Ubezpieczenia samochodowe - jak kupić tanie ubezpieczenie?

Ostatnia aktualizacja: 2019-06-05  |  Średni czas czytania: 02:04
Artykuł reklamowy
Towarzystwa ubezpieczeniowe podobnie jak firmy w innych branżach również organizują promocyjne oferty dla swoich klientów. Tak naprawdę jednak nie jest powiedziane, że oferta ubezpieczenia OC czy autocasco określana jako promocja będzie lepsza niż ta, którą można znaleźć u innego ubezpieczyciela.
Ubezpieczenia samochodowe - jak kupić tanie ubezpieczenie?

Promocje w ubezpieczeniach samochodowych

W mediach spotkać się można z ofertami ubezpieczenia komunikacyjnego OC czy autocasco, które określone są jako promocyjne. To jednak nie znaczy, że propozycja innego ubezpieczyciela będzie gorsza. Każda promocja wymaga sprawdzenia tego, czego dotyczy. Towarzystwa ubezpieczeniowe biorą pod uwagę wiele czynników przy kalkulacji ceny za ubezpieczenie OC czy wspomniane dobrowolne AC. Najlepszym rozwiązaniem z punktu widzenia klienta jest skorzystanie z kalkulatora ubezpieczeń, a nie przekonanie, że oferta nazwana promocyjną jest najlepsza na rynku. Możliwość kalkulacji dają strony poszczególnych ubezpieczycieli, np. Allianz umieścił kalkulator OC i AC na stronie Allianz Online.

Skoro promocje to nie wszystko, to od czego zależy cena za ubezpieczenia komunikacyjne? Skupmy się na OC i AC (oczywiście warto pamiętać, że są też i inne ubezpieczenia samochodowe, jak np. assistance czy NNW kierowcy i pasażerów). Ubezpieczyciel przy kalkulacji pojazdu bierze pod uwagę:

  • Wypracowany przebieg ubezpieczenia na OC i AC -składka ustalana jest w oparciu o przebieg ubezpieczenia w okresie gdy klient ubezpieczał swoje pojazdy. Ubezpieczyciele mają różną politykę przyznawania tych zniżek za bezszkodowość oraz ustalania składki za przebieg ubezpieczenia. Mogą dać np. 5 proc. za rok, a mogą 20 proc. W swoich zasadach ustalania składki mogą mieć też np. zasadę, że za pierwszy rok przyznają niższe zniżki niż za kolejne lata. Wypracowany przebieg ubezpieczenia zajmuje bardzo ważne miejsce wśród czynników, które mogą obniżać, ale też podwyższać cenę za ubezpieczenie samochodowe.[1]
  • Wartość samochodu - ten czynnik ma szczególne znaczenie w przypadku ubezpieczenia autocasco. Suma ubezpieczeniowa powinna być równa wartości rynkowej auta, aby też jego posiadacz mógł otrzymać w przypadku szkody odszkodowanie odpowiadające wartości pojazdu. Dlatego im bardziej wartościowy pojazd, tym wyższa będzie również cena za autocasco. Jeśli chodzi o polisę OC, to również istnieje związek. Z punktu widzenia ubezpieczycieli nowe pojazdy są mniej awaryjne i tym samym teoretycznie mniejsze jest ryzyko tego, że ich stan techniczny będzie przyczyną wypadku. Nie można jednak generalizować - niektóre modele pojazdów są statystycznie częstymi sprawcami kolizji i wypadków, co jest czynnikiem, który wpływa na cenę polisy.
  • Zakup kilku ubezpieczeń w jednym towarzystwie - jeśli klient kupi pakiet OC i AC u jednego ubezpieczyciela, to otrzyma rabat. Taniej kupi wtedy również inne polisy, jak np. wspomniane assistance i NNW kierowcy i pasażerów. Kolejnym czynnikiem, który może wpłynąć na obniżenie ceny, jest płatność jednorazowa, a nie ratalna. Towarzystwa ubezpieczeniowe często pozwalają również oszczędzić tym klientom, którzy polisę kupią online i tak samo dokonają płatności.
  • Udział własny w szkodzie - o ile w przypadku polisy OC zakres jest określony w ustawie i musi być taki sam, to już autocasco można go dopasować do swoich potrzeb w taki sposób, aby cena ubezpieczeni była niższa. Ubezpieczyciel obniży ją, jeśli klient zdecyduje się na udział własny w szkodzie. Przykładowo udział na poziomie 20 proc. oznaczać będzie, że jeśli szkoda zostanie wyceniona na 10 tysięcy złotych, to ubezpieczyciel wypłaci tylko 8 tysięcy złotych odszkodowania.

Ubezpieczenia komunikacyjne - promocje

Szukając ubezpieczenia OC, należy zwracać uwagę nie tyle na promocje, ile na wynik kalkulacji ceny polisy. Towarzystwa ubezpieczeniowe wyliczają cenę za OC na podstawie wielu czynników, a informacja o promocji wcale nie musi oznaczać atrakcyjnej oferty. Nie zapominajmy również o zakresie ubezpieczenia AC, który może być inny u każdego ubezpieczyciela.

[1] Stefania Stuglik, Zniżki OC - jak są liczone?, „Ubezpieczamy Auto”, 18 stycznia 2017 [dostęp: 10 marca 2019], ubezpieczamy-auto.pl/znizki-oc-jak-sa-liczone/.

Oceń ten artykuł:


Zobacz także artykuły podobne:

Przydatne linki: