Firma w domu - jak korzystnie rozliczyć prąd

Ostatnia aktualizacja: 2018-09-02  |  Średni czas czytania: 01:44
Artykuł reklamowy
Kiedy masz firmę tam gdzie mieszkasz wykorzystujesz prąd do codzinnego życia i na prowadzenie działalności, a związany z tym wydatek możesz wpisać w koszty uzyskania przychodów. I jest to rozwiązanie proste, wygodne i oszczędne. Zwłaszcza jeżeli skorzystasz z usług doświadczonego sprzedawcy prądu, który wie jak zabrać się do rzeczy.
Firma w domu - jak korzystnie rozliczyć prąd

Rozliczenia prądu firmy i domu można rozwiązać na dwa sposoby: montując drugi licznik lub stosując tzw. zasadę proporcji. To pierwsze rozwiązanie stosowane jest rzadziej, dlatego w pierwszej kolejności zajmujemy się tym drugim. Jednak każdy przypadek należy traktować indywidualnie, dlatego zachęcamy do konsultacji z doświadczonym sprzedawcą prądu. Ten nie tylko doskonale orientuje się w przepisach, ale i doradzi najlepsze rozwiązanie dla Twojego biznesu i życia domowników. Warto zwrócić uwagę na markę Po Prostu Energia.

Prąd w kosztach bez drugiego licznika

Ustawa o PIT nie określa precyzyjnie metody rozdzielania kosztów prowadzenia firmy i życia domowników. Najczęściej stosowaną formą podziału jest tzw.proporcja, czyli stosunek powierzchni mieszkania lub domu, wydzielonej na cele biznesowe do ogólnej powierzchni mieszkania czy domu. Jest to możliwe, gdy na działalność firmy zostanie przeznaczone odrębne pomieszczenie lub piętro. I tak np. jeżeli w mieszkaniu 100-metrowym, pokój 20-metrowy to gabinet - lekarza, terapeuty, czy copywritera - przyjmuje się, że 20 proc. kosztów związanych m.in. ze zużyciem prądu w mieszkaniu ponosi Twoja firma.

Wyjątek stanowią części wspólne mieszkania i działalności - np. kuchnia, czy łazienka. Wg organów skarbowych prąd zużyty w tych pomieszczeniach nie może być uznany za koszt uzyskania przychodu w firmie.

Dopuszczalne jest stosowanie również innych metod wyliczeń, np. na podstawie danych dotyczących zużycia prądu przez urządzenia wykorzystywane w działalności, jak komputer, wi-fi, czy urządzenia stomatologiczne.

Przedsiębiorcy prowadzący działalność w mieszkaniu lub w domu, muszą pamiętać o wykazaniu związku tych wydatków z prowadzoną działalnością. Z tego właśnie powodu musisz wyodrębnić np. pokój w mieszkaniu, czy parter w domu, w którym wyłącznie prowadzisz działalność.

Jak odliczamy prąd montując drugi licznik

Jeżeli zdecydujesz się na zainstalowanie we własnym mieszkaniu, czy też domu dodatkowego licznika mierzącego zużycie energii w pomieszczeniach przeznaczonych pod działalność, sprawa jest jeszcze prostsza. Jak dowiedzieliśmy się w jednym z opolskich urzędów skarbowych, prąd odczytywany z biznesowego licznika w całości stanowi koszt podatkowy. Płatnicy VAT dodatkowo mogą dokonać także odliczenia podatku VAT z faktur za energię.

Pełna kontrola nad tańszym prądem

Najprostszym sposobem osiągnięcia oszczędności na fakturach za energię w domu i w firmie jest wybór nowego sprzedawcy prądu. Kompetentny sprzedawca wyjaśni Ci korzyści z każdego rozwiązania odliczenia kosztów energii w kosztach prowadzenia działalności i przedstawi najlepszą ofertę.

Na stronie marki Po Prostu Energia znajdziesz wszystkie dokumenty, które możesz przestudiować zanim porozmawiasz z doradcą. Po ew. negocjacjach umowy i ustaleniu ostatecznych jej zapisów, udzielasz tylko sprzedawcy pełnomocnictwa do załatwienia związanych ze zmianą formalności i spokojnie prowadzisz firmę w domu. Efektem zmiany sprzedawcy prądu na np. markę Po Prostu Energia, nie tylko zaoszczędzisz na wydatkach za energię wliczając ją w koszty firmy, ale po prostu zapłacisz znacznie mniej za prąd w obu miejscach.

Oceń ten artykuł:


Zobacz także artykuły podobne:

Przydatne linki: