury nie czekać dłuższy czas na zapłatę ze strony kontrahentów.
[1] https://stat.gov.pl/infografiki-widzety/infografiki/infografika-koniunktura-gospodarcza-w-pazdzierniku-2020-r-,38,52.html
[2] https://filarybiznesu.pl/branza-transportowa-w-okresie-wojny/a14161
Artykuł powstał we współpracy z PragmaGO
Oceń ten artykuł: